НС с декларация в защита на бъларската общност в Украйна
Да се проведе междуправителствена среща на България и Украйна с цел защита на българската общност в Украйна, за това настояват депутатите с декларация. Обсъждането на декларацията влезе извънредно като първа точка в дневния ред на парламента и предстои да бъде гласувана. За сега е ясно само, че ДПС ще гласуват с "въздържали се".
Причината за декларацията е, че последните 3 дни Министерският съвет на Украйна планира административно-териториалната реформа, с която ще се раздели на 5 части Болград – град, познат като административен център на българската общност там.
С това разделяне може да се нанесе тежък удар върху българската общност, обясни Валери Симеонов, който е председател на групата за приятелство с Украйна. Декларацията внесена от него, Искрен Веселинов, Полина Цанкова от „Воля“ и шефката на групата на ГЕРБ Даниела Дариткова.
От БСП възразиха срещу начина на подготовка на декларацията, защото е без предварителни обсъждания в работна група. „Нормално е българската позиция да е в защита на българската общност. Къде е българският външен министър обаче в тази ситуация. Може да подписва всякакви декларации, но в същото време, когато трябва да бъдат защитени интересите на българската общност в Украйна, се прехвърля топката към Народното събрание“, каза Валери Жаблянов от левицата.
Опит депутатите да бъдат вкарани в капан, това пък съзря Павел Шопов от „Атака“ и обвини от трибуната на парламента Валери Симеонов в прокарване на свои задкулисни интереси.
"Винаги сме защитавали правата на българските общности извън България. Тази наша политика ще продължи и за напред. Трябва да се спазват поетите ангажименти към международни актове, в които всяка една от държавите е страна. Споделяме записаното, че обществата са интегрирана и лоялна част от съответните държави", каза от трибуната председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Той обърна внимание на изучаването на малцинствените езици у нас, което е задължително с конституцията.
"8 години внесени законопроекти за учебници стоят без да се гласуват. Изпълнителната власт избягва отпечатването на учебници за изучаване на турски език", каза още Карадайъ като обвини управляващите в двойни стандарти. „Тази деклараия не върши никаква работа, не решава нито един въпрос. Не е нужно да напомняме на изпълнителната власт да си върши работата“, допълни председателят на ДПС.
Управляващите увериха, че правителството многократно е повдигало въпоса с разделянето на Болград и дори последният разговор за това с Украйна са от вчера. „Българкста диаспора в Украйна винаги е била европейско общество и е платило тежък данък с масови изселвания. От около година и половина в Одеска област се обсъждат административни поромени. Още в началото на годината темата е поставена от премиера Борисов пред президента Зеленски. Предвидена беше и визита на външния ни министър през май, а вчера в телефонен разговор външният ни министър още веднъж е обсъдил тази тема пред външния министър на Украйна“, каза Христо Гаджев от ГЕРБ.
Деутатите днес ще гласуват окончателно законопроекта за управление на агрохранителните вериги, както и промени в Закона за запасите от нефт нефтопродукти. И двата законопроекта са на Министерския съвет. Като последна точка за днес на първо главуване депутатите трябва да гледат и промени в Закона за подземните богатства.
По-късно през деня в правната, социалната и бюджетната комисия депутатите ще гласуват предложенията за промени в ДДС.