Румънските сезонни работници заобикалят карантината, защото се налага
Румънските работници са много търсени, след като ферми и агенции за домашни помощници в Западна Европа нададоха вой за помощ от изток, въпреки затворените граници заради пандемията от коронавирус.
"Сезонните работници са само малка част от румънските емигранти, но през последните няколко седмици те станаха много по-видими", заяви пред АФП социологът Юлиян Станеску от Института за качество на живот.
За да се бори с разпространението на новия коронавирус, либералното правителство на малцинството в Румъния засили граничния контрол и спря полетите до много от страните от Европейския съюз в средата на март. Но след молби от своето собствено население и след натиск от страни от ЕС, които се нуждаят от помощ за събиране на реколтата и от домашни помощници, една от най-бедните страни членки реши да изключи сезонните работници от забраната за пътувания.
От началото на април десетки хиляди се качиха на чартърни полети, организирани от агенти и одобрени от правителството, към Германия и Обединеното кралство, за да помогнат в събирането на реколтата от аспержи и плодове. Те са част от над четирите милиона румънци, или една пета от населението, които работят в чужбина и изпращат парите, които печелят, обратно у дома.
Наричани общо "капшунари", което на румънски означава "берачи на ягоди", миналата година емигрантите са изпратили на своите семейства в Румъния 6,6 милиарда евро, което е почти с една трета повече от преките чуждестранни инвестиции, които Румъния успява да привлече.
"Нямам друга опция"
"Ние заминаваме, защото се налага. За нас не е лесно", каза пред АФП 35-годишен сезонен работник, който каза само първото си име - Йонел.
Той е в група от мъже и жени от всички възрасти - загорели от слънцето и с хирургични или самоделни маски на лицето, която се готви да замине от букурещкото международно летище Хенри Коанда. Всеки от тях носи ръчен багаж, за да остане около три месеца във Великобритания, където ще се грижи за лозята.
Мъжът, който организира отпътуването, им напомня от време на време да спазват дистанция помежду си.
"Правя това отдавна, но сега изглежда различно. Има някакво странно чувство. Оставих децата и родителите ми у дома", казва Йонел, който пътува за работа в чужбина от седем години.
"Не беше лесно решение, но нямах друга опция", казва 22-годишната синеока Тинка, която тази година заминава за първи път.
Наред с чартърните полети до Великобритания и Германия, Румъния преговаря и с Австрия за стартирането на нощен влак за домашни помощници.
Около 65 000 души от Централна и Източна Европа са "гръбнакът" на австрийския сектор за грижи у дома, където печелят грубо 1300 евро месечно - приблизително двойно на средната заплата в Румъния.
"Много семейства са подпомагани от жени, които се грижат за възрастни хора в Австрия. Без тази работа, те няма да могат да помагат на семействата си и да изпратят децата си на училище", казва Делия Луп от групата ЕуропаДжоб, която се заминава с наемането на персонал в тази сфера от близо 10 години. "Ако това движение спре, то ще се отрази на румънската икономика".
След падането на комунизма преди 30 години, много фабрики затвориха врати и безработицата скочи.
"За румънските управляващи, независимо от политическата им ориентация, винаги е било по-лесно да изнасят тази работна сила, отколкото да приложат политики за борба с бедността, което предполага разходи на средства", каза социологът Юлиян Станеску.
"Човешкото достойнство не подлежи на преговори"
Опозиционни политици попитаха дали работниците ще бъдат в безопасност и критикуваха правителството за това, че позволява хората да бъдат третирани като "роби в плантации".
Около 200 румънци, работещи в германска кланица, се заразиха с новия коронавирус, съобщи неотдавна министерството на външните работи.
По-рано този месец социалните медии и телевизиите бяха заляти с изображения на около 2000 сезонни работници, които чакат рамо до рамо на претъпкан паркинг на летището в Клуж-Напока в Северозападна Румъния.
"В началото се наблюдаваха организационни проблеми, но те бяха своевременно коригирани", заяви на пресконференция миналата седмица президентът Клаус Йоханис.
"Това е техен избор, а ние трябва да помислим как можем да им предложим бъдеще в Румъния, за да не заминават", допълни той.
Евродепутатът от опозиционната Социалдемократическа партия Виктор Негреску призова европейския омбудсман да провери дали правата на съгражданите му се спазват.
"Румънските сезонни работници не са роби. Човешкото достойнство не подлежи на преговори", каза той.