Световната банка: Пандемията може да стимулира търсенето на "диаспорни облигации"
Коронавирусната пандемия и опустошителното й икономическо влияние върху развиващите се държави биха могли да породят нов интерес към така наречените диаспорни облигации, даващи възможност на мигранти да подкрепят родните си страни. Това твърдят експерти от Световната банка (СБ) и други организации, цитирани от Ройтерс и БТА.
Дилип Рата, главен икономист на СБ по миграцията и паричните преводи от чужбина, посочи, че "диаспорните облигации" могат да генерират общо около 50 милиарда долара годишно за развиващите се страни. Така може да бъде компенсиран донякъде резкият спад на преките чуждестранни инвестиции, които се очакват да се сринат с 37 процента тази година.
Рата припомни, че някога Световната банка е работила с Нигерия и Индия по въпроси, свързани с "диаспорните облигации", и добави, че през последните месеци и други държави са проявили интерес към тях в стремежа си да намерят ресурси за борбата с вируса и смекчаването на последиците.
Джей Бенсън, старши сътрудник във фондация "Уан ърт фючър" в Денвър, Колорадо, открои като потенциални емитенти с големи диаспори Етиопия, Сомалия, Кения, Либерия и Конго.
Икономистът от СБ изтъкна, че така наречените диаспорни инвеститори обикновено са по-малко страхливи от външните инвеститори.
Темата се натъкна и на скептицизъм предвид тежкото положение на много мигранти, които загубиха работата и доходите си по време на кризата и преките трансфери на заплати към родните им страни силно намаляха.
Фарук Суса, старши икономист за Близкия изток и Северна Африка в Голдман Сакс (Goldman Sachs), коментира, че такива облигации имат най-голям успех при криза само в дадена държава, когато финансово по-облагодетелстваните емигранти имат възможност да помогнат. Само че, по думите му, кризата с коронавируса удари всеки, навсякъде.