Когато "бежанци гонят бежанци" в едно гръцко село
Счупени стъкла, изгорени мебели, камъни по земята: хотелът, в който трябваше да бъдат настанени 57 кандидати за убежище, пристигнали от гръцките острови, бе опустошен от жители на село Арниса, чието население произхожда в голямата си част също от бежанци.
"Това, което се случи в Арниса, е достойно за съжаление", казва с възмущение Димитрис, 60-годишен жител на това село в Северна Гърция, в което живеят 1400 души.
Според очевидци около 250 жители са подпалили и разграбили хотела, за да попречат на прехвърлянето на кандидатите за убежище. Според тях сред нападателите е имало крайнодесни активисти.
"Беше ужасяващо, те опустошиха хотела, като хвърляха камъни и го подпалиха", разказва млада жена, която се страхува да съобщи името си. "Възрастният ми баща, който живее до хотела, не можа да спи следващите две нощи, тъй като беше ужасен", добавя тя.
Хотелът е бил празен в момента на нападението, но той трябваше да посрещне група кандидати за убежище, принудени да напуснат селото, за да бъдат прехвърлени в крайна сметка в хотел в Солун, на разстояние от 110 километра.
"Те са добре и са поставени под карантина, каквито са правилата", увери за АФП отговорен представител на Международната организация по миграцията, отговарящ за трансфера на кандидатите за убежище заедно с гръцките власти.
В навечерието на облекчаването на ограничителните мерки в Гърция на 4 май правителството поднови прехвърлянето към континенталната част на страната на кандидати за убежище, живеещи в пренаселените лагери на егейските острови - операция, която бе почти напълно преустановена в средата на март с въвеждането на мерките срещу пандемията от новия коронавирус.
Тези трансфери, започнали от януари, целят да намалят пренаселеността на лагерите, разположени на островите Лесбос, Хиос, Самос, Кос и Лерос, в които са струпани 38 000 души при капацитет от 6200 места.
Димитрис изтъква, че основните извършители на инцидентите в Арниса "са били хора от крайната десница, известни в района".
Той подчертава, че мнозинството от жителите на неговото село са самите те "бежанци" от гръцки произход, дошли от съседна Турция.
В началото на ХХ век над един милион гърци от Мала Азия, от западното турско крайбрежие, или от села, близо до Черно море, са се заселили в Гърция, след като са били прогонени от турците.
"Бежанци гонят бежанци, това е невероятно", казва с възмущение 60-годишният жител. Той изразява съжаление за разпространяването на "фалшиви информации за пристигане на чернокожи, които насаждат атмосфера на омраза в селото срещу бежанците".
Миналата седмица кадри от тези бурни инциденти обиколиха социалните мрежи, но досега властите не са арестували никого.
"Извършителите се укриват сега след предприемането на полицейско разследване", отбелязва 36-годишният Панайотис.
Мнозинството от жителите избягват да говорят за това нападение. "Ние не сме видели нищо, ние само прогонихме нелегалните", казва един минувач.
В понеделник правителственият говорител Стелиос Пецас хвърли вината за нападението на "лошата информация" и на неуместен страх на населението. "Някои жители не са разбрали, че още от началото на санитарната криза, ние взехме конкретни мерки за тези, които са в лагерите", заяви той.
"Правителственият план за възпиране на пандемията в лагерите беше ефикасен", добави той. "Досега нямаше много случаи на коронавирус" сред мигрантите, каза той.
С изключение на три центъра в континенталната част на страната, лагерите на егейските острови бяха пощадени досега от пандемията, но системни тестове за изследване за коронавирус на мигрантите започнаха едва миналата седмица.
Димитрис Яну, кмет на община Едеса, в рамките на която се намира Арниса, изрази съжаление за решението на правителството да възобнови прехвърлянето на мигранти към континенталната част на Гърция, при положение че "/ограничителните/ мерки точно бяха отменени".
"Многократно казвах, че община Едеса е пренаситена с мигранти и бежанци", написа той на страницата си във Фейсбук.