Карантината ще може да се обжалва на две инстанции
На две инстанции по реда на Административнопроцесуалния кодекс ще може да се обжалва заповедта на здравния министър за карантина. Това решиха днес депутатите в парламентарната правна комисия на второ четене в Закона за здравето.
Обжалването на карантината няма да означава, че заповедта за нея спира да тече. С проекта на Закона за здравето на второ четене се определят актовете, с които здравният министър ще въвежда временни противоепидемични мерки на територията на страната или на отделен регион. Те ще се въвеждат със заповед по ред на АПК или с наредба, която се обнародва незабавно в следващия брой на „Държавен вестник“. Съответно всички актове, с които се въвеждат мерките и ограниченията, ще могат да се обжалват по АПК.
В административнопроцесуалния кодекс се въвежда и дефиницията за "еднократно правно действие" като характеристика на общия административен акт. Според нея то е налице, когато "в административния акт са предвидени бездействия за срок до една година или задължения за еднократно действие". Досега здравният министър издаваше актове по чл. 73, т.е. - общи административни актове с еднократно правно действие, които се издават в неотложни случаи и могат да се издават без обществено обсъждане или без заинтересованите да бъдат уведомени. Сега основният спор, които има по висящите дела от заповедите на здравния министър е именно дали те са общи административни актове или нормативни административни актове, които се отнасят за неопределен и неограничен брой адресати и имат многократно правно действие. Затова се въвежда и тази дефиниция.