След COVID-19: Еуфория от свободата, но и спирачен път

26.04.2020 18:05 Мила Гешакова
Снимка: Pixabay

Ще станем по-точни, предпазливи, ще е следим физическата дистанция помежду си, твърдят психолози

Потребителите на социалните мрежи няма да чакат самоизолацията да приключи. Сега пишат за това как пропускаме докосване и прегръдки и как когато това време на самоограничения свърши, всички ще се прегръщат и тичат към масичките на уличното кафене, пише руският сайт izvestiya.ru

Може би така сме свикнали да поддържаме дистанция, че отново трябва да се учим да живеем сред хора? Нека се опитаме да разберем какъв ще е психологическият климат след COVID-19.

Мемовете за самоизолация сега не могат да бъдат преброени. Като се започне от снимки на интроверти, които гледат с копнеж към опустялата улицата, и се завърши с шеги за брака:"Избрах съпруг за цял живот, но не знаех, че седмица в карантина ще е поредното изпитание"...

Между другото, скокът в броя на разводите е една от най-стабилните прогнози. Тенденцията вече е забележима. В Китай, който оживява след епидемията, в Дажоу, веднага след отслабването на карантината, 300 двойки подадоха молба за развод. В друг китайски град - Сиан, адвокатските кантори в различни региони започнаха да получават по 14 молби за развод на ден (уточнено е, че това е максимумът на молбите, които адвокатите са готови да разгледат - обикновено има около 5 дневно).

Някои двойки са планирали да се разведат преди карантината, но не са имали време. Част от тях вероятно са се скарали точно в периода на строги ограничения, като затрудненията са поддържали живота им заедно 24 часа на ден за повече от месец. Впрочем някои двойки по-късно са разбрали, че още се вълнуват един от друг и са изтеглили своите заявления за развод.

В Турция заради самоизолацията броят на молбите за развод, получени от местните адвокатски кантори се е утроил в сравнение с януари. Според експерти невъзможността за общуване и вземане на общи решения са сред причините. Пандемията и свързаните с нея ограничения само са изострили ситуацията.

В руските семейства също е неспокойно: както показва проучване на услугата Lady.Mail, 14% от двойките започнаха да се карат по-често. От 17 хиляди респонденти 2% смятат да напуснат след края на режима на самоизолация, 3% смятат да се разведат. При 12% от двойките старите обиди не излизат от главата им, което води до кавги, а 6% от партньорите са престанали да се интересуват един от друг, показват данните.

Всеки, който не греши при избора на партньор, няма да се разведе. Това ще се нарича „преживяхме нещастието заедно“.

Хората са свикнали да се виждат по няколко часа сутрин и вечер. С близки хора наоколо всеки ден може да е досадно, но разумните сред тях могат да организират всичко. Това е като движението на влаковете: ако нямаше разпределение, те щяха да се сблъскват. Затова в къщата някой трябва да поеме ролята на диспечер. Да, ще му е трудно, но той ще спаси себе си и семейството си: трябва да има време, което прекарваме заедно, и време, когато всеки прави своето нещо.

Навсякъде всички говорят за коронавирус: в интернет, по телевизията, по радиото, у дома в кухнята и в разговор с приятели по Skype. Темата е глобална, засяга всички, но вече си мислите: Е, как как да не полудея с целия този поток от информация?

Освен че тази тема е станала токсична, тя и пристрастява, защото има много информационни линии и всеки е със собствена визия, която излага в постове в интернет например. Това е почти същото като да се опиташ сам да лекуваш в болницата пациентите с COVID-19.

За да се поддържа психичното здраве, особено това на уязвимите и чувствителните хора, трябва да се постави бариера, смятат психолози. По тяхно мнение трябва да се следват указанията на властите. Но всеки за тази цел е нужно човек да отдели по 10 минути на ден, за да научи какви са стъпките и новите изисквания, а след това да започне да живее така, сякаш няма коронавирус. Включете се в бизнес, в отношения, от които се нуждаете в живота, съветват психолозите.

Спомените от шума от изхърлени от рафтовете в коша за боклук преди карантината плодове, зеленчуци, консерви и други храни са още свежи. Но паническите покупки и тревожните мисли за бъдещето остават. Според експерти не се изключват сериозни промени в колективното съзнание.

Според психолози, в началото обществото ще бъде много фрагментирано, уплашено, озлобено, вбесено, защото с този коронавирус мнозина ще загубят пари, работа и перспективи. В тази ситуация, както винаги, силните печелят първи, а слабите губят, твърди социален психолог. Една от прогнозите е че ще спадне обществената активност, защото след коронавируса хората ще се страхуват да ходят на различни обществени събития. Според други след пандемията идва времето на самотниците.

Родители на подрастващи също се притесняват: не са се откъснали от джаджите, а сега учат и онлайн. Ще забравят ли напълно живото общуване?

Ако изолацията продължи 5 години, тогава можем да говорим за загуба на комуникационни умения у децата, но след месец, два или три - едва ли, убедени са психолози. Онлайн комуникацията чрез месинджър също е лична комуникация. И тук всичко зависи от това какви условия е имало детето в карантината, е преобладаващото мнение.

Как ще се държим, когато най-накрая всички пътища бъдат отворени е следващ въпрос пред обществото. Дали ще бягаме щастливи сред хората или толкова ще сме свикнали с уединения начин на живот, че ще е трудно да се реорганизираме?

Отначало ще изпитаме еуфория от получената свобода на движение, но спирачният път, според специалистите, също ще е налице: ще се появи точност, предпазливост, ще следим физическата дистанция помежду си.

Има страх, че изолацията не само ще създаде проблеми на тези, които вече страдат от психични разстройства, но и ще разклати психиката на здравите хора. И тук мненията са разделени. Според едни психолози психопатичните личности ще страдат, а към рехабилитационните центрове след пандемията ще има наплив от клиенти, които ще се нуждаят от психологическа помощ.

Други твърдят: „Нищо няма да се влоши при психично здрави хора и тревожният човек винаги е тревожен и без изолация. Да, ще има реакция на стрес, но това може да се коригира".

Други от От страната и света

Осъдиха мъж във Франция на 20 години затвор, организирал изнасилвания на дъщеря си

Френското правосъдие осъди на 20 години затвор 38-годишен мъж, който редовно изнасилвал дъщеря си и я оставял и в ръцете на непознати също, за да я изнасилват, предаде Франс прес, цитирана от БТА

Кьовеши търси къде потънаха 128 хил. евро за реставрация на храм (Обзор)

Парите се губят по верига от три фирми, а работата е свършена от последната за 4 пъти по-малка сума, която дори не им е изплатена Откраднати ли са 128 хил. евро от реставрация на църква в Рила

Силният вятър отнесе покрива на библиотека във Велики Преслав (Снимки)

За опасни последствия от силните ветрове, предупреждават от Община Велики Преслав във своя фейсбук профил. В района на Туристическия информационен център

Божидар Божанов: С "Промяната" си говорим, но имаме различни оценки на рисковете

Всички проваляме парламента и носим вина. Нашият призив да подкрепим предложението на ИТН беше всички парламентарни групи да оттеглят своите кандидати, за да може всички да подкрепим най-възрастният

И за ДДС за кръчмите разделени между лоша храна, високите ѝ цени и скъпия персонал

Връщането на ДДС на 20% процента на ресторантьорите разгневи бранша с аргумента, че това не е начин да се закърпи дупката в бюджета. Публикация в защита на мярката обаче написа в профила си

>