Как работата да носи радост

25.04.2020 06:00 Павлина Трифонова
Мари Кондо казва, че трябва да се поставят ежедневни цели в три категории - ум, тяло и душа.

Съвети от гурото по въвеждане на ред в живота Мари Кондо

Kогато японката Мари Кондо започва да пише своята нова книга Joy at Work (“Радост от работата”) преди години, дори за миг не допуска, че ще се превърне в наръчник за оцеляване по време на карантина. Тя се насочва към темата, след като първата ѝ творба “Магията на подреждането”, издадена през 2011 г., се превръща в световен бестселър. Споделените в нея методи как японците въвеждат ред в домовете и мислите си се превръщат в глобална мания по изхвърляне на вещи. Кондо е поканена да води свое предаване по онлайн платформата “Нетфликс” и става толкова популярна, че напуска родната Япония и се мести да живее в САЩ. Прави сайт за предмети, които подобряват средата, и бизнесът ѝ толкова се разраства, че се налага нейният съпруг да напусне работата си на финансист, за да го управлява.

Успоредно с поддържане на звездната си кариера Мари ражда и две дъщери. Балансирането между всички ангажименти я изтощава толкова много, че в един момент блокира. Дава си сметка, че просто не може повече да продължи така. Започва да планира както професионалните си задачи, така и свободното си време, поставяйки личното си благосъстояние като основен приоритет. Работи много по този въпрос и решава да създаде наръчник за постигане на удоволствие от служебните задължения. Кани за съавтор организационния психолог и професор по мениджмънт Скот Соненшайн от Райс юнивърсити. Двамата използват различни проучвания, стратегии и истории, за да начертаят своя карта за по-пълноценен трудов процес. Естествено, в основата отново е теорията на Кондо за оптимизиране на мислите чрез подреждане на средата, в която живеем.

Постигането на радост от работата по същество се състои в намирането на смисъл от нея, посочва тя. Затова е малко вероятно дори хора, които извършват една и съща дейност, да изпитват еднакво удоволствие. Кондо отбелязва, че по-младите по принцип по-бързо получават удовлетворение от работата си, тъй като имат повече цели за достигане. “Независимо от възрастта и положението трябва на всеки етап от вашия живот да успявате да се отдръпвате от ежедневието и честно да си отговаряте на въпроса какви са вашите истински лични цели. Когато успеете да ги формулирате, шансът да изпитате радост при реализирането им е много по-голям”, обяснява тя.

Според нея е най-добре да се поставят ежедневни цели в три категории - ум, тяло и душа. Например в първата може да се включи постигане на напредък по поставена служебна задача или изготвяне на списък с най-важните задължения, което ще ви предпазва от разсейване и губене на време. Работата за тялото може да включва разхождане, докато разговаряте с колега по телефона, или достатъчно сън, а за душата понякога и само да кажеш едно благодаря, е достатъчно. “Практикувайте благодарност. Оценявайте това, което имате, и се съсредоточете върху нещата, за които сте благодарни. Бъдете благодарни, че сте здрави и че имате възможност по време на криза чрез работата си да помогнете на себе си и на много други хора”, съветва Мари Кондо.

По думите ѝ поддържането на човешка връзка е много важно за нашето благополучие и трябва да се използва всяка възможност за такава. Например, ако ви предстои конферентна връзка с колегите, включете се няколко минути преди определения час и започнете разговор с тези, които също са се присъединили по-рано. Попитайте ги как се справят днес, тъй като извънредната ситуация, в която се намираме заради епидемията, кара настроенията ни да се колебаят. Дайте им възможност да споделят как в действителност се чувстват. Така има шанс да изградите нови и качествени отношения, тъй като по време на силен стрес хората са по-склонни да споделят.

Стремете се да имате положително преживяване всеки ден. Може да е миг на тихо размишление, любима музика или книга, дори парче шоколад върши работа, ако бъде маркирано в съзнанието като момент на ежедневна радост. Опитвайте се винаги да има такъв, без значение как протича вашият ден. Различни проучвания са установили, че мозъкът обръща повече внимание на лошите новини. Затова се стремете да идентифицирате поне едно нещо дневно, което сте направили за вашето благополучие или пък е повлияло положително на някой друг.

“Съветвам ви да започнете с малки стъпки. Дори да подредиш средата, в която се намираш, пак помага значително”, казва Кондо пред “Файненшъл таймс”. Тя уточнява, че не става въпрос само за въвеждане на ред в работното пространство, а за нов подход към работата. Той включва определяне на приоритети, така че изпитването на радост от кариерата да е сред водещите фактори.

Професор Скот Соненшайн признава, че да се мисли за това, вероятно за много хора изглежда нереалистично, когато целият свят изпада в икономически хаос заради епидемията. Повечето са изправени пред безпрецедентни изисквания да работят нещо, без да са наясно за бъдещето му, и то съчетавайки го с гледане на деца. Но според него затова е още по-важно да могат да подредят така ежедневието си, че да ограничат работата до това, което трябва да се свърши, и да освободят време за общуване със своите близки.

“Колкото и да изглежда трудно сега, това не означава, че не можем да се радваме на работата, която вършим. Кризите са време, през което хората анализират живота си и това ги насърчава да мислят какво всъщност искат да направят на тази планета. Обикновено те се трудят на автопилот, но сега е време да се запитат дали това им носи радост”, казва Соненшайн.

Преди да се включи в писането на новата книга на Мари Кондо, той решава да изпробва дали работят нейните методи. Започва от кабинета си, в който държи 400-500 книги. Слага всичките на пода и за всяка една си задава въпроса дали му носи радост, преди да я върне обратно в библиотеката. “Имаше книги, на които държах, тъй като ми бяха помагали по време на следването, но вече нямах нужда от тях. Така се разделих с половината и сега имам едно безупречно работно пространство. Трансформацията е невероятна”, казва американският учен.

Той има две деца, на 12 и 7 г., и когато започва епидемията, ги моли да участват в създаването на график, за да могат всички в къщата да продължат да си вършат работата. “Заедно решихме, че ще се интересуваме най-вече от активно обучение и по-малко от учебна програма. Така че във времето, определено за учене на нещо вълнуващо и интересно, ние, родителите, имаме спокойствие да свършим нещо по-сложно от нашата работа”, разказва Скот Соненшайн. Съветва родителите да не се притесняват, че децата прекарват повече време пред компютрите, тъй като на практика в момента се живее в опитно време.

Беден австралиец на 21 г. стана милионер

21-годишен австралиец спечели милион, успявайки да изгради собствен бизнес от малката си спалня. Илай Дейнджърфийлд от Аделаида започва да се труди още на 16 г., тъй като семейството му трудно си плаща сметките. Майка му получава сериозни травми при катастрофа и спира да работи, професията на баща му също не е много платена.

Така още докато учи, момчето става продавач на часовници в телемаркет. Оказва се, че е доста добър в това, и започва да печели до 3000 долара месечно.

Решава да не ги харчи, а да купува часовници, които след това продава самостоятелно онлайн. Така за по-малко от 4 г. успява да изгради собствен бизнес, от който в момента печели 30 000 долара на месец. Онлайн работи в места като Мелбърн, Лос Анджелис и Бали. “Вече имам собствена кола, няколко пъти наемах частен самолет за пътувания. Мога да плащам сметките на родителите си и новата ми цел е скоро да им осигуря възможност да се пенсионират”, казва Илайн.

Той е благодарен на бедното си детство, което го е научило да оценява малките неща. По думите му в онлай търговията това е изключително важно. Трябва да успееш да намериш ниша, да избереш марка, която методично да налагаш. Изисква се постоянство, което в други бизнеси можеш да си спестиш понякога.

Други от От страната и света

Годината на Григор: Не подценявайте джедаите дори когато са над 30

Титла, завръщане в топ 10 и над 3 милиона долара за играч, който три пъти е бил на крачка да захвърли всичко На 33 години и половина Григор Димитров отново играе най-добрия си тенис

Полицията издирва възрастен мъж, изчезнал в Каспичан

Областната дирекция (OД) на МВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали, на 84 години, с постоянен адрес в град Провадия. От около година мъжът живее при свои близки в село Каспичан

Четирима ранени в катастрофата, затворила пътя Стара Загора - Казанлък, шофьорите - на 18 и 20 години

Пострадали са четирима при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път на Стара Загора, в близост до пътен възел "Зора", съобщиха за БТА от Областната дирекция на МВР в Стара Загора

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

>