Работата от вкъщи вдигна сметките за ток на домакинствата с до 21%

13.05.2020 15:15 Марияна Бойкова
В Североизточна България клиентите на “Енерго-Про” са ползвали по-малко ток по време на пандемията.

Докато при потреблението на електроенергия от бита има увеличение, общо в държавата през април е регистриран спад от 6,15 на сто, показва проучване на в. "24 часа"

Онлайн работата вкъщи вдигна сметките за ток за март и април на домакинствата в Западна и Югоизточна България. В Североизточна има спад на плащанията за електроенергия от битовите потребители. Това показват данните на ЧЕЗ, ЕВН и “Енерго-Про”.

Домакинствата в Западна България, което включва и София, са имали по-голямо потребление. Средната консумация на битовите клиенти на ЧЕЗ през март 2020 г. се е увеличила само с 11 квтч спрямо март 2019 г., а тази през април 2020 г. – с 52 квтч спрямо април 2019 г.

Като процент през април 2020 г. битовите клиенти на

“ЧЕЗ Електро

България” са

потребили средно

с близо 23%

повече

електроенергия

спрямо същия период на миналата година.

Ползването на повече ток е увеличило и сметките. Средната фактура за март 2019 г. е била 57 лв., а за същия месец на 2020 г. - 61 лв., или увеличението е 6,5%.

За април миналата година средната сметка е била 45 лв., за този април е 57 лв., което е с 21% повече.

Увеличеното потребление отдаваме на факта, че голяма част от битовите потребители работят от домовете си и съответно консумират повече електрическа енергия. Във връзка с извънредното положение и разпоредбите за социална изолация в бита електрическите уреди се използват по-често и за по-дълго време - осветителни тела, електронна техника, готварски уреди, отговориха на “24 часа” от ЧЕЗ, която разпределя и снабдява с електроенергия Западна България.

При ЕВН, или в Югоизточна България,

средната сметка

за април за

всички битови

клиенти е 70,07

лв. с ДДС при

средна

консумация от

352 киловатчаса

През март средната фактура е била 64,73 лв. с ДДС при средна консумация от 328 киловатчаса oт домакинствата.

През април “Енерго-Про” регистрира спад в консумацията на електроенергия на своите битови клиенти в Североизточна България с над 11% в сравнение с предходния месец и почти с 22% в сравнение с февруари тази година.

Средномесечното потребление за април там е около 230 квтч, а средната сметка на битов клиент е 48,23 лв., или между 5 до 12 лв. по-ниска в сравнение със сумите, заплащани през март и февруари.

Съпоставяйки данните за потреблението на ток с година по-рано, можем да кажем, че разликата между април 2020 и април 2019 е минимална много под - 1%. По-голяма е разликата при сравняването на март 2020 г. с март 2019 г., където спадът през тази година е близо 3%, ни отговарят от дружеството.

От “Енерго-Про” напомнят, че

с отпадането на

извънредното

положение се

връщат към

нормалния

падеж на

фактурите

и сметките

трябва да се

плащат в срок

За периода на карантината дружествата и Министерството на енергетиката решиха, че срокът за плащане се увеличава с 20 дни.

Извънредното положение и COVID-19 се отразиха на цялостното потребление на ток - от бизнес и домакинства, чак през април. И докато при по-голямата част от домакинствата има увеличение на потреблението, за цялата държава през април има спад. Това ясно показва, че от април и в потреблението на ток се усеща затварянето на бизнеси и предприятия.

“24 часа” помоли за справка Електроенергийния системен оператор (EСО) какво е потреблението на електроенергия в България за март и април. Оказва се, че през двете седмици -

от 16 до 29 март,

българите са

харчили повече

електроенергия,

отколкото през същия период на миналата година. В първата седмица на извънредното положение - от 16 до 22 март, товарът на електроенергийната система всеки час е с 3,05% повече от същия период на миналата година. (Виж таблицата долу.) От ЕСО поясняват, че през 2019 г. температурата е била 11,4 градуса, а през тази година – 7,7 градуса, или е било по-студено с 3,7 градуса. Експертите на системния оператор поясняват, че температурите имат тежест при потреблението на ток.

В седмицата от 23 до 29 март 2020 г. ползването на електроенергия е било с 12,12% повече спрямо същата седмица на миналата година. Среднодневната температура в тази седмица на март 2020 г. е била 6 градуса, а година по-рано е била 8,9 градуса, или разликата е 2,9.

Общото потребление на електроенергия в двете първи седмици с коронавирус е 1 528 527 мегаватчаса електроенергия при 1 415 644 мегаватчаса през 2019 г. Или

бизнес и

домакинства са

ползвали със

7,97 на сто

повече през

втората половина

на март

спрямо същия период предишната година. Среднодневната температура сега е с 3,4 градуса по-ниска от 2019 г., тогава е била 10,2, а сега е била 6 градуса. Така че в началото на извънредното положение вероятно икономиката не е забавила толкова рязко, било е по-студено, а и една част от хората са били изпратени да работят от дома си, което увеличава харченето на ток от домакинствата, както показват данните на ЧЕЗ и ЕВН.

През април обаче има спад в потреблението на електроенергия спрямо същия период на предишната година при почти еднаква средна температура. При средна температура от 11,1 градуса през април тази година действителното потребление в страната е 2 709 545 мегаватчаса при 2 887 190 през 2019 г. Разликата е 177 654 мегаватчаса, което е спад с 6,15%. През четвъртия месец на 2019 г. средната температура е била 11,5 градуса, което е с 0,4 градуса по-топло.

Тъй като няма драматични разлики в температурите,

през април вече

в картината с

ползването на

електроенергия

намират

отражение и

затворените

хотели,

ресторанти,

производства

На свободния пазар на електроенергията още с влизане в сила на извънредното положение цените при сделките на платформата “Ден напред” се сринаха.

През двете седмици на март - от 16 до 29, те паднаха до 46,59 лв. за мегаватчас. За сравнение, за същия период на 2019 г. средната цена е била 67,64 лв./мвтч или има намаление от 31%, показват наблюдения на Института за енергиен мениджмънт.

През април 2020 г., за седмицата от 6 до 12-и, те варираха от 23,38 лв./мвтч до 60 лв. най-високата. За същия период на 2019 г. сделките са с цени между 81,33 до 121,62 лв. за мегаватчас.

За май месец – от 5 до 10-и, цените играят от 42,08 до 64,26 лв. за мвтч. Като за 9 май, събота, те бяха по-ниски от тези в Германия, Австрия, Унгария, Италия, Румъния. В същите дни преди година мегаватчас се търгуваше на нашата борса на цени между 70,94 лв. до 164,60 лв. Подобен спад на цените на електроенергията на борсите се наблюдава в цяла Европа. Ниските цени са добри за бизнеса, но застрашават производителите, предупреждават енергийните експерти.

Други от От страната и света

Румен Радев: След 40-годишно прекъсване у нас отново ще се обучават виетнамски летци

След 40-годишно прекъсване във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски" отново ще се обучават виетнамски летци. Това съобщи президентът Румен Радев по време на срещата с общността на училите

Делегация на "Възраждане" пристигна в Пекин, води я Цончо Ганев

Посещението е по покана на Китайската комунистическа партия Делегация на "Възраждане" пристигна на официално посещение в Китайската народна република, съобщиха от пресцентъра на партията

Юбилейна конференция на БАН поставя на фокус развитието на икономиката

Институтът за икономически изследвания (ИИИ) при Българската академия на науките (БАН) организира юбилейна научна конференция на тема: „Икономическо развитие и политики: реалност и перспективи

Кметът на Разлог кумува на златни, сребърни и диамантени сватби на 56 семейства

56 семейства от община Разлог отпразнуваха своите диамантени, златни и сребърни сватби, а кметът Красимир Герчев и съпругата му Ирина им кумуваха.  5 диамантени

Магазинер отнесе 700 лв. глоба, продал 1,5 литра водка на 13-годишно в Петрич

Магазинер отнесе 700 лв. глоба за продажба на алкохол на непълнолетно дете. Районният съд в Петрич призна Е. Д. за виновен, че на 23 февруари в хранителен магазин е продал бутилка от 1

>