Чехли, маски, кречетала, снимки, видеа стават музейни експонати от период на COVID-19
Европейски музеи вече събират предмети и свидетелства от пандемията
Пандемията предизвика една от най-големите кризи през последните десетилетия. Музеите са наясно с историческото му значение и започват да събират свидетелства и предмети от този период. Докато в Лондонския музей се търсят популярни, музеят на чешката полиция създава уникална колекция от маски като символ на времето, пише чешкият информационен сайт idnes.cz.
„От момента, в който научихме, че ще бъдем под карантина, обсъждахме какво трябва да запазим за бъдещето. Това е толкова необикновено изживяване!“, каза за АФП Беатрис Белен от Лондонския музей, който улавя живота на британците в карантината. „Може да е нещо, което ви е станало близко на сърцето, като например чехлите, които носите всеки ден“, казва Беатрис Белен. Или нещо, което отразява нова практика, тъй като хората са започнали да плетат, бродират, готвят и дори да шият пердета.
Музеят вече е получил бурканче домашно сладко и кречетало, с което в карантината мнозина заедно с жителите на града аплодират медиците, които са на първа линия в борбата с коронавируса.
Според Белен важен е не толкова самият предмет, колкото стойността, която има за собственика си. „В бъдеще това ще ми помогне да илюстрирам случилото се“, обяснява тя.
„Запишете се в историята на коронавирусната криза с ръчно изработена маска за герои“, призовава пражкият музей на полицията в Чешката република.„Като символ на времето маската заслужава вниманието на съвременниците, но и на бъдещите поколения. Затова решихме да създадем тази уникална колекция и изложба в Музея на полицията на Чешката република“, обясни Зузана Пидманова, говорител на президиума на полицията.
"Всеки може да се присъедини към проекта. Всичко, което трябва да направите, е да изпратите интересна ръчно изработена маска, може и придружена със съобщение до полицията или до конкретен полицейски служител. Според условията на Чешката поща маските могат да бъдат изпращани безплатно, ако бъдат поставени в прозрачен пакет и с надпис „Маски“", пише в обръщението на музея.
Как да покажем какво липсва на хората по време на карантина? В отговор на обаждане от друга лондонска културна институция - Музея на дома в Лондон, семейство описва, че поставя камера пред празничната трапеза, за да сподели великденско парти с любимите си хора.
Друго семейство пък е преустроило хола си в шивашко ателие, за да ушие защитни костюми за парамедици, които не разполагат с тях.
„Тези примери показват как хората могат да се адаптират към ситуацията“, обяснява директорът на Музея на дома в Лондон Соня Соликари. След закриването на училищата много дневни се превръщат в класни стаи, фитнес зали и фризьорски салони.
Амарджит вижда викторианската си къща в Лондон като дворец и сега повече от всякога той се е превърнал за нея в нещо вълшебно, защото в момента в нея се случва какво ли не.
Алекс, който живее сам в малък апартамент, има чувството, че е в затвор и чува как съсдите от етажа под него се карат. "Това е истинска колекция от чувства и емоции, снимки и свидетелства, които могат да бъдат много трудни за заснемане от музея", убедена е Соликари.
Подобни инициативи се раждат почти навсякъде. В Швеция например, музеят "Нордиска" в Стокхолм събира мнения на децата за ежедневието им, какво мислят за ситуацията и как си представят бъдещето.
Снимки от карантинно парти за рожден ден или целувка през стъкло: Виенският градски музей е получил 1800 експоната, показващи как пандемията е нарушила живота на австрийската столица.
„Трябва да заснемем тези събития, за да може след 100 години да обясним какво се случва. Ако не го направим веднага, рискуваме да загубим спомените”, обяснява Сара Лесир, координатор на друг проект, наречен "Карантинен архив" в Белгия. Той улавя множеството инициативи, като групи за взаимопомощ във Facebook или виртуални празненства през май.
Трудните времена вдъхновяват и художници. В Барселона трима млади творци създадоха акаунт в Instagram, който. представи над 900 произведения на изкуството, създадени по време на пандемията.