За два месеца два пъти свалят цените на парното. От 1 май – от 0,7 до 3%
След намалението на цените сега, дали европейските борси за газ няма да вдигнат цените на топлинната енергия у нас преди зимата
За два месеца Комисията за енергийно и водно регулиране за втори път намалява цените на парното в 8 града, в които топлофикациите са на газ.
Да припомним, че от 1 април цената на топлинната енергия беше намалена драстично – за София с 25%, в Пловдив с 12 на сто, в Бургас с 16,4 на сто, във Велико Търново и Разград с над 16 на сто, във Враца с 21,3 на сто и т.н. Това стана заради поевтиняване на природния газ с над 40%.
В понеделник КЕВР публикува доклад на експертите си, които предлагат, заради поевтиняването на природния газ от 1 май с 6,67%, да бъде намалена и цената на топлата вода за топлофикациите, които ползват синьо гориво.
Те предлагат топлинната енергия в София да струва 68,19 лв. за мегаватчас, при 70,32 лв. сега, което е намаление с още 3,02%.
В Пловдив тя да струва 84,86 лв. за мвтч, при 85,76 лв. сега, поевтиняването е с 1,05 на сто.
За Плевен намалението е с 1,54 на сто, при цена сега от 71,68 лв., предлага се от 1 май да е 70,57 лв.
В Бургас поевтиняването ще бъде с 1,75 на сто, или 61,14 лв., при 62,23 лв. сега.
Във Варна от 1 април цената е 80,12 лв., ще бъде намалена на 79,52 лв., което е 0,75% по-малко.
Предложението за Враца е поевтиняване с 2,4%, за Велико Търново – с 1,78 на сто и за Разград – 1,69 на сто.
Промените в цените на парното се правеха обикновено един път в годината, или когато има драстична промяна в цената на газа, както беше през април. Тогава, заради промяна на формулата по която се изчислява цената на руския газ, договорена между „Булгаргаз“ и „Газпром Експорт“, цената падна с над 40%. По-голямата тежест в новата формула са цените на газа на европейските борси. Това налага всеки месец, а не както по-рано на три месеца, „Булгаргаз“ да внася заявление за нова цена на синьото гориво.
И от 1 май газовата компания поиска поевтиняване с 6,67 на сто, а КЕВР при промяна на цената с над 5%, променя и цената на парното. Така за два месеца топлинната енергия в София от 95,64 лв. за мегаватчас поевтинява на 68,19 лв., което е с 28,7% по-малко.
Дали ако газът, един път, заради свиването на икономиките в Европа, като реакция на коронавируса, и втори път - заради сезона, продължи да поевтинява, всеки месец ще бъде променяна и цената на топлинната енергия? И как ще реагират домакинствата, ако през есента, когато започва високият сезон в търговията с газ, цената му започне да се вдига и да наваксва лятното поевтиняване и да повдига, преди зимния сезон, цената на топлинната енергия?
Дали пък тогава няма да се иска плавност при движението на цените на парното и постановяване на цени не всеки месец, а един път в годината, на половин година или на три месеца, за да се постигне някакво уравняване и спокойствие? Защото, ако от октомври се окаже, че парното ще поскъпне с 30 на сто, например, не ми се иска да съм на мястото на комисарите.
Този дебат вече се води в енергийните среди.