Болни премиери няколко пъти хвърлят Англия в шок
Чърчил получава инсулт, Лойд Джордж едва оцелява от испански грип
Вече втора седмица преживелият коронавирус британски премиер Борис Джонсън е извън играта и информациите за неговото състояние са оскъдни. Знае се, че подобно на своя политически кумир
Уинстън Чърчил
се възстановява в
правителствената
резиденция “Чекърс”
Тя се намира на 66 км от правителственото седалище на Даунинг стрийт 10 в Лондон и рядко се използва, особено през последните години, белязани от много динамика в британската политика заради Брекзит.
За Джонсън обаче тя е идеално място да се дистанцира от управленската въртележка, която след преживения шок от неговото заболяване отново се връща към бесните си обороти. Критиките към правителството, че се е забавило с реакция на епидемията, стават все повече и по-силни и неяснотите кога и как страната ще може да започне да се връща към нормален начин на живот се задълбочават. Затова очакванията премиерът отново да поеме кормилото на управлението са големи. Неговото намерение е да стори това в понеделник, 27 април, точно месец след като стана ясно, че се е заразил.
Съмнително е обаче, че той веднага ще може да поеме всичките си задължения, колкото и американският президент Доналд Тръмп да го хвали, че е звучал енергично по телефона, когато му се е обадил. Вече е известно, че коронавирусът нанася сериозни щети на организма, а и Джонсън доста се забави с отиването в болница, опитвайки до последно да демонстрира, че е на крак и държи управленските юзди.
“За съжаление, той е написал прекалено много книги за Чърчил и иска да бъде като него. Той обаче трябва да бъде Борис Джонсън”, коментира анонимен депутат от Консервативната партия пред “Дейли телеграф”. Въпреки това паралелите със случващото се сега и с предишни болни британски министър-председатели неизбежно бяха направени, макар положението днес да изглежда доста по-овладяно.
Например случилото се с Чърчил става в много по-тежък период за Обединеното кралство, а и за самия политик.
Когато за втори път
получава инсулт през
1953 г., той е на 77 г.,
с редица заболявания
и вече доста изморен от активната работа, която е вършил като министър и премиер по време на Първата и Втората световна война. Смятаният за негова дясна ръка външен министър Антъни Идън по същото време е тежко болен в САЩ. Разпадът на Британската империя е в ход, а само преди 5 години страната е трябвало да вземе милиарден заем от Щатите, за да се измъкне от фактическото си състояние на банкрут. Чърчил получава втори инсулт по време на вечеря на Даунинг стрийт 10.
Едната му страна
е частично
парализирана, но той
ръководи заседание
на правителството на следващата сутрин. След това се оттегля в “Чекърс”, като официалната версия е, че си почива след голямо изтощение. Ръководството на кабинета се поема временно от финансовия министър Раб Батлър. Чърчил се възстановява забележително бързо и се връща на работа, но докато два месеца го лекуват, старателно е прикривано колко зле е в действителност.
С истинското му състояние са били наясно само най-близките му сътрудници. Макар да се връща след два месеца на работа, Чърчил усеща, че не само губи физическа сила, но и умствени възможности и през 1955 г. подава оставка. Негов наследник на поста става Антъни Идън. Той обаче също подава оставка след две години по здравословни причини.
В конспирация преминава и тежкото заболяване на премиера Дейвид Лойд Джордж. През 1918 г. той е на 55 г., колкото и Борис Джонсън днес. В света по това време върлува испански грип – епидемия, за която се смята, че е убила между 50 и 100 млн. души.
Информацията за нея е оскъдна, тъй като общественият интерес е ангажиран с последиците от Първата световна война, която е към края си. В приповдигнато настроение от успехите на съюзническите сили Дейвид Лойд Джордж предприема на 11 септември посещение в родния Манчестър, където трябва да му бъдат връчени ключовете на града. Докато върви от гарата до централния площад, е приветстван от радостни войници в отпуск и жени, работещи във фабрики за боеприпаси.
Още същата вечер обаче е
покосен от силна
треска, болки в
гърлото и припада
Настанен е на легло в кметството на Манчестър, където остава 10 дни. Налага се дишането му да бъде подпомагано от респиратор. Вестниците са инструктирани да подценяват тежестта на състоянието му, за да не бъде използвано за целите на германската пропаганда.
Чак години по-късно личният му помощник ще признае, че британският премиер тогава е бил на крачка от смъртта и по чудо оцелял. А историците ще отбележат, че от испански грип са починали 238 000 англичани, повече - от колкото са се родили през годината. Лойд Джордж успява да се възстанови напълно за няколко месеца и през юни играе ключова роля за сключването на Версайския мирен договор.
Подобно на Борис
Джонсън и той бил
известен с бурния си
нрав и многобройните
си изневери
Английски висш офицер, който е работил с Лойд Джордж, признава в мемоарите си, че избягвал да дава на правителството секретна информация, защото знаел, че министрите ще я споделят със съпругите си, а премиерът - с нечия чужда жена. Големият му син Ричард пък казва, че ако баща му бъде оставен с красива жена, може да му се има доверие точно колкото на тигър в компанията на газела.
Затова не било чудно, че веднъж в кръчма срещнал свой полубрат, който получавал щедра издръжка от него. Цели 30 години Дейвид Лойд Джордж върти любов със секретарката си Франсис. Тя е на 22 г., когато му харесва. Първо я прави гувернантка на дъщеря си, след това лична преводачка от френски, а след това
ѝ предлага да
му бъде личен
помощник, ако се
съгласи да му стане
и любовница
Омъжва се за нея, когато съпругата му Маргарет почива. Тогава Франсис е на 54 г., а Лойд Джордж на 80 г. Живеят само две години като семейство, тъй като политикът почива от рак. Три месеца преди неговата смърт Чърчил го предлага за благородническа титла и за член на Камарата на лордовете, но той така и не успява да стъпи там.
Борис Джонсън вече се записа за историята като първия действащ премиер, който за 11 дни се разведе, сгоди и обяви, че чака дете с годеницата си Кари Симъндс, която е с 24 г. по-млада от него. Досега той има четири деца и се знае за едно извънбрачно.
Тони Блеър също
постъпва в болница
през 2003 г.,
докато е премиер, заради проблеми със сърцето, но сравнително бързо се връща на работа и отсъствието му не създава властови вакуум, както сега се получава с хоспитализирането на Борис Джонсън. Тогава той е на 51 г. и направената му сърдечна интервенция трае около два часа и половина с местна упойка.
На следващата година е подложен на операция за наместване на гръбначен прешлен, след като няколко месеца страда от болки в гърба, но и при нея не се налага да прехвърля на някой друг член на правителството премиерските си задължения, както се наложи сега.
Още преди да стане много зле, Борис Джонсън определи да го замества външния министър Доминик Рааб при нужда, а ако той също се окаже в невъзможност да го прави, управлението да бъде поето от финансония министър Руши Сунак. Засега те, изглежда, си помагат в тази трудна задача, тъй като и двамата нямат голям управленски опит.