Пловдивски абитуриенти: Едни матури ли ще ни уплашат? (снимки)
Готови или не, 12-класниците отиват на матури след по-малко от месец. Според новото разпореждане на министър Красимир Вълчев, учениците ще се явят на 1-ви и 3-ти юни. Заради кризата с Covid-19 и настъпилото онлайн обучение, е взето решение да отпаднат от списъка обемните и сложни произведения "Железният светилник" на Димитър Талев, "Тютюн" на Димитър Димов, както и Никола Вапцаров като автор.
Въпреки обсъжданите промени обаче, имаше зрелостници, които писаха отворени писма до министъра с искане матурите да бъдат отменени. Разбира се, на противоположно мнение са друга голяма част от бъдещите абитуриенти. "Колко учене сме видели през тези 5 години, сега едни матури ли ще ни уплашат", нахъсени са зрелостници от елитните гимназии в Пловдив. Някои се радват, че от материала отпадат Талев, Димов и Вапцаров, защото не са никак лесни.
„Аз се чувствам готова да се явя. Смятам, че това е нещо, което предстои на всеки от нас и независимо от обстоятелствата вярвам, че ще се справим“, убедена е Веселина Василева, която завършва „Митническа и данъчна администрация“ в Търговската гимназия в Пловдив.
Момичето признава, че извънредното положение и онлайн обучението са променили начина на подготовка за матурите, но в никакъв случай не са влошили чак толкова много подготовката. Особено на тези, които са учили съвестно и старателно се готвят.
„Все пак материалът след февруари отпадна и това си е в плюс за нас“, коментира още Василева. След зрелостните изпити тя възнамерява да кандидатства „Право“ в Софийския университет. И сега набляга здраво на литературата и историята. Притеснява се, че няма яснота дали Алма матер ще отмени предварителните изпити.
Мнението на Веси отчасти споделя и Светлин Анастасов от ЕГ "Иван Вазов". Той също твърди, че е готов за матури. И е спокоен, тъй като има има още време да се готви.
"По български и литература, да кажем, нещата вървят добре. Остава само да внимавам с втората матура", обяснява младежът. Той учи испански език и ще държи изпит именно по този предмет, който никак не е лесен. Не крие, че е щял да се зарадва, ако зрелостните изпити у нас бяха отменени, както това станало в любимата му Гърция. Но смята, че драма няма. Литературата не го плаши. Все пак е от потекло, където словото е на почит. И генът си казва своето. Баба му е уважаван преподавател по български и литература, а дядо му - известен поет.
"Що се отнася до онлайн обучението, смятам че то беше не толкова натоварващо, а и оценки се изкарваха по-лесно. Преподавателите в моята гимназия имат добра техническа подготовка и не сме имали никакви затруднения", разказва абитуриентът, който иска да кандидатства "География".
Връстничката на Веси и Светлин - Анна Велкова, признава, че не се чувства достатъчно подготвена. Макар и да е пълна отличничка в Английската гимназия, тя се притеснява, че двата месеца онлайн обучение все пак са се отразили на взетия материал, който не е усвоен ефективно.
Ани очакваше и окончателното решение на министър Вълчев.
,,Изявлението на министъра не беше неочаквано. Преподавателите ни, както и ние се готвехме по целия материал, но все пак се надявахме, че ще бъде съкратен. Те ни помагат и с това как да се подготвяме в следващите седмици до матурите“, обяснява Ани.
Тя се надява скоро да се уточнят всички въпроси, които тревожат целия набор. Сред неяснотите са какво се случва с баловете и при какви условия ще става кандидатстването в чуждестранните университети.
Зрелостниците не крият, че са подложени на изпитание спрямо предишните випуски. Никога досега българското училище не работило в такава ситуация. Някои възнамеряват да търсят учителите си за консултации.