1000 г. навършва навръх Гергьовден манастирът в Белащица. Ето как ще го отбележат (снимки, видео)
10-вековен юбилей навръх Георгьовден отбелязва женският манастир в Белащица, който носи името на светеца воин.
Той е един от най-красивите у нас, а малцина знаят за неговото съществуване. Намира се над селото и още с прекрачването на прага му човек попада в оазис от красиви цветя и подреден двор.
"Не пропускаме да го посетим", казват мъж и жена от Стамболийски. Съжаляват, че точно на празника няма да могат да дойдат.
Големи тържества обаче няма да има тази година по разбираеми причини. Преди да избухне пандемията е имало организация за отбелязването на 1000-годишнината.
"Бяхме поканили премиера Бойко Борисов. Сега обаче ще организираме честване, след като падне забраната за масови мероприятия", коментира кметът на Белащица Костадин Николов. По думите му на Гергьовден в манастира ще бъде раздадена 60 кг печена скумрия, получена като дарение. Управникът лично участва в чистенето и приготвянето й.
"Каквото бог даде", казва 87-годишната игуменка Екатерина.
В "Св. Георги" всичко е излъскано благодарение на домакинката Елена и една послушничка. Другите две монахини са болни. Храстите са подстригани, тревите - окосени. Нацъфтелите божури, маргаритки и теменужки галят окото. От лековитото аязмо блика вода.
Игуменката Екатерина е натъжена, че 1000-годишнината няма да бъде отпразнувана подобаващо заради заразата. Тя разказва, че други години епископ Арсений винаги идвал в манастира и изнасял трогателна молитва, която я разплаквала.
"Чух, че са поканили премиера, но заради пандемията няма да правим сега честване. Този коронавирус доказа, че смисълът на живота не е в материалните неща, а в духовните. Защото не можем да се обърнем към имотите и парите си да ни предпазят от вируса, а призоваваме Бог на помощ", казва 87-годишната майка Екатерина.
Самата тя е в манастира вече 28 г. Родена е на 31 март 1933 г. в пазарджишкото село Бъта. Пенсионирала се като касиер маркировач в стола на "Асарел Медет".
"Работих там на света, каквото работих. Пенсионирах се на 57 г., защото нямах нужния стаж", разказва игуменката. На въпроса защо е решила да стане монахиня, отговаря - "още като малка бях отровена от този живот". Твърди, че никога не се е женила, тъй като семеството за нея винаги е било нещо несериозно.
В "Св. Георги" пристигнала на 59 г. Седем години била послушница, след което се замонашила. От 1999-а досега управлява обителта. Преди години претърпяла инсулт, но бавно се възстановила. С помощта на патерица обикаля обителта и наглежда всяко кътче.
"Манастирът е прочут със свещеното си аязмо. Богомолците казват, че водата му помага за много заболявания, но най-вече за очни. Затова наливат по цели туби", обяснява домакинката Елена.
Вярващите задължително палят свещ в параклиса на "Св. Георги", където се намира рядка икона на Богородица. Нарекли са я "скърбящата". Поклонници разказвали, че след молитва пред реликвата им се сбъдвали съкровенни желания.
Храмовият празник на параклиса ще е на 1 октомври. Монахините се надяват дотогава животът да се е нормализира и да могат да направят тържественото честване на 10-вековния юбилей. Задължително щели да поканят на него премиера Бойко Борисов и още много високопоставени хора в държавата.