Ваксината на Оксфорд готова до септември
Баща на заразено с новата болест дете призова да не се отварят училищата в Англия
Тестовете върху хора на разработената от учени в Оксфорд ваксина срещу COVID-19 вървят добре и Великобритания се надява да получи първите 30 млн. дози от нея още през септември. Това стана ясно от изказване на британския министър на бизнеса Алок Шарма.
Той обяви, че правителството отпуска допълнително 93 млн. паунда към вече дадените 47 млн. на екипа, който е сключил споразумение с фармацевтичната компания AstraZeneca веднага да започне масово производство при успех. По думите на Шарма опитите в Оксфорд напредват задоволително и затова Обединеното кралство се включва в споразумението, което предвижда страната да получи общо 100 млн. дози от ваксината, като първите 30 млн. от произведените бъдат за нея, което ще позволи да се ваксинират половината от живеещите във Великобритания.
Учените използват вирус, причиняващ настинка при шимпанзета, който е генетично модифициран, така че да изглежда достатъчно като коронавируса, но да е безопасен и да предизвика имунен отговор. Тестовете върху хора започнаха в края на миналия месец, след като показаха добър резултат върху животни през февруари.
Междувременно учител сподели в социалните медии снимка на 5-годишната си доведана дъщеря от реанимация, за да призове да не се отварят английските училища от юни. Пиър Робъртс разказа, че малката Скарлет се бори за живота си, след като преди пет седмици е победила коронавируса, който хванала в клас преди да бъдат наложени мерките срещу епидемията в края на март.
Сега тя страда от болестта на Кавазаки, като лекарите й дават около 20% шанс да оцелее. По-рано бе съобщено, че 8-месечно бебе е починало от подобно тежко вътрешно възпаление, а общо около 230 деца в Европа страдат от него. Първите проучвания в Англия показват, че тази нова болест, поразяваща малчуганите, е свързана с COVID-19 и зависи от някои кръвни компоненти. Световната здравна организация обаче твърди, че няма доказателства да е последица от епидемията.
Въпреки това британските медици смятат да използват информацията за кръвните маркери, открити у тежкоболните до момента деца, за да насочват по-бързо към болнично лечение други малчугани, които ги имат. Така се надяват да предотвратят навреме влошаване на състоянието им при заразяване с COVID-19, за който се смяташе досега, че минава леко при децата.