За първи път: Оздравелите повече от заболелите. Облекчават болниците (Обзор)
В София пациенти с коронавирус ще се лекуват в 7 лечебни заведения, създадените вече COVID отделения в останалите няма да се закриват, ще останат като резерв
За първи път от появата на коронавируса на 8 март у нас оздравелите от коронавируса са повече от заболелите.
24 са новите случаи, регистрирани за деня, от тях 10 са приети в болница. Излекувани са 646 пациенти. Това съобщи главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев на редовния брифинг на щаба във вторник.
Днес е “уникален за България ден”, коментира и шефът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски. “За първи път имаме повече оздравели, отколкото заразени и това е много радостна тенденция. Разбира се, не трябва да се забравя, че каквито и мерки да се отхлабват, трябва да се спазват дистанцията и определени правила как да се живее в тези условия”, каза той. И допълни:“Този вирус съществува, има такава епидемия и е смъртоносна. Нарушаването на физическата дистанция, събирането на големи групи от хора може да доведе до възникване на взривове от заболели и заради това трябва всички здравни служби да бъдат нащрек. Заместник-директор на СЗО каза: Не празнувайте, а се организирайте”, допълни той.
Общо заразените у нас са 2259 души. В пет области са новорегистрираните 24 случая. В София - 16, Ямбол - 4, Сливен - 2, Кюстендил и Пазарджик - по 1 нов случай. 11 жени и 13 мъже са новозаразените за деня.
Общо 133 са заразените деца, но нов случай в тази група няма. 242 са с COVID-19 сред медицинския персонал.
Починалите са двама - мъж на 79 г. в “Света Анна”, и жена на 93 г. в многопрофилната болница в Лом. Жената е от дома за стари хора в Кула и е била с хронична обструктивна болест на сърцето и хипертония.
7 да останат болниците в София, които да поемат лечението както на тежко заболелите от коронавирус пациенти, така и на тези без усложнения. Това да са ВМА, “Пирогов”, “Александровска”, “Света Анна”, Инфекциозна, Белодробна и Втора градска болница.
“Целта е да се възобнови нормалната работа както в тези, така и в останалите болници в София, след като се задържа тенденцията за сравнително малък брой нуждаещите се от хоспитализация и намаляващия брой новозаразени у на”, обясни доц. Ангел Кунчев.
Идеята е обсъдена на среща в петък между него, РЗИ-София, и директорите на болниците в столицата. Тя е предложена и на здравния министър, но все още се обсъжда и окончателно решение няма.
Очаква се министър
Ананиев да издаде
заповед,
с каквато на 27 март той определи лечебните заведения, които ще приемат COVID пациенти. Според нея за интензивно лечение в София бяха посочени 23 лечебни заведения, а за лечение и наблюдение на неусложнени пациенти – 17.
Основните болници, които и досега лекуваха заразени с коронавирус, са ВМА, “Пирогов”, “Александровска”, “Света Анна”, Инфекциозна и Белодробна. По-големият поток от пациенти обаче поеха първите три и при тях капацитетът почти се запълни, затова е възможно да има пренасочване на пациентите към останалите 4. Въпреки това те няма да спрат да приемат COVID болни, и то най-тежките случаи.
Шефовете на “Света Анна” и Инфекциозна болница казаха пред “24 часа”, че те също са на първа линия от началото на епидемията и подобна промяна няма да повлияе на работата им. Капацитетите им за прием на COVID пациенти са 25 легла в “Света Анна” и 70 легла в Инфекциозна болница. Сега очакват обаче заповедта на Ананиев.
Вече създадените COVID отделения в останалите болници няма да се закриват, а ще останат като резерв, уточни доц. Кунчев. Дали ще могат да ги използват според нуждите си обаче, също се очаква да стане ясно в заповедта на здравния министър.
“Бих приканил всички, които са отложили търсенето на медицинска помощ по повод хронични заболявания и отложени планови операции, да се обърнат към лекарите”, каза още доц. Кунчев и успокои, че
безопасността
на пациентите
е гарантирана,
защото дори в болниците, в които се лекуват болни от коронавирус, специализираните COVID отделения са или в самостоятелни сгради или с отделен вход, така че да няма смесване на потоците.
“Има контролиран достъп, така че всички останали отделения и клиники могат да работят безопасно и да приемат пациенти”, каза той,
По-късно през деня и от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари съобщиха, че хронивно болните пациенти вече могат да посещават лекарите си и за профилактични прегледи. Разрешаването им било уточнено на разговор между МЗ, здравната каса и лекарския съюз.
Проф. Асен Балтов:
От 1 юни “Пирогов”
остава травма център №1
в България, а не
инфекциозна болница
ЛЮБОМИРА НИКОЛАЕВА
- Проф. Балтов, “смачкването” на кривата на заразените с новия вирус усеща ли се в “Пирогов”?
- До момента сме лекували в болницата 184 души, вече излекуваните са 83-ма, някои от тях с особено предизвикателно протичане и съпътстващи заболявания. Успех е например, че се справихме с извеждането от апаратна вентилация на 62-годишна диабетичка със затлъстяване и високо кръвно, която беше много зле и 34 дни беше интубирана. Предстои скоро да си отиде вкъщи. Пред изписване е и пациент, който в рекордните за болницата 36 дни продължаваше да излъчва вируса, но в понеделник даде отрицателни проби.
Извън броя на доказаните с тест болни от коронавирусната инфекция имаме и 83-ма с тежки пневмонии, които са силно съмнителни, въпреки че PCR не ги е хванал и в този смисъл са недоказани.
В последните дни се усеща, че напрежението понамалява, ръстът на новите болни за момента е укротен и се надяваме да спада.
За по-малко от 3 месеца научихме, че с този вирус всичко е предпоследно, но ако тенденцията се запази, “Пирогов” ще продължава да лекува COVID-19 само в определени случаи. Намерението ни е за генерално връщане на болницата от 1 юни към нейната основна функция – да бъде денонощен целогодишен травма център на България за най-тежките случаи. “Пирогов” остава травма център №1 в България, а не инфекциозна болница.
За COVID лечение остава обособена сградата на Клиниката по токсикология, която е абсолютно самостоятелна.
- Какви коронавирусни инфекции ще продължите да лекувате в COVID отделенията, които по стечение на обстоятелствата трябваше да създадете?
- Ще поддържаме готовност за 10 реанимационни легла за деца, 15 реанимационни легла за възрастни и 15 в терапевтична COVID клиника, където се лекуват среднотежки и по-тежки случаи, които обаче не са достигнали до необходимост от интензивна грижа в реанимация. С предимство при нас ще се лекуват членове на персонала, ако има заразени и са в по-тежко състояние, което изисква приемане в болница.
Но “Пирогов” се връща към основната си функция на национален и най-голям травма център. В този смисъл – няма да откажем лечение на инфектиран пациент, който се нуждае от травматологично, хирургично, неврохирургично, урологично или друго лечение. След интервенциите те ще бъдат настанявани в COVID сектора с 15-те терапевтични легла.
- Практиката с триажа преди приемане за болнично лечение остава ли, налага ли се тестуване?
- Категорично продължаваме и двете дейности. Убедителен пример защо правим на място задължително PCR тест е, че от около 400 изследвани пациенти сме хванали 4-ма с абсолютно безсимптомно носителство на вируса. Ще изследваме и персонала, особено завръщащите се от отпуск, продължил над 10 дни. Имаме към момента и сред работещите в “Пирогов” 4-ма безсимптомни, които без тест нямаше как да се разбере, че са вирусоносители.
- “Пирогов” плати тежък професионален “данък” с доста заразени, как са хората ви?
- Радостното е, че нямаше драматични случаи и 36 вече са възстановени.
Никой не е застрахован, може да стане и заразяване извън работата, имаше и такива случаи, но нашата професия е рискова и в целия свят плащаме този “данък”, който не може да се измерва с пари.