Все повече българи с паник атаки заради изолацията

27.04.2020 13:59
СНИМКА: Pixabay

Медицински лица от Спешна помощ се превърнаха по неволя в психотерапевти по телефона. Заради все по-честите обаждания от паникьосани българи се наложи промяна и в работата на екипите, предава NOVA

Неспешните случаи, които не налагат посещение на лекарски екип веднага, се консултират дистанционно.

От 26 години дните на Ива Кацарска минават в линейката на Спешна помощ, а самата тя е категорична - виждала е всичко. Сега обаче признава, че ситуацията е много различна. През последния месец дава доброволно допълнителни часове на специално разкритата линия, за да помага и по телефона. Отговаря на онези, които в паника се обаждат на диспечерите, без да имат нужда от лекар.

„Когато има паника, това се усеща, защото чуваме как диша човекът. Ако е със задух, това се разбира дори по телефона“ разказва тя.

От Спешна помощ признават, че всеки втори, обадил се с лека температура и задух, отдава симптомите си на коронавирус. Зад много от случаите обаче се крие добре познатата паник атака. Изолацията, страховете за работата, както и пълната липса на социални контакти водят до всички тези проблеми.

„Затворете един човек с генерализирано разстройство зад четири стени и той ще отключи всички проблеми на земята. Аз не мисля, че в момента държавата има възможностите и ресурса да погледне и върху този проблем“, смята терапевтът Желяз Андреев.

Фактите показват, че от началото на карантината досега случаите на домашно насилие в страните от Европа, включително в България, са скочили с 1/3. Рязката промяна в ежедневието се отразява в целия свят, не само у нас. За да разкаже за промяната, фотографка от Ню Йорк дори отваря вратите на дома си.

Когато преди седмици Нора Савосник хваща самолета от САЩ за родната Норвегия, тя мисли само едно – че така ще загуби визата си. Пандемията я принуждава да направи тази крачка, за да е до близките си и така я връща в живота от ученическите й години. Шокът се оказва огромен.

„Много е странно да не можеш да видиш приятелите си и да живееш с родителите си, и то на 24 години. Това е голям контраст с Ню Йорк. Просто са два различни свята”, казва тя.

Минават дни на карантина, а напрежението се покачва. Нора признава, че отвикнала да живее с родителите си. Чак след време вижда предимството от това да е близо до семейството си.

Други от От страната и света

София почете паметта на загиналите за Освобождението на града

На 4 януари 2025 г. се навършиха 147 години от Освобождението на София от османско владичество. С преклонение към загиналите войни паметниците в града, свързани с историческите събития

Гърци от Комотини масово пътуват за евтин евтин български бензин

Засилен трафик на гръцки автомобили през Маказа към българските бензиностанции се наблюдава в първите дни след падането на контрола по българо-гръцката граница, алармират медиите в Комотини

Как да изтрезнеем по съвети на AI и живи хора

Шкембе чорбата е здрав юмрук в присмехулната зурла на махмурлука Празниците се изнизаха в гуреливата омара на алкохолните изпарения, оставяйки след себе си само тежката участ на уядени телеса

Хванаха двама с голямо количество психоактивни субстанции, пригодени за вейп устройства

Оперативно-издирвателните действия са извършени вчера на територията на София, след постъпил сигнал в ГДНП за лице, занимаващо се със съхранение и разпространение на наркотични вещества от групата на

Кметът на Русе Пенчо Милков поздрави семейството на първото бебе за годината

Кметът на Община Русе Пенчо Милков присъства на изписването на първото бебе, родено в община Русе през 2025 година. Малкият Самуил се появи на бял свят в 00:16 часа на 1 януари в УМБАЛ „Медика Русе"

>