Режимът на Асад и бунтовниците все още се сражават, вече и в Либия
Макар че сраженията между режима и бунтовниците в Сирия са загубили интензивността си благодарение по-специално на руско-турско прекратяване на огъня, конфликтът се пренесе в Либия, където наемници от двата лагера се сблъскват в полза на техните турски и руски "покровители".
Анкара подкрепя едновременно и бунтовнически групи в Сирия, и признатото от ООН правителство на националното съгласие (ГНА) в Либия. Обратно, Москва защитава военно сирийския режим на Башар Асад и подкрепя продължаващата повече от година офанзива на маршал Халифа Хафтар, "силния човек" в Източна Либия, срещу Триполи - седалище на ГНА. Неотдавнашното сближаване между Дамаск и маршал Хафтар илюстрира нарастващото припокриване на тези два конфликта.
В началото на март паралелното подкрепящо Хафтар правителство, базирано на изток, отново отвори посолството на Либия в сирийската столица, затворено от 2012 г. Също така самолетни полети свързват Дамаск и Бенгази, бастион на Халифа Хафтар, на 1000 км на изток от Триполи. Според неотдавнашен поверителен доклад на ООН тези полети на частната сирийска авиокомпания "Шам Унгс" (Cham Wings) са позволили изпращането на стотици наемници на либийския фронт. Според този доклад на експерти, натоварени да наблюдават спазването на оръжейното ембарго срещу Либия, общо 33 полета са били извършени от 1 януари. Според източници на терен броят на чуждестранните бойци - сирийци, подкрепящи операциите на маршал Хафтар, е близо 2000, уточнява документът. Експертната група твърди, че разполага с потвърждение, че някои от тези бойци са били прехвърлени чрез "Шам Уингс" на базата на тримесечни "контракти". Според същия източник тези бойци са били вербувани от частната руска компания за наемници "Вагнер" в полза на маршал Хафтар.
Москва винаги е отричала каквато и да било роля в присъствието на руски наемници в Либия.
"Общ враг"
Официално режимът в Дамаск не е коментирал въпроса, но запитан от експертната група на ООН, уверил, че тези полети на "Шам уингс" до Бенгази са ограничени до "превоз на цивилни, по-специално на сирийци, живеещи в Либия". В доклада обаче експертите признават, че не са били "убедени в истинността на този отговор".
Дамаск и Халифа Хафтар са действали солидарно, защото имат "общ враг" - Турция, заяви за АФП Самуел Рамани, изследовател от университета в Оксфорд. За Русия според него целта е била "да предупреди Турция, че би могла да осъществи асиметрични ответни репресивни действия в отговор на турски военни действия в Сирия, с реципрочна ескалация в Либия". Тогава Анкара би била под заплахата от два фронта, която би я тласнала "към предела на капацитета й", продължава той.
Хиляди "наемници"
Позовавайки се на "определени източници", експертите на ООН оценяват общия брой на сирийските бойци в Либия на близо 5000. "Това със сигурност включва тези, които са били вербувани от Турция в интерес на ГНА", се добавя в доклада.
Турция, която афишира подкрепата си за ГНА, сама призна, че е изпратила войски да се бият в Либия, без да уточнява броя им.
Запитан от АФП, директорът на сирийския Център за наблюдение на човешките права говори за близо 9000 сирийски наемници, изпратени от Анкара в Либия, между които няколко десетки тийнейджъри на възраст между 16 и 18 години. Около "3300 други бойци в момента се обучават в турски казарми", в очакване да бъдат изпратени на свой ред на фронта южно от Триполи, продължава Рами Абдел Рахман. Според него тези наемници принадлежат към Националната армия - коалиция от протурски сирийски бунтовнически групировки, базирани в северозападната част на Сирия, главно в в регионите на Идлиб, Африн и Азаз. Абдел Рахман смята освен това, че 298, от тях 17 напълнолетни, са протурските сирийски бойци, убити в сраженията в Либия.
Освен това директорът на неправителствената организация, базирана във Великобритания, заяви в началото на седмицата, че близо 200 бойци, наети от руска компания за сигурност, в момента се намират в база в северозападната сирийска провинция Латакия, с цел да бъдат изпратени скоро в Либия на страната на силите на маршал Хафтар.
"Изглежда, че много от тези бойци са наемници, които се опитват да се спасят от бедността, безработицата и лишенията в Сирия", отбелязва от своя страна Самуел Рамани. Те са били вербувани от Русия в Сирия и се сражават редом с членове на групата "Вагнер" в Либия, твърди изследователят. В Либия, както и в Сирия, чуждестранната военна намеса не се свежда до Москва и Анкара - междувременно Обединените арабски емирства, които подкрепят лагера на Хафтар, се занимават с набирането на судански наемници, допълва той.
(БТА)