Епидемията забави допълнително диагностиката на хепатит С
Инфекцията може да протича безсимптомно 30 години и 90% от болните да не знаят, че са заразени, предупреждават лекарите
COVID -19 епидемията е забавила допълнително диагностиката на нови случаи с хепатит С. За това съобщават лекарите у нас, които и тази година се включват в отбелязването на Европейската седмица за тестване за ХИВ и хепатити. От 18 до 22 май, в столичната УМБАЛ “Св. Иван Рилски” ще се правят безплатни тестове за заболяването.
Хепатит С е едно от вирусните заболявания, при които 90% от болните не знаят, че са заразени. Основната причина е, че то протича безсимптомно, дори в продължение на 30 г., и затова често диагностиката закъснява. Когато се появят симптоми, пациентите вече са развили тежки усложнения, най-честото от които е чернодробната цироза. В 74% от тези случаи обаче болестта засяга не само черния дроб, но и метаболитната, сърдечносъдовата, неврологичната, бъбречната и др. системи.
Честотата на инфекцията у нас е 1,1%, което означава над 70 хил. души. В същото време общият брой на лекувалите се от хепатит С през последните 4 години - от 2016 до 2019 г., е близо 4000 души. От началото на годината пък в УМБАЛ “Св. Иван Рилски” се лекуват 46 души.
“В България имаме възможност да осигурим терапия на 5000 пациенти на година, а реално през болниците преминават 5 пъти по-малко”, обяснява шефът на Българското дружество по гастроентерология и ръководител на най-големия център за лечение на вирусни хепатити в УМБАЛ “Св. Иван Рилски” проф. Красимир Антонов. Според него този проблем допълнително се е задълбочил от коронавирусната пандемия, заради която през последния месец в болниците можеха да се лекуват само спешни пациенти.
“Хепатит С и ракът на черния дроб вървят ръка за ръка. Изоставаме тревожно в диагностицирането на новите случаи. Ако спешно не вземем мерки, последствията могат да бъдат много сериозни”, предупреди той.
“Вирусните заболявания като хепатит С няма да изчезнат и е от изключителна важност информационните и скрининг активности да не бъдат прекъсвани, особено в условията на подобна пандемия. Ограничаването на достъпа до тестване води до увеличен брой късно диагностицирани случаи и забавен достъп до медицински грижи и лечение. Появата на усложнения вследствие на нелекувания хепатит С има не само пряко отношение към здравето на пациента, но и обременява допълнително натоварената здравна система”, допълва и Силвана Лесидренска, председател на сдружение ХепАктив, които са партньор на инициативата.
Заболяването има лечение, като от 2016 г. безинтерфероновата терапия, която осигурява над 99,4% изчистване на вируса, се покрива напълно от НЗОК.
Кампанията за тестване за хепатит С е насочена основно към хора, които преди 1992 г. са имали кръвопреливане или са били оперирани. Другата основна група хора са такива, които смятат, че са имали рискови ситуации като използване на нестерилни инжекционни прибори например, което би могло да е довело до инфектиране, допълват от болницата. Всеки може да заяви желание за безплатен тест в УМБАЛ “Св. Иван Рилски” след предварително записване на тел. 0876 01 39 13.