В Испания милиони деца навън за първи път от 42 дни, френските ученици на метър разстояние в клас
Италия затворена за чужди туристи тази година
Три от най-засегнатите от коронавируса страни в Европа - Италия, Испания и Франция, обявиха поетапно разхлабване на мерките, съобщи Ройтерс.
Милиони деца в Испания на възраст до 14 години се радваха на първия си вкус на свобода в неделя след 42 дни карантина. Властите в страната облекчиха правилата за задържане на най-малките, а тези за възрастните вероятно ще паднат на 2 май.
В неделя испанската полиция се опитва да контролира новите правила, които позволяват на малчуганите да излизат и
да играят в
продължение
на един час,
при условие че
са придружени
от родител или настойник.
“Ако пандемията продължава да се развива, както досега, от 2 май индивидуалната физическа активност ще бъде разрешена, както и разходките с хората, с които живеете”, заяви премиерът Педро Санчес. Правителството ще представи във вторник плана си за по-широко облекчаване на мерките, който вероятно ще бъде приложен през втората половина на май.
Новината дойде, след като Испания регистрира 367 починали в събота - най-ниския дневен брой смъртни случаи от COVID-19 за четири седмици.
Във Франция пък учениците ще трябва да носят предпазни маски, когато учебните занятия бъдат възобновени от 11 май. По препоръка на правителствената комисия за коронавируса чиновете ще са на разстояние поне един метър един от друг, а
класните стаи ще се
почистват по няколко
пъти на ден
Комисията също така е казала на семействата първоначално да могат да избират дали децата им веднага да се върнат на училище. Програмата на часовете трябва да бъде направена така, че учениците от различни възрастови групи да не се засичат, и където е възможно да обядват, в класните стаи, вместо в общо помещение.
Френският премиер Едуар Филип ще представи плана на правителството за падането на ограниченията в страната във вторник, за да бъдат гласувани. Очаква се властите да предложат на търговците известно облекчение, въпреки че ресторантите, баровете и кафенетата няма да отворят преди юни.
“Италия ще започне да отваря индустрията на 4 май като част от плановете за постепенно разхлабване на ограничителните мерки. Училищата ще отворят през септември”, обяви премиерът Джузепе Конте. Той уточни, че компаниите ще трябва да въведат стриктни здравни мерки, преди да им бъде позволено да отворят. Конте подчерта, че някои бизнеси се разглеждат като стратегически, включително и дейност, която е ориентирана предимно към износ, и могат да отворят още следващата седмица, ако получат зелена светлина от местните власти. Премиерът обяви, че проучвания сочат, че
рискът от зараза
е много висок
в училищата
По думите му дистанционното обучение работи добре. В началото на май ще може да се провеждат индивидуални тренировки в страната, а груповите занимания се очаква да се възстановят от 18 май.
“Италианските граници ще останат затворени за чуждестранни туристи до края на годината”, обяви на свой ред министърът на културата и туризма Дарио Франческини.
Италия бе една от най-тежко засегнатите страни от коронавирусът - заразени са над 195 000, а починали - повече от 26 000. В същото време той призна, че от май
ще бъдат
отворени музеите
и основните туристически обекти, затворени заради избухналата епидемия.
Германският външен министър Хайко Маас пък предупреди европейските държави да не се отварят за туризма прекалено скоро на фона на пандемията от коронавирус и отбеляза, че подобни ходове могат да доведат до по-нататъшно разпространение на болестта.
“Европейска надпревара за това да видим коя страна първо ще позволи подновяване на туристическите пътувания ще доведе до неприемливи рискове”, заяви Маас. Германският министър призова
ЕС да вземе
съвместно решение
по отношение на
критериите за
ограничаване на
пътуванията
“възможно най-бързо, но толкова отговорно, колкото е необходимо”.
В Дания забраниха достъпа до крайбрежен район в Копенхаген заради коронавируса. Според полицейска заповед до 1 май се забраняват посещенията в пристанищния квартал “Исландс Брюге”. Бягането поединично и разхождането на куче само остава позволено, но всяка друга активност подлежи на глоба от 362 долара.
В Ню Йорк, който е най-тежкото огнище на заразата в САЩ, започват тестване за антитела за работещите в четири болници, засегнати най-силно от пандемията. “Това ще позволи на местните аптеки да започнат да събират проби за диагностични тестове”, заяви губернаторът Андрю Куомо. Този ход е част от по-широк опит на Куомо да разбере колко се е разпростряла заразата.