Анализ на китайски учени: В 12 страни ограниченията трябва да продължат

13.05.2020 19:14
СНИМКА: Pixabay

Китайски учени направиха сравнителен анализ на развитието на пандемията в над 60 държави по света, съобщи Нова тв. Те отделиха 12 от тях, където ще бъде невъзможно да се ограничи епидемията без прилагането на по-строги мерки и увеличаване броя на ежедневните тестове.

Учени под ръковоството на професора по биохимия и молекурялна биология Фу Синмяо са анализирали развитието на епидемията от новия коронавирус в 61 от най-силно засегнатите държави, „за да охарактеризират прогресирането на пандемията във всяка една, което може да подобри готовността на съответната страна и да бъдат оптимизирани ответните мерки“

След сравнителен анализ на броя на ежедневните нови случаи, те разделили проучваните държави на 4 групи.

В първата влизат 22 страни – Китай, Южна Корея, Испания, Италия, Германия, Иран, Швейцария и други, в които през последните 14 дни след пика броят на новозаразените намалява. Във втората група попадат 20 държави, между които Русия, Бразилия, Индия, Украйна, Беларус, Мароко, Кувейт, Еквадор и други, в които „броят на ежедневните случаи се увеличава бързо или бавно с течение на времето“. В третата група са отделени 7 държави с неопределена ситуация – Турция, Панама, Финландия, Колумбия, Южна Африка, Аржентина и Унгария. А в четвъртата група попадат 12 страни в „статичен“ период, при който в продължение на повече от две седмици ежедневният прираст на заразени остава висок. В нея попадат САЩ, Великобритания, Белгия, Нидерландия, Полша, Швеция, Чили, Румъния, Алжир, Молдова, Канада и Филипините.

В анализа се подчертава, че еднаквия брой на новозаразени в продължение на повече от 14 дни е необичайно явление, тъй като инкубационният период на COVID-19 варира от 1 до 14 дни, а средно се движи между 5 и 6 дни. Учените уточняват, че броят на всекидневните тестове в тези държави е значително по-малък, отколкото в страните, в които епидемията намалява, но положителните резултати продължават все още да бъдат високи.

Тези данни показват, че потенциалът за тестване в страни със статична фаза изостава от скоростта на разпространение на епидемията, т.е. броят на потвърдените нови случаи дневно вероятно е по-малък от реалния брой на ежедневните инфекции. По този начин, нерегистрираните или неоткритите случаи на зараза ще се увеличат във времето, което допълнително ще ускори разпространението на вируса и в крайна сметка ще доведе до невъзможността епидемията да бъде спряна, докато вирусът не се разпространи върху цялото население.

Учените подчертават, че е необходимо да се разширят възможностите за ежедневни тестове, за да бъдат установени повече нови случаи и едновременно с това за се затегнат карантинните мерки, за да се намали реалният брой на новозаразените.

Други от От страната и света

Скандал с програмата на парламента откри новата година за депутатите

Половин час депутатите бяха в пълен хаос относно седмичната си програма, а отговорен за хаоса се оказа председателката на НС доц. Наталия Киселова. Причината се оказа бързането й да включи като точка

Добри са условията за туризъм по планините, но през деня се очаква вятърът да се усили

Добри са условията за туризъм по планините, но през деня се очаква вятърът да се усили, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК)

Над 700 жители на област Разград са преминали безплатни прегледи за пет вида заболявания

Общо 709 прегледа са направени в област Разград по време на скринигови кампании за ранно откриване на хронични незаразни заболявания. Изследванията бяха организирани от Регионалната здравна инспекция

Пожарът в Лос Анжелис заплашва Панагюрското съкровище, изложено в музея "Гети"

Там са още  Вълчитрънското съкровище, главата на Севт III и находки от Пловдив Огромният горски пожар, който навлезе тази нощ в Лос Анжелис, е стигнал до музея "Гети"

Пеевски: Номинации за главен прокурор може да се правят само от ВСС, а не от политиците, които не го научиха

Моите очаквания са, че трябва да работят да има правителство, ако искат да ги има. Ако не - да вървим на избори.  Защото народът трябва да преподреди тези партии според това кой ще свърши работа на

>