Депутатите се връщат на работа от 14 май (Обзор)

08.05.2020 22:44 Лиляна Клисурова
Някои с маски, други - без, депутатите приеха закона на първо четене в петък.

Решават другата седмица с маски и през стол ли ще седят и на редовните заседания

Нито един против закона, който дава право на здравния министър да затваря с наредби заведения и градове при нова вълна на вируса

Парламентът възстановява редовната си работа от 14 май след повече от 40 дни в режим на извънредно положение.

Как ще заседава НС оттук нататък и дали ще бъдат запазени настоящите правила, ще решава Председателският съвет. Сега на обсъждането в пленарната зала присъстват само депутатите от ресорната комисия, а гласуванията започват 30 минути след приключването на дебатите и се правят на две групи, за да няма струпване на хора. В началото на вчерашното заседание председателката Цвета Караянчева напомни на колегите си, че трябва да седят през стол и да са с маски.

Преди 14 май парламентът ще се събере извънредно още веднъж - във вторник, за да приеме и на второ четене промените в Закона за здравето, които заменят мерките от извънредното положение. То пада на 13 май. Промените бяха приети на 1-о четене вчера със 125 гласа “за”, нито един “против” и 69 “въздържал се” от БСП.

С тях се регламентира правото на здравния министър

да въвежда

“извънредна

епидемична

обстановка”,

с което при нов риск пак може да се затварят заведения, магазини, градове. Кирил Ананиев и екипът му готвят 3 наредби, които да опишат ограничителните мерки след края на извънредното положение.

Дебатите преминаха без скандали, говориха основно от БСП. Дойдоха министрите на финансите Владислав Горанов, на здравеопазването Кирил Ананиев, на социалната политика Деница Сачева и на правните въпроси Данаил Кирилов, но не взеха думата.

Има текстове в закона, които са добри и бихме подкрепили, особено социалните, но има и такива, които не подкрепяме, обясни соцлидерката Корнелия Нинова защо БСП се въздържат. Левите ще дадат алтернативни предложения между четенията.

“Подкрепихме въвеждането на извънредното положение, защото разбираме отговорността на политиците в този момент. Но днес правителството трябваше да направи отчет на досегашните мерки и какво е въздействието им”, заяви Нинова. Кабинетът нямал ясен план за действията оттук нататък. А през извънредното положение отрекохте парламентаризма и парламентарния контрол, скастри още Нинова управляващите. Затова БСП вчера внесли предложение за създаване на временна комисия, която да установи как се разходват публичните средства по време на коронакризата и да иска отчети от министрите, а след това да направи публична информацията. Изминаха два много трудни месеца за целия свят.

Нищо не се

променя след

13 май - не е

сакрална дата,

след която

всички ще са

щастливи,

връщат се на работа и ще живеят нормално. Иска ми се да е така, но не е, заяви Александър Ненков от ГЕРБ.

Този законопроект е втори етап на извънредната ситуация, трябва да свикнем с мисълта, че този вирус ще съществува, за съжаление, сигурно ще умрат хора, но да свикнем да живеем с него, каза Ненков. С проекта се дава възможност ако има евентуално по-лош сценарий, да може да се реагира, министърът на здравеопазването да бъде по-адаптивен към ситуацията и нужните нови мерки.

Мерки на

стойност над

4,5 млрд. лв.

бяха приети и ще

се удължават, като ще бъде разширяван кръгът им, за да бъдат обхванати всички групи, напомни Ненков.

Но няма как да има полицай на всеки блок, всичко е въпрос за самосъзнание, подчерта той.

Над 151 хил. българи са запазили работните си места с подкрепата на правителството и мярката 60/40 до четвъртък, 10 298 фирми са подкрепени, обобщи пък Александър Иванов. Правителството изпълнило ангажимента си да запази социалната система.

Няма как да приемем да бъде стоварена цялата отговорност за последващите противоепидемични мерки върху главата на министър Ананиев и на главния здравен инспектор, настоя обаче проф. Георги Михайлов от БСП. Не можело Министерският съвет да избяга от отговорност. Дали министърът има конституционното право да бъде нагърбен с отговорността за затварянето на градове и на граждани по домовете им, попита пък червеният юрист Крум Зарков.

ДПС подкрепя като цяло промените, но има резерви по отношение на избраната правна техника за въвеждането им, каза Джевдет Чакъров. Той предложи да се обмислят мерки и критерии какво означава “противоепидемична обстановка”, която ще даде право за ограничаване на правата на гражданите.

Да се включи подпомагане на общините поради тежкото им финансово състояние, поиска още Чакъров. Същото предложение има и БСП.

Над 11% са медиците сред заразените - нещо куца в системата на противоепидемичните мерки на болници и медицински заведения, каза пък Калин Поповски от “Обединени патриоти”.

Други от От страната и света

Пирамида на Ружа Игнатова продължава да действа

Криптокралицата е наследена от Г.Д. и В.И. Стари кадри на OneCоin отново мамят вече ужилени жертви Пирамидата на Ружа Игнатова продължава да действа! "България Днес" разполага с документи

Годината на Григор: Не подценявайте джедаите дори когато са над 30

Титла, завръщане в топ 10 и над 3 милиона долара за играч, който три пъти е бил на крачка да захвърли всичко На 33 години и половина Григор Димитров отново играе най-добрия си тенис

Полицията издирва възрастен мъж, изчезнал в Каспичан

Областната дирекция (OД) на МВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали, на 84 години, с постоянен адрес в град Провадия. От около година мъжът живее при свои близки в село Каспичан

Четирима ранени в катастрофата, затворила пътя Стара Загора - Казанлък, шофьорите - на 18 и 20 години

Пострадали са четирима при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път на Стара Загора, в близост до пътен възел "Зора", съобщиха за БТА от Областната дирекция на МВР в Стара Загора

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

>