СИФ: България бележи напредък в енергийния преход

13.05.2020 10:25
Снимка: Pixabay

България е сред държавите, които отчитат последователен и измерим напредък в енергийния си преход през последните шест години наред с Аржентина, Китай, Чехия, Доминиканска република, Индия, Ирландия, Италия, Словакия, Шри Ланка и Украйна. Това посочва днес Световният икономически форум (СИФ) в годишния доклад за енергия преход.

Документът представя годишна класация за това колко добре страните успяват да балансират сигурните и достъпни енергийни доставки и екологичните фактори, отбелязва ДПА.

Според тазгодишният индекс на енергийния преход Швеция, Швейцария, Финландия, Дания и Норвегия заемат първите пет. България се нарежда на 61 място от общо 115 държави.

Общо 94 са подобрили композитния си индекс за енергиен преход през последните шест години.

Дължи години наред усилия за преход от въглеводородни горива към екологично чисти източници на енергия са застрашени от кризата с коронавируса, предупреждава СИФ в годишния си доклад.

Енергийният сектор се сблъсква с резки колебания на цените, намаляване на търсенето, замразени инвестиции и несигурност за милионите работници в сектора, отбелязва мозъчният тръст. Той е домакин на годишната среща на държавни и бизнес лидери в Давос, Швейцария.

Пандемията обаче предлага възможност за нетрадиционни мерки в подкрепа на икономическото възстановяване, а също и на климата, отбелязва експертът от СИФ Роберто Бока.

Обществото прие да направи тежки жертви в борбата срещу Ковид-19, действия с подобен мащаб са нужни за успешния енергиен преход, допълва той.

В доклада се отбелязва, че най-големите енергийни потребители са разделени в противоположни групи. Докато Индия и Китай неотстъпно вървят към устойчива енергийна политика през последните години, Бразилия, Канада, Иран и САЩ вървят в противоположната посока.

Според авторите на документа над половината от миналогодишните метанови емисии са резултат от производството на петрол и газ в Северна Америка.

С оглед на значимостта на природния газ в енергийния преход, технологиите и разпоредбите за намаляване на метановите емисии трябва спешно да бъдат задействани , отбелязва СИФ.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 7 януари - 1835 пъти са обиколили България със служебни коли депутатите от провалените 6 парламента

Само в "24 часа" на 7 януари: 1835 пъти са обиколили България със служебни коли депутатите от провалените 6 парламента Пенсионери крепят сега обединените болници в Сандански и Петрич

И леки вербални подхлъзвания тежко чупят професионалния успех

Има коварни фрази, с които несъзнателно отблъсквате събеседниците си "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

Радев връща на масата за преговори партиите, не иска нов вот и нов главен прокурор

Мълчание след отсрочката от президента за мандата, никой от политическите централи още не споменава избори Правната комисия приема днес промените, които да спрат Сарафов - индикация

Нова система за обработка на 2400 багажа на час ще монтира летище София

Новото оборудване за обработка на багаж вече е доставено на летище София, съобщиха на своята фейсбук страница от столичния аеропорт.  Седем камиона със системата за обработка на багажа (BHS)

Армията си иска парите – при война се инвестира в хората и в боеспособност (Обзор)

Така президентът защити по-високите възнаграждения и модернизация Генералската заплата ще гони 7000 лв., войниците ще вземат 2300 Военните да получат обещаното увеличение на заплатите от 1 януари и

>