Кеймбридж затворен и наесен, зрее студентски бойкот
Университетът в Кеймбридж е решил да не отваря врати и през следващата учебна година заради пандемията от коронавирус. В сигнал до студентския вестник на учебното заведение вътрешен имейл казва, че лекциите и изпитите ще продължат онлайн до лятото на 2021 г.
Решението на Кеймбридж, който традиционно е начело в класациите на най-добрите университети в света, бе посрещнато с гняв от много студенти. Те се опасяват, че примерът му ще бъде последван и от други английски вузове, още повече че в него работят някои от водещите учени по епидемиологични въпроси.
Студентите не са склонни да плащат пълни такси от 9250 паунда, а за чужденците извън ЕС - и 3 пъти по-високи, за да следват единствено онлайн. Затова много от тях споделиха в студентските чатове, че ще отложат обучението си през следващата година, ако е възможно.
Университетите в Единбург, Кардиф, Манчестър и Кент също обявиха, че ще започнат онлайн новата учебна година от септември, но се надяват евентуално от януари да могат да възстановят някои занятия в учебните корпуси за малки групи студенти при спазване на социална дистанция.
Трудности има и при опитите на британското правителство да отвори началните училища от 1 юни. Близо 1500 от тях отказват да го сторят, тъй като не смятат, че е безопасно за децата и учителите.
Междувременно излязоха данни от проучване на Станфордския университет, според които COVID-19 убива 1,04% от всички заразени. Това потвърждава, че е 10 пъти по-смъртоносен от обикновен грип. Прилагането във Великобритания на разработения от американските учени модел за проследяване на болестта показва, че 4,65 млн. британци вече са били заразени при 48 000 починали. В проучванията на британското правителство до момента се твърдеше, че заразените са 222 хиляди.