Бащата на битата от акушерка Никол: 11 удара за 4 минути! Спаси я волята й за живот (Обзор)
Сега момиченцето всеки ден пие по 5 пъти на ден сироп срещу гърчове
Детето ми е удряно 11 пъти за 4 минути. Това е такава жестокост, каквато не мога да си представя. Записът от камерата не съм го гледал, но съм чел експертизата по записа. Ако го бях гледал, може би сега щях да съм от другата страна (на мястото подсъдимата - бел. ред.), а не от тази, заяви в съда вчера Румен Димитров, бащата на малката Никол, бита от акушерката Емилия Ковачева в 4-ия ден от раждането си на 14 април 2015 г.
След 5 г. ходене по инстанциите делото по случая стигна до Върховния касационен съд (ВКС), който трябва да реши окончателно каква присъда на наложи на акушерката. На 15 септември 2017 г. тя получи 18 г. затвор за опит за убийство, а в края на октомври 2019 г. наказанието бе намалено с 2 г. от Апелативния съд в София. И двете инстанции са едонодушни, че акушерката трябва да плати 400 000 лв. обезщетение на семейството на Никол.
Сега и родителите , и прокуратурата, и Ковачева атакуват присъдата.
“Опитах се снощи да си събера мислите за това какво се случи през тези години- не можех. На семейството ми беше причинено нещо, което не може да се поправи. Това, че Никол оцеля, се дължи не само на лекарската помощ, а и на волята за живот. Тя не я предаде.
Никол беше
една седмица
в кома”,
каза бащата, едва сдържайки вълнението си. Дъщеричката му, която вече е на 5 г. и месец, след боя развива епилепсия и е на медикаменти. Родителите не крият болката си при опитите в съда това да се постави под съмнение. Имат куп документи - експертизи, епикризи, решение на ТЕЛК за инвалидност и пр.
“Никол пие 5 пъти на ден сироп за подтискане на гърчовете. Не знам дали сте се докосвали до човек, който прави гърчове. Изключително страшно е! Налагало ми се е да не чакам линейката, а да я карам направо към спешното”, обяснява Румен. Той е озадачен от жалбата на защитата на Ковачева, където пишело, че Никол е била “потупвана”.
“Дете се потупва, когато се нахрани, за да се уригне. Никол не е потупвана, а удряна. Последствията са - счупен череп. На едно 4-дневно дете черепът е хрущял, представете си каква сила е”, обърна се към съда бащата.
Според мотивите на първия съдия, гледал делото - Владимир Астарджиев, Никол е ударена от акушерката поне 39 пъти между 1,49 и 3,12 ч във фаталната нощ. На записите се виждали притискания с ръце по главата на пеленачето и душене по шията. Разследващи твърдят, че дори е имало силни разтръсквания и обръщане на бебето с главата надолу.
“След серията от удари след 3 ч, а даже и по-рано, детето е млъкнало, не се и движи. Ковачева го наблюдава, но това не пречи да нанесе следваща порция удари“, каза в съда адвокат Мария Даскалова, която представлява родителите на детето.
Според нея в залата, в която е била Никол, е имало 5 бебета.
Четири от
тях са бити
Никол е бита най-тежко, най-дълго и жеското. Няма оправдание, няма личен мотив за познанство с бащата и майката”, добави Даскалова.
Според данните по делото в 6 ч на 18 април бебето е със симптоми за тежката черепно-мозъчна травма, контузии и кръвоизливи. В 18,30 ч лекари забелязват оток на лявото око на бебето, но решават, че това се дължи на позата, в която е било.
Към 20 ч детето е прехвърлено в друга болница и е спасено след озонова терапия и вливане на медикаменти.
“През тези години се уверих в едно - хората, извършили изключително тежки деяния, са защитени от закона. Те могат да изискват всичко - експертизи, свидетели, да не се съгласяват с нищо. Какво остава на жертвите, на Никол? Само веднъж поискахме да се преразгледа мярката на Ковачева, но се оказа, че нямаме право. Може да го направи само държавното обвинение”, пледира бащата на детето.
“За това, което причини Ковачева на Никол, на нас, на бабите и дядовците, на близките ни, няма адекватна присъда.
Вече не сме
същите хора
Дори не се надявам на справедливост, за нас тази дума губи смисъл. Ако Ковачева беше взела нещо от Никол и акушерката го беше върнала - това е справедлиост, може да се върне. Надявам се на адекватно решение. Не никой да не съжалява”, добави Румен.
Според него за 5 г. Ковачева е сменила 20 пъти версията си за това какво е станало. “То не беше бърнаут (синдром, при който има прегряване и емоционално изтощение в работата - бел.ред.), бели петна и т.н.", припомни Румен.
Той иска доживотен затвор за Ковачева. Според адвокатката му апелативният съд е надценил “демонстрираното от нея съжаление към извършеното” и е дал само 16 г. затвор.
“Това, че е вдовица и има 2 деца, не може да умаловажи поведението . Когато изследвахме трудовото закодотелство, нарушението на правата и я съжалявахме, че е вземала дежурства по 24 ч, за да не пътува до Самоков, още не знаехме, че е притежава апартамент в София, в който е могла да почива”, заяви адвокат Даскалова.
Тя добави, че акушерката вече е
разпродала
имуществото си
и вероятно няма да плати нито лев обезщетение на семейството на Никол.
Според защитата на Ковачева апартаментът, който тя е имала в София, “бил малък и не бил пригоден за живеене”. Основната причина Ковачева да пътува била, че работела допълнително на ледена пързалка в Самоков.
Желязкова пледира, че стореното е “укоримо”, но не може да се направи “категоричен извод за умисъл за опит за убийство на новородено”, а за телесна повреда.
Имало и процесуални нарушения - например Ковачева била арестувана “без заповед за задържане, а полицаите не се легитимирали”. Според защитата тя е полагала “изключително тежък и извънреден труд”. Това бе и един от мотивите на апелативния съд да намали с 2 г. присъдата.
Прокуратурата поиска по-тежка присъда от 16 г. затвор. Върховният касационен съд ще се произнесе с решение до месец. Той може да потвърди присъдата, да я измени или да върне делото за ново разглеждане от нов състан на апелативния съд.