Ядрените държави са дали 73 млрд. долара за атомните си арсенали през 2019 г.
Страните, притежаващи ядрено оръжие, са изразходвали 73 млрд. долара за своите атомни арсенали през 2019 г., което е почти с 10 процента повече от предишната, съобщи в Женева днес Международната кампания за ликвидиране на ядрените оръжия (ICAN), цитирана от ДПА.
Почти половината от тези разходи за м.г. и по-голямата част от увеличението спрямо предишната се падат на САЩ, твърди организацията, която спечели Нобеловата награда за мир за 2017 г.
Бюджетът на САЩ, който включва изследванията върху ядрените оръжия и системите за доставката им, е нараснал с 5,8 млрд. долара за 2019 г., достигайки 35,4 млрд. долара, предава БТА.
Разходите на Китай, Великобритания, Русия, Франция и Индия са нараснали в много по-малка степен. Няма увеличение на разходите в Израел и Южна Корея. Широко разпространението е мнението, че Израел притежава ядрен арсенал, но води политика да не потвърждава това. Пакистан е единствената ядрена страна, която е намалила тези разходи, макар и с малко, се посочва в доклада на организацията.
ICAN е главната организация от гражданското общество, която води активна кампания в полза на Договора за забрана на ядрените оръжия от 2017 г., подписан досега от 81 страни. Никоя от ядрените държави обаче не го е подписала. Според оценки на стокхолмския Международен институт за изследвания на мира (СИПРИ) те притежават общо около 14 000 единици ядрено оръжие.