Налагат глоба само с фиш на пътя, ако се плати веднага, дават 30% отстъпка

22.05.2020 22:59 Марияна Бойкова
Промени в закона предвиждат глобите за нарушения на пътя да се налагат директно с фиш и да отпадне издаването на наказателно постановление. Снимка Архив

Отпада хартиеният син талон, точките ще са вече онлайн, предвижда проект за промени в Закона за движение по пътищата

При 0,5 промила алкохол ще отнемат книжката

До 200 лв. глобата за паркиране в градинки

Дългият път за налагане на санкции с наказателно постановление за нарушение на правилата за движение по пътищата, криенето и избягването на плащането на глобите остават в миналото. Проект за промени в Закона за движение по пътищата предвижда веднага на пътя катаджиите да издават фиш, с който ще се установява нарушението и ще се налага глобата. Текстовете на промените са писани от Държавната агенция “Безопасност на движението по пътищата” и от МВР.

Сега при нарушение на пътя катаджиите издават акт. След това се пише наказателно постановление, което трябва да се връчи на нарушителя. Повторното му откриване обаче понякога може да отнеме три и дори повече години и така давността за тези нарушения на закона изтича. Целта на промяната е да се постигне неизбежност на наказанията.

Конкретните текстове са публикувани за обществено обсъждане, което ще продължи един месец и всички заинтересовани страни ще могат да дадат своите коментари по тях.

Издаването на

фиша ще може

да се обжалва в

14-дневен срок

С него могат да се налагат глоби, имуществени санкции, лишаване от право да се управлява автомобила, когато това е предвидено за извършеното нарушение, както и да се отнемат контролни точки. Образецът на фиша се утвърждава от министъра на вътрешните работи на български и на английски език.

Връчването, включително и за нарушения, които са установени с технически средства, тоест от камерите, става по няколко начина.

Първият е пътният полицай да даде фиша на водача при установяване на нарушението на пътя. Когато обаче има снимка от камера, се създават други начини. Един от тях е с препоръчано писмо с обратна разписка или с две посещения на адреса през 7 дни. Тогава се оставя писмено уведомление на пощенската кутия или на вратата.

Друг начин за връчване на фиша ще изисква предварително съдействие от страна на водачите - на интернет страницата на МВР ще се осигури възможност шофьорите сами да посочат имейл, на който да получават известия за нарушенията, които са допуснали, и камерите са ги засекли. Така ще имат възможност да хванат срока за плащане на глобата с 30% отстъпка.

В случай че нарушителят не може да бъде открит, съобщаването става чрез поставяне на таблото за уведомления на съответното РПУ, на територията на което е извършено нарушението, или на интернет страницата му за срок минимум от 7 дни. След това се смята, че връчването на фиша е факт. Това е чисто нова мярка срещу укриване на нарушителите.

За поставянето на съобщението на таблото за обявления или в интернет страницата на съответната структура се съставя протокол, който съдържа данни за времето и мястото на съставянето му, за имената, длъжността и местоработата на лицето, което го съставя, и за подлежащия на връчване фиш за установяване на административно нарушение и налагане на административно наказание или електронен фиш. Протоколът се подписва от лицето, което го съставя.

Проектът за промени дава още една възможност за връчване на фиша - при административните услуги, които предлага МВР. Например – при изваждане или подновяване на лични документи, регистрация на автомобили и т.н.

За шофьорите има и опция

да платят 70%

от наложената

санкция в

14-дневен срок

След тези две седмици започва да тече 1 месец, в който глобата може да се плати 100%. Ако това не стане в този срок, се изпраща в НАП за принудително събиране.

Освен това на портала на МВР за електронни услуги ще се създаде възможност за плащане на глоби онлайн чрез интернет банкиране, с дебитна или кредитна карта. Остават възможностите за издължаване за нарушението на гише, чрез банкова карта, по банков път или с друг електронен платежен инструмент.

Другата голяма промяна в закона е отпадането на хартиения син талон към книжката. Контролните точки си остават, но само електронно, тъй като Пътната полиция има онлайн достъп до тях. Така шофьорите ще са длъжни занапред да носят у себе си само шофьорската книжка.

Промените предвиждат и

сурови наказания

за шофиране

след употреба

на алкохол и

наркотици

Книжката ще се отнема веднага, ако се окаже, че шофьорът е управлявал с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско и химическо лабораторно изследване или с изследване с доказателствен анализатор.

Същото е и за лице, което е карало след употреба на наркотични вещества или техни аналози.

Отнемането на свидетелството е до решаване на въпроса за отговорността на водача, но за не повече от 18 месеца, както и при наличие на изследване от кръвна проба или изследване с доказателствен анализатор.

Увеличават се санкциите за шофьори, които откажат да дадат проба за алкохол и наркотици и техни аналози. В момента тя е две години без книжка и 2000 лв. глоба, предвижда се срокът да е 3 години без книжка, а глобата - 3000 лв.

Ако някой паркира на място за автомобили на хора с увреждания и нарушителя го няма, глобата се налага на собственика на превозното средство, а когато в свидетелството му за регистрация е вписан ползвател – санкцията е за него. Глобата, ако ползвателят е юридическо лице или едноличен търговец, е 200 лв.

От 50 до 200 лв.

е санкцията

за паркиране

в паркове,

градинки,

на детски

площадки

и тротоари

и тя се начислява на собственика на превозното средство или на ползвателя на колата.

Сега действащият ред за съставяне и връчване на наказанията за нарушения на пътя са от 1969 година, промяната им е по инициатива на Държавната агенция за пътна безопасност. Според експерти това са належащи и дълго чакани изменения, които ще се отразят на катастрофите и на събираемостта на глобите, а нарушителите няма да се чувстват безнаказани.

Според последните данни на МВР

над 109 млн. лв.

глоби не са

платени на КАТ

за последните

5 години

- от 2016-а до 27 април тази година. От началото на годината до края на април са издадени над 1,407 милиона глоби за над 5,4 млн. лв.

Заради просрочията от над 1 месец тези санкции са дадени за принудително събиране от НАП. Данъчните са упели да съберат почти 59 млн. лв. за периода от началото на 2016-а до 27 април 2020 г. Над 12 млн. лв. от тях са платени по сметка на НАП и 46 млн. лв. - по сметка на МВР.

От началото на годината до 27 април са събрани над 5,3 млн. лв., от които по сметки на МВР са 3 921 476 лв., а в приходната агенция са събрани 1,3 млн. лв., уточняват от финансовото министерство.

Най-голяма е сумата на предявените задължения за 2018 г., която възлиза на над 21 млн. лв. За 2019-а тя е 19,676 млн. лв., за 2017 г. - над 11,276 млн. лв., а за 2016 г. - 895 842 лв.

Предявените в НАП вземания на МВР в размер на 4,7 млн. лв. са по невлезли в сила наказателни постановления. Принудителното им събиране може да стане само след влизането в сила на съответното наказателно постановление.

За част от предявените вземания, които са в размер на 2 256 360 лв., изпълнителното производство към настоящия момент е прекратено от публичния изпълнител.

В скоро време се очаква в патрулките да бъдат сложени и ПОС терминали, на които нарушителите да могат да платят глобите с карта веднага на пътя. Финансирането за закупуване на устройствата е осигурено от Фонда за безопасност на движението. В момента се правело обучение на полицаите как да работят с ПОС терминалите.

Други от От страната и света

Служителите на "Фолксваген" в германския град Оснабрюк не виждат "план за бъдещето"

Преди 15 години Карлос Олива участва в производството на първите автомобили в завода на "Фолксваген" (Volkswagen) в Оснабрюк, Западна Германия, информира Франс прес

Тийнеиджъри набиха мъж в столичен мол

Група тийнеиджъри са на или мъж в столичен мол, научи "24 часа". Нападението е станало преди минути в квартал "Манастирски ливади". В момента полиция отива към мястото

Йордан Цонев: Не е сериозно да правиш санитарен кордон, когато има доказателства за корупция

Санитарният кордон щеше да ни притеснява, ако идваше от политици, които имат авторитет. Да правиш санитарен кордон, когато над теб тегнат доказателства за много тежка корупция, не е сериозно

Емил Димитров: Ако не завали, яз. "Камчия" остава без вода след 108 дни

Яз. "Камчия", който захранва южното Черноморие, остава без вода след 108 дни, ако не завали. За поредната потенциална водна криза предупреди бившият екоминистър Емил Димитров в предаването "120

Татяна Дончева: Има голямо пропадане на качеството в политическия живот

Има голямо пропадане на качеството в политическия живот. Има липса на възможности, на способности, на подготовка. Това заяви лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева

>