Цените на парното ще се променят най-често на половин година, а не всеки месец
Това ще се прави, ако газът поскъпне или поевтинее с 15%
Остава определянето на цените на топлинната енергия един път в годината
След два месеца безпрецедентно поевтиняване на парното заради драстично по-ниските цени на природния газ Комисията за енергийно и водно регулиране променя наредбите за определяне на цените на топлинната енергия и на тока на топлофикациите.
С тези промени, които са публикувани за обществено обсъждане, се предвижда цената на парното да се определят не както на природния газ всеки месец, а един път в годината. При съществено изменение на цената на синьото гориво, което е дефинирано на плюс или минус 15%, това може да стане и по време на регулаторния период (от 1 юли на настоящата година до 31 юни на следващата), но не по-често от 6 месеца.
Заради близо 50 на сто по-ниски цени на синьото гориво, поевтиняването на парното за април и май общо е близо 25%. Това се случи заради промяната на формулата в споразумението между „Булгаргаз“ и „Газпром експорт“, в която основната тежест е на цената на европейските борси. Втората причина е, че от два месеца цените на природния газ на борсите вървят надолу и заради спада на икономическата активност в света, заради коронавирусната пандемия.
Както в. „24 часа“ писа, пред регулатора със сериозна тежест стои въпросът както ще се случи през есента или в средата на зимата цените на газа на борсите се вдигат. В сегашния случай към традиционното поведение на пазара се добавя и спад заради пандемията, който до есента може да премине. И как ще реагират хората и ще проявят ли изобщо разбиране, ако парното поскъпне примерно с 30 на сто.
Подходът, който приема комисията, е изглаждане на цените и плавна реакция, за да няма взривове. Всъщност и в момента цената на парното се определя един път годишно, но пък се коригират, когато природния газ поевтинее с повече от 5%.
Какво се променя ?
Регулаторът определя прогнозни цени на природния газ за една година (един регулаторен/ценови период, както му казват), както и индивидуални прогнозни цени за всяка топлофикация. С формула се изчисляват разходите им, но не само за природния газ, а и за квотите въглеродни емисии, които дружествата вече трябва да купуват, тъй като безплатни се намаляват. С формулата се правят корекции, ако цените на газа и на квотите са се понижавали или повишавали в този период и има излишък или недостиг.
В другата наредба, тази за определяне на цената на тока от високоефективно комбинирано производство, по същия начин се определя и колко ще струва електроенергията на топлофикациите, която НЕК по закон е задължена да изкупува.
Промените в двете наредби ще се обсъждат утре на открито онлайн заседание на комисията.