Ще победи ли британската ваксина вируса?
Два екипа на терена, оптимисти очакват най-рано тази есен да е масово достъпна
В Обединеното кралство стартираха тестове на коронавирусна ваксина върху хора, съобщава чешкият информационен сайт Lidovky.cz. Два независими научни екипа се опитват да пробият, но успехът им зависи и от напредъка на епидемията. „Шансовете са около 80%. Но преди да започнем да ваксинираме различни групи от населението, трябва да сме абсолютно сигурни. Ние сме оптимисти!”, твърди Сара Гилбърт, професор в Оксфордския университет, където нейни колеги започнаха да тестват в края на миналата седмица ваксина срещу COVID-19 сред 800 доброволци.
Ваксината представлява инжекция, която съдържа ChAdOx1 nCoV-19, създадена на базата на безобиден модифициран вирус от шимпанзе. Но тя ще бъде инжектирана само на половината от доброволците. Другата половина от тях ще получат "празна инжекция" т.е. без активното вещество. Участниците в експеримента няма да знаят към коя група принадлежат. След това изследователите ще анализират и преценят има ли значителна разлика в коронавирусната инфекция през следващите седмици.
Проблем може да възникне, ако коронавирусната епидемия в Обединеното кралство междувременно отшуми - разликите между двете групи едва ли биха могли да бъдат статистически значими и ръководителят на проекта проф. Андрю Полард знае това. „Със сигурност преследваме края на епидемията. Ако се провалим, няма да можем да кажем дали ваксината наистина работи", признава ученият.
Поради тази причина за участие в експеримента са предпочитани доброволци от редиците на здравните специалисти. Съображението е, че поради естеството на професията си е по-вероятно в бъдеще те да се заразят с коронавирус.
Подобен сравнителен подход е възприел и вторият научен екип в Обединеното кралство, който работи върху коронавирусна ваксина. За разлика от първия, той работи под шапката на Националната здравна служба (NHS) и тества проектоваксината върху малко по-голяма извадка хора от четири различни области с презумпцията, че заразата от ваксината ще се разпространява по-дълго. За участие в експеримента NHS предлага на доброволците сумата от 190 до 625 паунда, като тя варира в зависимост от броя посещения в клиниката.
Учените са убедени, че веществата, инжектирани в телата на доброволците не могат да бъдат опасни за живота им, но говорят за възможността за проява на защитни реакции на организма. Хората могат да вдигнат температура, да имат главоболие за кратко време или ръката им да се подуе. Това е и причината да има възрастови ограничения за влизане в проекта - могат да участват само хора на възраст между 18 и 55 години и в добро здраве.
Елиза Гранат, първата доброволка в експеримента в Оксфорд, очевидно не се страхува от странични ефекти. Споделя пред Би Би Си, че любопитството я е довело в лабораторията и желанието да помогне. „Самата аз съм научен работник, така че се опитвам да подкрепя научните изследвания, колкото е възможно повече“, казва Гранат.
Най-оптимистичните сценарии, разпространявани в научната общност, предвиждат при благоприятни сравнителни резултати ваксината да бъде достъпна за масово използване още тази есен. Но британският правителствен епидемиолог и главен здравен съветник Крис Уити не очаква това. „Трябва да сме реалисти. Междувременно ще трябва да разчитаме на други мерки, от социален характер“, заяви той. „Социални мерки“ означава забрана за струпването на повече хора в малко пространство и свързаните с тях ограничения на свободното движение. Според Уити това може да отнеме още много месеци в Обединеното кралство, ако тестванията на възможни ваксини не се окажат по план.
Междувременно на друга фронтова линия в борбата с коронавируса британските власти се опитват да увеличат броя на ежедневните тестове. Различни подексперименти (като целенасочено вземане на кръв) могат да подобрят информираността за това как се произвеждат антитела и как коронавирусът работи в организма.
Тестването обаче не върви толкова бързо, колкото си представяше правителството. Първоначално кабинетът е имал намерение да тества 40 000 души на ден до края на април. Целта обаче все още не е изпълнена - миналата седмица темпото беше едва около една трета.