София събрала в кризата повече данъци от сделки с имоти
Сериозен спад обаче се отчита в постъпленията от останалите местни данъци и такса смет
Сериозен спад на постъпленията от основните местни данъци и такси отчита Столичната община от началото на извънредното положение у нас. За първите 4 месеца на годината в общинската хазна са влезли едва 210 млн. лв., или с 90,2 млн. лв. по-малко от същия период на 2019 г. Това съобщи за "24 часа" зам.-кметът по финанси на София Дончо Барбалов.
До 29 април спадът при данъчните приходи е 46,6 млн. лв., а при неданъчните - 43,6 млн. лв.
Приходите от данък сгради са 34,4 млн. лв., или с 29,6 млн. лв. по-малко. Постъпленията от налога върху автомобилите са 33,3 млн. лв., или с 19,3 млн. лв. Причините за част от спада, освен кризата, заради която хората изпитват затруднения да извършват плащания, вероятно е и удължаването на срока, в който може да се ползва 5% отстъпка за двата местни данъка. От 30 април той беше удължен до 30 юни, като бонусът е при плащане на цялата дължима сума, уточни Барбалов.
Единственият местен налог, чийто приходи, бележат ръст, е този върху възмездните сделки. Постъпленията от него за първите 4 месеца на 2020 г. са 37,1 млн. лв., или с 3 млн. лв. повече. Според Барбалов това се дължи от една страна на увеличението на налога - от 2,5% на 3%, и от друга страна на силния старт на сделките с имущество в началото на годината. Затова при този налог засега дори и по време на кризата, няма изоставане от планираните приходи.
Значителен спад обаче се отчита при приходи от строителните разрешителни, които в по-дългосорчен план може да окажат негативно влияние върху постъпленията от данъка върху възмездните сделки, смята Барбалов. В най-песиместичен вариант това би означавало стагнация на пазара на недвижими имоти в столицата. Ако през март 2019 г. приходите от строителни разрешителни са били 1,3 млн. лв., то през март тази година те са едва 300 000 лв. Данните сочат, че в тази ситуация инвеститорите са предпазливи и предпочитат да изчакат. Иначе общо приходите от строителни разрешителни са 4,9 млн. лв., или с 2,4 млн. лв. по-малко.
При неданъчните приходи, логично най-голям спад се отчита при такса смет - с 44,9 млн. лв. по-малко спрямо същия период на 2019 г. Приходите от нея са 66,3 млн. лв. Намалението се обяснява с две причини - плащането на таксата най-често върви с това на данък сгради и удължаването на срока за първата вноска - от края на април на до края на юни.
Логично от общината регистрират и спад на посещаемостта на данъчните отдели, въпреки че там са взети всички мерки за безопасност и спазване на дистанция.
"Имаше дни, в които в 24-те данъчни отдела, имаше общо около 1000 посещения. Знаете, че хората отиват в тях не само, за да плащат местните си данъци, но и, за да си извадят различни документи. В момента отчитаме устойчивост на посещенията, която се движи по около 3000 дневно", уточни Барбалов.
Въпреки възможностите, които общината дава за онлайн плащания на местните данъци през сайта си, онлайн плащанията седмично с в размер на 200 000 - 300 000 лв. През последната седмица например са направени 862 транзакции онлайн.