Тест: Как изолацията влияе на връзката ви?
1. Колко често виждате половинката си след началото на извънредното положение?
а) Виждаме се всеки ден, като или живеем заедно, или всеки ден водим видеоразговори. Въпреки това всеки дава нужната лична свобода на другия.
б) По-рядко от преди извънредното положение, сякаш и двамата имаме по-важни неща, за които да се тревожим.
в) Всеки ден, но усещам, че на моменти започваме да си омръзваме.
2. Започвате ли все по-често да забелязвате малките недостатъци или вредни навици на половинката ви?
а) Не бих казал/а, точно обратното е, намираме много общи неща помежду си, които може би нямаше да открием.
б) По-скоро всеки от нас се е фокусирал над своите проблеми и не слуша какво му обяснява другият, което води до по-чести спорове.
в) Да, често неща, които преди съм намирал/а за чаровни, макар и леко странни, сега ме дразнят.
3. Улавяте ли се, че често си припомняте щастливи моменти от връзката ви, а не се наслаждавате на случващото се в момента?
а) Понякога го правя, но в никакъв случай не заменям с тях настоящите ни.
б) Не особено, главно когато разговаряме.
в) Да, напоследък си припомням хубавите ни моменти и все по-често се чудя дали ще има такива в бъдещето ни.
4. Получавате ли достатъчно внимание от половинката си?
а) Да, въпреки че и на него/нея не му/ е лесно в тази криза, не пропуска да ме попита как е минал денят ми.
б) Не, имам чувството, че се интересува само от себе си.
в) Да, даже прекалено голямо внимание. Понякога не ми се говори и за най-малките детайли само защото му/ е скучно.
5. Представете си живота си със сегашния си партньор след 5 г. Кое най-точно описва представата ви?
а) Почти нищо няма да се е променило, двамата споделяме еднакви ценности и не мисля, че това ще се промени.
б) Представям си да сме по-близки и споделящи един с друг.
в) Представям си, че всеки от нас ще има повече свобода за хобитата и интересите си.
6. Говорили ли сте някога за създаване на семейство и покриват ли се възгледите ви за такова с тези на половинката ви?
а) Нашите възгледи почти напълно се покриват, затова и двамата искаме да създадем семейство.
б) Все още не сме говорили за създаването на семейство.
в) Има някои ключови моменти, за които сме на коренно противоположни мнения.
7. Бихте ли казали, че половинката ви е човекът, на когото първи бихте се обадили, за да съобщите някоя добра или лоша новина, която е важна за вас?
а) Да, знам, че каквото и да стане, партньорът ми ще ме подкрепи.
б) Не, защото не мисля, че ще сподели емоцията ми. Бих предпочел/а да се обадя на член на семейството ми или на близък приятел.
в) Може би, но половинката ми често прекалява с тревогите около проблемите ми, като така внася допълнителен драматизъм, от който нямам нужда.
РЕЗУЛТАТИ
Най-много отговори “а”
Вашата връзка с партньора ви е изключително силна. Двамата споделяте важните неща помежду си, без да си досаждате с безинтересни подробности. Давате си и достатъчно свобода. Именно поради тези две причини изолацията в дома ви само прави връзката ви по-силна.
Вероятно сте с партньора си от дълго време, затова се чувствате комфортно в компанията му и не търсите безпричинни поводи, за да се карате. Не губете това, което имате с половинката си.
Най-много отговори “б”
Изолацията не влияе особено добре на връзката ви. Вероятно сте открили, че половинката ви притежава някои качества, които не са особено привлекателни. Едно от тях със сигурност е егоизмът. Във време на криза човек показва най-лошите си черти. Ако партньорът ви започне да говори само за себе си и как му се отразява стресът от пандемията, значи не му пука особено за вас. Това е проблем, защото и вие имате нужда някой да ви изслуша. Попаднете ли в тази ситуация и искате ли да продължите връзката си, трябва да започнете да комуникирате повече с половинката си и да му/ кажете какво ви притеснява.
Най-много отговори “в”
Затворени вкъщи с половинката си, вероятно сте открили, че той/тя могат да бъдат много обсебващи и на моменти дори досадни. Това не ви е притеснявало преди, защото сте могли да излезете на кафе с приятели или да си направите дълга разходка в парка. Много е възможно половинката ви да реагира така и заради стреса, на който е подложена. Поради притесненията си човек търси на кого да разкаже всяка подробност от деня си, за когото да се грижи и т.н. Това ви действа задушаващо. Поговорете с партньора си, за да намерите начин, макар и у дома, всеки да има малко време само за себе си.
3 тайни на щастливите двойки
1. Изслушват се
Нещастните двойки не се изслушват. С течение на времето тяхната комуникация става все по-негативна. Започват да критикуват и да изискват неща от партньора си. Резултатът е, че никой не бива чут и разбран. Напротив, партньорите започват да се чувстват съдени, сякаш са престъпници. Затова е важно комуникацията да се запази положителна и всеки да се вслушва в думите на половинката.
2. Изграждат интимни отношения
Нещастните двойки често изглеждат просто като съквартиранти. При тях си личи емоционалното разстояние и липсата на интимност. Общуването им е фокусирано върху грижата на децата, плащането на сметки и др. битови аспекти. Чувството да си привлекателен и желан за партньора си се губи. За разлика от тях щастливите двойки дават приоритет на емоционалната и физическата близост. Те отделят време един за друг, дори да е само няколко минути, в които да изразят обич и признателност.
3. Разрешават конфликтите помежду си
Нещастните двойки не разрешават конфликтите си. Аргументите им се превръщат в продължаваща враждебност или мълчаливо отношение, което може да продължи с дни. За разлика от тях, щастливите двойки са склонни да се свързват помежду си, след като се скарат, за да покажат, че все още се интересуват един от друг. Това е съществена разлика.