Фандъкова: Отчитаме 90 млн. лв. по-малко приходи
София свива бюджета с 23,4 млн. лв. засега, замразяват пътни ремонти, екопроекти и обновяване на паркове
90 млн. лв. спад на приходите за първите 4 месеца на годината спрямо същия период на 2019 г. отчита Столичната община. Очаква се част от тях да бъдат наваксани през втората половина на годината заради удължените срокове за плащане. Други обаче, като например тези от данъка върху възмездните сделки, ще останат по-ниски от планираните. Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова по време на втората онлайн сесия на СОС, която се провежда в момента.
Общинските съветници обсъждат първата актуализация на бюджета, наложена от кризата с разпространението на коронавируса.
Предложението на Фандъкова е финансовата рамка на столицата за тази година да се намали с 23,4 млн. лв. Тя обаче уточни, че през юли месец ще има нова актуализация на бюджета.
"Актуализацията има 3 основи цели. Първо, да гарантираме финансовата стабилност на общината при намалените приходи, които вече регистрираме като отражение на кризата. Второ, да гарантираме средствата за стратегическите обекти като метрото и участъци от вътрешния ринг и стратегически задачи – строителството на детски градини и училища. И трето – да гарантираме, работата на най-засегнатите сектори като градския транспорт, социалните дейности, здравеопазването", каза Фандъкова.
Тя уточни, че предложението е обсъдено с водещи икономисти, част от експертния съвет, който тя е създала. Столичният кмет предупреди, че експертната оценка на икономистите, е много по-песимистична от тази, която се прави с първата актуализация. Според тях е възможно спадът на приходи да продължи и през 2021 г.
"Затова е много важно да планираме правилно и внимателно на всеки етап – така че да продължим да инвестираме в града и да не допуснем дефицит. Това е изключително трудна и отговорна задача. Затова политически и партийни упражнения по бюджета на София нямат място и няма да допусна. Всички обичаме да казваме колко голям е бюджетът на Столична община, но винаги съм подчертавала, че той не е даденост. Финансовата стабилност на общината е ключът към развитието на града и искрено вярвам, че това се разбира от целия политически спектър. Първата актуализация на бюджета е по-скоро оптимистична с планиран спад на приходите на годишна база в размер на 23,4 млн. лв.", подчерта Фандъкова.
Предвижда се 12,1 млн. лв. спад на данъчните приходи. От тях - с 8 млн. лв. от данъка върху възмездните сделки, с 3,5 млн. лв. от налога върху колите и с 600 хил. лв. - от туристическия данък.
11,3 млн. лв. е заложеното намаление на приходите от такси и други приходи. Най-съществен спад се очаква от таксата за детски градини и ясли – 3,9 млн. лв., 2,6 млн. лв. по-малко от такса смет, 1,4 млн. лв. - от тротоарно право и пазари, 1,4 млн. лв. - от наеми и продажба на услуги и стоки, и 2 млн. лв. - от такси за технически услуги.
Предлага се намаление на приходите в същия размер като този на разходи - с 23,4 млн. лв.
С 12,8 млн. лв. се намаляват средствата за текущи разходи и с 13,3 млн. лв. - парите в инвестиционната програма. Свиването на капиталовата програма е малко под 3%.
"С тази актуализация запазваме всички планирани средства за стратегическите приоритети - метрото, транспортните връзки от вътрешния ринг, връзките с околовръстния път, строителството на нови детски градини и ясли, средствата за чистота, инвестициите в общински болници и ДКЦ-та, както и издръжката на социалните услуги", каза още Фандъкова.
Тя подчерта, че не става дума за спиране, а за забавяне на проекти и общината не се отказва от нито един от тях.
"В капиталовата програма няма проекти на Фандъкова или на един или друг районен кмет – това са проектите на София, по които и аз, и екипът ми сме работили повече от година, а за някои от тях и доста повече. Специално подчертавам, че такива са и проектите за основен ремонт на ул. „Народно хоро“ и на банята в "Горна Баня". Ако изобщо някой може да каже, че това са негови проекти, мисля, че аз имам най-голямо право, защото лично съм възложила и съм защитавала и двата. Казвам го предварително, защото вече прочетох обвиненията за политическа саморазправа с кметове на райони, които не са от ГЕРБ. И въпреки, че фактите не спират упражненията по политическо красноречие, все пак ще си позволя да ви кажа няколко факта. Първо, ул. „Народно хоро“ е в капиталовата програма по мое искане, включително и в моята програма, защото съм възложила този обект и за него има избран изпълнител. Преди 2 месеца при мен дойде новият кмет на район „Овча купел“ и каза, че не иска да правим ремонта по съществуващо положение, а по регулация, защото така ще се изградят широки тротоари и подземна инфраструктурата. Приех предложението му, защото е разумно. Получих и писмото му за отчуждаване на 10 частни имота, които попадат в обхвата на улицата. Преди те да се отчуждят, преди да се препроектира, ремонт не може да има. Дали това отчуждаване и препроектиране ще приключат в рамките на строителния сезон – най-вероятно не. Затова извадихме средствата, защото не могат да бъдат похарчени и няма нужда да стоят блокирани. Дали това е правилно управленско решение - по мое мнение, 100% „да“. Дали това е правилно политическо решение – най-вероятно не, но управлението на града не е политическа договорка, която трябва да ми дава комфорт. Когато си избран за кмет дължиш истината, дори и когато не е ти е приятна", отсече Фандъкова.
Тя обясни и ситуацията с проектите за улиците „Николай Коперник“ и „Атанас Узунов“ в „Слатина“. Първоначалното й предложение е било за тях да се запазят само средствата за проектиране, защото не е имало завършена процедура. По-късно обаче тя е получила уверение, че процедурата ще бъде заъвршена в срок и затова средствата за ремонт се запазват.
"Не защото кметът, Георги Илиев, когото също уважавам, ми е по-симпатичен и слуша рок като мен, а защото обектът може реално да стартира това лято. Откъде взехме част от парите за него? От обект на район „Връбница“. По логиката за партийната репресия кой от тях двамата е от ГЕРБ? София не се дели на партийни владения. Ако за някой феодалните владения са начин за политическо оцеляване, за мен това е неработещ управленски модел. Софиянци живеят на едно място, работят на друго, приятелите им са на трето, минават през целия град - да ги мислите за крепостни в някакъв даден район е обида и вярвам, че скоро това ще се разбере и от всички общински съветници, които са избрани да взимат решения за цялата Столична община", подчерта Фандъкова.
Предлага се намаление на средствата за инфраструктурни обекти от капиталовата програма със 7,3 млн. лв. Тази година ще се завърши само проектирането на "Чепинско шосе", транспортния тунел на НДК, локални платна на северна скоростна тангента и на улици в местността Къро.
С 3,2 млн. лв. се свиват средствата за нови обекти за оползотворяване на отпадъци – от центъра за биомаса, завод за преработка на едрогабаритни отпадъци и рекултивацията на депото „Суходол“.
С 1,9 млн. лв. се свива програмата за ремонт на градини и паркове. Обновяването на парка „Заимов“ и градината „Св. Георги“ се отлагат за 2021 г.
С 400 000 лв. се намаляват средствата за разширяване на Централни гробища, но с останалата част от средствата вече започва разширението. С 500 хил. лв. се намалява проектът за изграждане на дубльора на левия Владайски колектор.
Отчита се сериозен спад на приходите от градски транспорт - заради намалената продажба на билети и карти и неработещите зони за платено паркиране. По предварителни оценки до средата на май ще са нужни 9,5 млн. лв., с които да се осигури функционирането на градския транспорт. Средствата ще се осигурят от заложените в бюджета 135,5 млн. лв., а при следващата актуализация ще се търси и допълнително финансиране.
Сериозен спад се отчита и в приходите на общинските лечебни заведения. Затова ще се предоставят заеми в размер на 1 млн. лв. за гарантиране на заплатите на медицинския персонал.
"Градският транспорт и здравеопазването са две от сферите, за които в средата на годината, на база реалните загуби, ще предложим решение, с което да гарантираме както заплатите на всички работещи, така и да не позволим трупането на задължения. Благодарение на всички вас приехме първи пакет от мерки за подпомагане на културния сектор в София и на малкия и среден бизнес. Това са правилни решения, които обаче струват средства на общинския бюджет, но подпомагат реалния бизнес. Подготвяме и втори пакет от мерки, който включва компенсации за неработещата синя и зелена зона за хората със служебен абонамент и винетни стикери. Това също ще доведе до по-малко приходи в сектора. Кризата, на която трябва да отговорим, е такава, че нейните отражения няма да бъдат само през тази, но и през следващата година. Затова разчитам на отговорността на всеки от вас, защото поединично или по райони, неможем да се справим като град и като общност", подчерта Фандъкова.
По време на дебатите, които още продължават, общинският съветник Владислав Панев от "Демократична България" призова всички общинари да дадат пример и да си платят местните данъци сега, защото София има нужда от средства.
Групата на БСП в СОС няма да подкрепи предложението за актуализация на бюджета, обяви зам.-председателят на СОС Милка Христова. Тя обясни, че причината е, че се предлага "счетоводно изравняване". Според нея липсват мерки, наложени от ситуацията - не са предвидени допълнителни средства за общинското здравеопазване, а със 7 млн. лв. се намаляват средствата за текущи ремонти, макар обновяването на кварталите да е било обявено за приоритет.
"Фалшива новина е, че средствата за улични ремонти са по-малко. Миналата година тези средства са били 38 млн. лв., тази година, дори и с намалението сега, те ще са 43 млн. лв. и ще бъдат повече. Не заблуждавайте хората", отвърна председателят на комисията по бюджет и финанси Георги Георгиев от ГЕРБ.
Независимият общински съветник Борис Бонев от "Спаси София" заяви, че се намаляват средствата за инфраструктура и строителство, които са ключови за излизане от кризата.
По предложение на комисията по бюджет и финанси се намаляват с 200 000 лв. планираните приходи от наеми на земя, с 500 000 лв. се свива издръжката на СОС, с 550 000 лв. - програмата "Зелена София", намаляват се и парите за инициативата "София - европейска столица на спорта". С 1 млн. лв. се увеличават средствата за изграждане на улично осветление.
Дебатите по актуализацията на бюджета продължават.