Проверяват за HIV и хепатит 40 000 кръводарители
Така анализират риска от разпространение на инфекциите в страната
40 000 кръводарители ще бъдат тествани всяка година за инфекции, предавани по кръвен път - хепатит В, хепатит С и HIV. Това предвижда одобрена от правителството научна програма за “Създаване на база данни на кръводарителите в България за маркери на трансмисивни инфекции”. Общата стойност на програмата е 4,5 млн. лв., а за тази година са отпуснати 1,5 млн. лв.
Годишно в България кръв даряват малко над 169 хил. души, което означава, че още за първата година може да бъде тестван всеки четвърти кръводарител.
Тестването за хепатит и HIV и създаването на базата данни са продължение на проекта за NAT диагностика на дарената кръв. От лятото на 2019 г. всички кръвни центрове в България внедриха тази технология, която позволява изключително бързо тестване на кръвта за зарази и трябва да ограничи възможността за заразяване при кръвопреливане. За въвеждането на технологията в продължение на години настояваше неонатоложката д-р Красимира Иванова, която е сестра на премиера Бойко Борисов.
Новата програма има за цел да установи доколко са разпространени предаваните по кръвен път зарази сред дарителите в страната. С нейна помощ ще се анализира и рискът от възникване и широко разпространение на тези инфекциозни болести в България.
Натрупаните от тестването на 40 000 души годишно данни ще се ползват за разработването на нови медицински модели и само за научни цели, обясниха от Министерския съвет.
България е една от страните, в които носителите на инфекции имат право да запазят анонимност и да не споделят информацията дори с лекаря си.