БАБХ започва ваксинация на лисиците срещу бяс в 23 области на страната

27.04.2020 14:06

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) започва орална ваксинация на лисиците срещу бяс. Това е първата ваксинационна кампания на лисиците срещу бяс за 2020г. Тя е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването бяс, която е разработена и се изпълнява от БАБХ от 2009 г. ЕК има стратегическа цел до 2020 г. бесът в Европа да бъде изкоренен. Това съобщиха от пресцентъра на БАБХ. 

Ваксинацията ще се проведе в 50 км ваксинална зона по северната, западната и южната сухопътна граница на страната и в 20 км зона по поречието на река Дунав, като се обхващат 23 области на страната. Специално оборудвани самолети ще разпръснат над 1 млн. примамки от въздух, а в нелетателните зони в някои от областите те ще бъдат заложени ръчно.

Кампанията е планирано да започне на 29 април 2020 г. от летище Балчик, област Добрич и от летище Ерден, област Монтана. Тя ще продължи 15 дни в зависимост от атмосферните условия.
Примамките ще бъдат разпръснати на територията на областите Перник, Кюстендил, Смолян, Кърджали, Хасково, Добрич, Силистра, Видин, Монтана, Благоевград, Пазарджик, Ямбол, Бургас, Пловдив, Стара Загора, София област, околностите на София-град, Шумен, Разград, Русе, Велико Търново, Плевен и Враца. Ваксини няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите.

Около град София и около АЕЦ Козлодуй примамките ще бъдат разпространени ръчно от специално обучени лица.

Ваксиналните примамки са с формата на кубче и специфична миризма, която привлича хищниците. На един квадратен километър се изхвърлят по 25 примамки, които самолетите пускат от височина 150 метра. Ветеринарните лекари препоръчват да не бъдат пипани с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на обвивката, ваксината може да бъде опасна за човешкото здраве. При контакт с примамките е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни. Препоръчително е домашните животни да се държат затворени или на повод, за да не приемат примамките.

Контролът на извършената ваксинация включва: контрол на приемането на ваксинални примамки от лисиците чрез откриването на биомаркер тетрациклин, серологичен надзор, чрез откриване на антитела срещу вируса на беса в кръвни проби от ваксинирани животни.

Напомняме, че болестта бяс е опасно вирусно заболяване, което засяга всички бозайници и човека, с фатален край. Дивите хищници са основен резервоар на болестта бяс у нас, като това са главно лисиците и в по-малка степен чакалите. Стратегията на България за превенция и изкореняване на заболяването включва орална ваксинация на лисици и ежегодна ваксинация на кучета.

Други от От страната и света

София почете паметта на загиналите за Освобождението на града

На 4 януари 2025 г. се навършиха 147 години от Освобождението на София от османско владичество. С преклонение към загиналите войни паметниците в града, свързани с историческите събития

Гърци от Комотини масово пътуват за евтин евтин български бензин

Засилен трафик на гръцки автомобили през Маказа към българските бензиностанции се наблюдава в първите дни след падането на контрола по българо-гръцката граница, алармират медиите в Комотини

Как да изтрезнеем по съвети на AI и живи хора

Шкембе чорбата е здрав юмрук в присмехулната зурла на махмурлука Празниците се изнизаха в гуреливата омара на алкохолните изпарения, оставяйки след себе си само тежката участ на уядени телеса

Хванаха двама с голямо количество психоактивни субстанции, пригодени за вейп устройства

Оперативно-издирвателните действия са извършени вчера на територията на София, след постъпил сигнал в ГДНП за лице, занимаващо се със съхранение и разпространение на наркотични вещества от групата на

Кметът на Русе Пенчо Милков поздрави семейството на първото бебе за годината

Кметът на Община Русе Пенчо Милков присъства на изписването на първото бебе, родено в община Русе през 2025 година. Малкият Самуил се появи на бял свят в 00:16 часа на 1 януари в УМБАЛ „Медика Русе"

>