100 лекари у нас с маски от шнорхели срещу вируса

14.05.2020 19:12 Митьо Маринов
Лекари от 8 български болници вече използват маските също както и техни колеги в Хърватия, Италия и др. страни.
Част от българските доброволци с маските, които сами са изработили.
Българските доброволци вече имат заявка за направата на 300 маски.
Натанаил Стефанов е един от българските доброволци в Air Collective.
Така изглежда една готова маска за използване от медик.

Доброволци от 25 страни сглобяват предпазни шлемове за своите медици на първа линия

Много нашумели в последните години маски за шнорхелинг намират ново приложение – за гмуркане в дълбоките води на борбата с коронавируса.

Използват се, защото изолират плътно лицето подобно на скафандър, нямат отвори, не разраняват носа като затегнатите стандартни маски и са много по-удобни за носене. Нужно е само към тях да се закрепят филтри, които предпазват от микрочастиците на вируса. И точно това правят 170 доброволци от 25 страни, включително и от България.

Името на инициативата е Air Collective e и целта на последователите ѝ у нас е да снабди всеки лекар в битката с  COVID-19  с такава маска.

Изобретението се

състои от 3

компонента – самата

маска тип шнорхел,

два филтъра и един

накрайник,

който свързва филтрите с шнорхела. Този накрайник доброволците изработват сами. Той се прави на 3D принтер. Българският екип в доброволческата тенденция наброява 20 души, а един от хората в основата на каузата е Натанаил Стефанов. Той е член на Управителния съвет на “София Тех Парк”, но се определя като стартъп ентусиаст, който просто се опитва да помогне в трудната за целия свят ситуация.

“Включих се в инициативата, защото по този начин буквално се спасяват животи. От една страна, предпазваме лекарите. Ако тях ги изгубим, няма да има кой да се грижи за останалите пациенти”, казва Натанаил и добавя, че вероятно след време ще се разбере колко точно той и съмишлениците му са помогнали с това си начинание.

Над 100 маски вече са дарени на лекари в Александровската болница и болниците в Перник, Сливен, Враца, Дупница, Благоевград и Кюстендил. Благодетелите вече са получили много положителни отзиви и това ги стимулира да продължат с каузата.

“За нас тези маски са по-защитени и са много добри, защото се избягва носенето на очила”, коментира д-р Величка Кадийска, директор на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник.

За изработката и закупуването на материали за първите бройки

българските

доброволци  сами

успяват да съберат

10 000 лв. 

Целта им вече е 1000 бройки и затова са отворили онлайн дарителска сметка, с която се опитват да съберат 11 хил. евро. До момента са дарени 4600 евро.

“Не ни е някаква самоцел просто да правим маски. Инициативата е изцяло доброволческа, а средствата отиват само за разходи за материали”, казва Натанаил.

Освен за лекарите доброволците правят подобни маски и за пациентите с коронавирус, които са свързани към апарат за кислородна терапия. Единствената разлика е, че маската не е с филтри, а с маркуч, по който апаратът подава въздух на пациента. Тя

изцяло изолира

лицето на болния,

така че дори при

кашляне или кихане

не разпръсква от

заразата

Приблизително 65 лв. струва изработката на една маска за медик, а тези за обдишването на пациентите са близо 200 лв.

“Разходите ни са за материалите. Имаме и малки разходи около логистиката”, разказва Натанаил Стефанов и добавя, че най-много време отнема набавянето на подходящите материали за изработката. В момента се използва най-добрата материя, за да може лесно да се дезинфекцира с гама-лъчи, а това е един от най-стандартните методи за дезинфекция в българските болници.

Докато у нас доброволците още гонят целта си от 1000 бройки, в Чехия вече са успели да дарят 12 хил. В Хърватия пък са събрали 25 хил. евро за каузата. Медицински маски от шнорхели сглобяват в САЩ, Австралия, Франция, Холандия, Мароко, Бразилия, Шри Ланка и доброволци от още много други страни.

Глобалната инициатива Air Collective започва от Италия - най-засегнатата от COVID-19 страна в Европа. Първоначалната цел на мрежата от благодетели е да се изработват вентилатори за обдишване с подръчни материали. Те служат на пациентите за фазата преди интубация, когато все още белите дробове не са критично увредени. Лекари потвърждават, че един от най-големите проблеми е липсата на вентилатори.

“Впоследствие доброволците разбират, че най-голям проблем е не липсата на уредите за обдишване, а липсата на лекари, които да работят с тях”, разказва Натанаил Стефанов. 

Все още няколко екипа в света продължават и тази инициатива, освен сглобяването на предпазните маски. Има два модела, които са разработени и дори са сертифицирани за употреба.

У нас доброволците от глобалната мрежа са се концентрирали само в маските от шнорхели. България е част от инициативата от месец, а желаещите да помогнат казват, че ако имат нужните средства, могат да произвеждат по 40 маски на ден.  Доброволците обещават да останат на разположение на лечебните заведения и след решаването на кризата с COVID-19.

Част от българските доброволци с

маските, които

сами са изработили.

Лекари от 8 български болници вече използват маските също както и техни колеги в Хърватия, Италия и др. страни.

Други от От страната и света

Нова идея: Правят групите в парламента с подписи на лидерите, за да се завърти рулетката за правителство

След размяната на постове между ГЕРБ и ПП-ДБ през уикенда среща може и да има, но от нея май няма да се роди кабинет Всички формации в 51-ото народно събрание да подпишат споразумение

Двама под 18 г. и един под 14 г. задържани за боя в мола

Две момчета между 14 и 17 години и едно под 14 г. са задържани за боя в столичен мол, научи "24 часа". Те са били хванати след незабавни действия на криминалисти от 4-о РУ

4,5 млн. лв. за нови коли за депутатите, които още нямат шеф и реално не работят

Вземат 70-те возила за 4 г. и след това ги връщат, фирмата ще поеме обслужване и застраховки 4,5 млн. лв. без ДДС ще даде парламентът за нови 70 коли на депутатите, които ще вземе на лизинг за 4 г

Главчев: България и Румъния изпълниха своите задължения за Шенген

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV „Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на

Лондон: Руски хакери се готвят да оставят милиони без ток

Вече е имало кибератаки срещу няколко британски общини Русия подготвя серия от кибератаки срещу Обединеното кралство и други съюзнически държави, които да доведат до оставането на милиони хора без

>