Тодор Попов: След месец смущение заради кризата в Пазарджик има недостиг на кадри и незаети работни места

21.05.2020 06:00 Любомир Илков

Когато времената са трудни, трябва да се инвестира в инфраструктура и да има заетост, казва кметът

В града хората са отговорни и дисциплинирани. Надявам се до края на лятото всичко да се нормализира

- Г-н Попов, във време на епидемия от коронавирус и прогнози за икономическа криза какво е икономическото състояние на Пазарджик?

- Община Пазарджик е в стабилно състояние. Като гледам морфологията на бизнеса в града и мерките, които се вземат заради пандемията, пострадалите от тази изолация са сравнително малко.

Бизнесът тук основно

е свързан със селско

стопанство,

с преработката на плодовe и зеленчуци, машиностроене, лека промишленост. Моите наблюдения на пазара на труда и въобще като цяло са, че в голяма степен при нас бизнесите подходиха много отговорно. Някои от тях пуснаха служителите си в отпуск, платен или неплатен, но като цяло хората се справиха и вече се връщат на работните си места. Разбира се, стъпвам и на статистиката на Бюрото по труда, където беше отразено едно смущение в първия месец на епидемията, но сега вече има недостиг на кадри и има доста незаети работни места.

Смятам, че ако нещата продължат по същия начин устойчиво, лека-полека се връщаме към нормалния начин на живот и нормално функциониране на публичните и частните системи.

Така че специално за Пазарджик епидемията няма да се отрази драматично чисто икономически.

- Във финансов план има ли притеснителни тенденции за бюджета на общината, които могат да застрашат нормалното ѝ функциониране?

- Мога да говоря към дата 31 март, докогато имаме обобщени данни. Те показват, че приходите са с 6-7% по-малко. Това не е драматично и силно се надявам, като се успокоят нещата, хората и фирмите да започнат да си плащат налозите. Сигурен съм, че ще го направят - в Пазарджик хората са отговорни и дисциплинирани.

Надявам се нещата да вървят към добро и до края на лятото всичко да се нормализира. Не очаквам проблеми за бюджета на общината, но ще бъда по-категоричен, като видя резултатите от първото шестмесечие. Общо казано, сигурно ще има някакво неизпълнение на параметрите, но се надявам да не е в такива размери, което да подложи на риск функционирането на публичните системи. За мен е важно да съхраним това, което имаме.

Обикновено по време

на криза най-много

страдат културата

и спортът

- нашите оркестри и ансамбли, спортните клубове. Ще направим необходимото да бъдат обезпечени, защото това е изключително важно. Разбира се, обезпечени са и всички разходи, свързани с чистота, осветление, заплати, поддържане на зелените системи и др. Надявам се, да няма нещо по-драматично от случващото се до момента и да се стигне до много по-големи сътресения на бюджета.

- В програмата на общината има редица инфраструктурни проекти. Как върви тяхното изпълнение?

- В началото на годината никой не е предполагал, че ще се сблъскаме с такова предизвикателство, но независимо от това винаги съм изповядвал философията от предишната криза от 2008-2010 г., че трябва да се инвестира в инфраструктура и да има заетост, когато времената са трудни.

Това създава, първо, добра физическа среда, второ - работа, и трето - инвестициите отиват в местни фирми. Така че в този кризисен период, през тази и следващата година смятам да направим същото като при предишната криза. През 2020-а виждате, че работим по околовръстния път и подхода от София в партньорство с държавата. Много благодаря за това.

Очаквам до края на юни да бъдат завършени. Ще ги открием заедно с реновирания път до административната ни граница с Пловдив, като трасето е около 21 км. В момента работим и по зоната на здравето - до края на месеца ще е готова. Тогава започваме и реновиране на малки блокове по програма “Региони в растеж”. Предстои избор на изпълнител за изграждане на нова спортна зала, която ще бъде в двора на спортното училище. Инвестицията ще е в размер на 1,5 млн. лева, осигурени от общината и министерството на образованието.

- Общината има големи проекти, свързани с екологията, как ги изпълнявате?

- Да, имаме два проекта, които започнахме и се надявам успешно да приключат. Първият е изграждане на компостиращата и сепарираща инсталация на града. Тя трябва да бъде готова в края на октомври и ще позволи да сепарираме отпадъците, като по този начин с около 20% ще намалим натоварването на депото. Това е важно, защото така ще удължим използването му.

По втория проект - рекултивацията на старото сметище, вече интензивно се работи и до средата на следващата година трябва да приключи. До края на годината ще презентирам и

инвестиционно

намерение за

изграждане на 2 или 3

когенериращи системи

за изгаряне на отпадъци и производство на енергия.

Не на последно място, работим по проектиране на западния околовръстен път на Пазарджик. Имам уверението на премиера Бойко Борисов, че се мисли за изграждането, като започне в началото на следващата година. Нещо, което е изключително важно за нашия град. Работим и по проекта за изграждане на ново улично осветление, като очакваме той да бъде одобрен.

- През тази година Пазарджик е Европейски град на спорта. Епидемията обаче попречи на планираните прояви, може ли някои от тях да бъдат изпълнени?

- За съжаление, така се получи. Ще направим усилия някои от събитията да се случат до края на годината.

Надявам се

Христо Стоичков да

дойде в Пазарджик

и да си презентира книгата. Но по отношение на спорта - категорично продължаваме с двата ни представителни клуба по волейбол и футбол. Във волейболния “Хебър” правим новата селекция, като ще се опитаме да запазим по-голямата част от миналогодишния отбор и ще привлечем няколко нови силни попълнения. Във футбола нашата цел е да си останем в “Б” група и през следващия сезон. Там ще залагаме на нашите момчета от школата. Като цяло категорично искам да заявя, че и двата отбора ще си получават финансирането, както и подпомагането на всички останали спортни клубове.

- Празникът на Пазарджик няма как да се проведе по обичайния начин. Ще има ли все пак някакви прояви?

- На празника ще пострадат най-много концертните мероприятия. Няма как да опазим хората, ако се проведат. Но ще има литургия и литийно шествие до центъра на града при спазване на правилата. Ще поздравим децата рожденици, а вечерта ще има заря.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>