Живот след пандемията: Умни маски, безпилотен транспорт, виртуални ресторанти, труд от вкъщи

25.04.2020 12:03 Мила Гешакова

Не е ясно как бихме преживели самоизолацията и карантината, без онлайн технологиите и цифровото пространство. Гледаме филми, представления, концерти, четем книги, ходим по музеи, магазини и дори ресторанти - и всичко това, без да слизаме от дивана. С какви технологии ще влезем в новата посткоронавирусна ера?

Московският ресторант White Rabbit, който миналата година влезе в топ 20 на най-добрите в света, пусна онлайн опция: поръчвате сет от ястия на уебсайта, обличате официални дрехи, получавате доставка в определения от вас час и чакате видеопозвъняване към вашия лаптоп или таблет, а след него към вас се присъединяват още няколко домошари начело с готвача. Яжте, пийте, обсъждайте! Разбира се, живото посещение на заведението е нещо друго, но се оказва, че и така може.

Анлизатори са категорични, че дистанционният труд и обучение, които бързо се развиват през последните десет години, ще получат много мощен, но и изключително болезнен импулс за много компании след тази пандемия.

И ако в началото виртуалните настолни технологии (VDI) са се разглеждали само за големи, „подготвени“ компании, сега вече и компании от по-малък мащаб са се насочили към тях, за да спестят, прехвърляйки част от служителите на работа от разстояние. Те вече са се научили как да проверяват присъствието им на „работното място“ и да оценяват работата, използвайки системи за контрол на работното време, които „наблюдават“ служителя, записват действително отработените часове, правят снимки на екрана в определени моменти и т.н.

Видеоконферентните връзки вече са нещо, без което никоя компания не може да работи пълноценно: служителите са в постоянен контакт помежду си, особено когато работят заедно по проект. Според експерти до края на годината пазарът на видеоконференции ще нарасне поне с една трета и компаниите по целия свят ще започнат да използват натрупания си опит в организирането на работни места и управлението на служители, работещи от дома.

В ново проучване американската компания Cisco, която се занимава с разработване и продажба на мрежово оборудване главно за големи организации и телекомуникационни компании, отбелязва, че до 2023 г. 66% от световното население ще използва интернет. Скоростта на пренос на данни ще се увеличи с 2,5 пъти, а 5G технологията ще поддържа повече от 10% от мобилните връзки до 2023 г.

В условия на пандемия хората ценят своята безопасност. И технологиите, свързани с предаването на информация за риска, който представлявате или не, ще са от първостепенно значение, убедени са експерти. Могат да помогнат да се структурират потоците на трафика, като се разделят хората, изложени на риск, и тези, които вече са преболедували и не са опасни. Така може да се намали тежестта върху същите услуги за дезинфекция на градския транспорт. Азия вече отдавна прави това. Предстои зониране на всички градски дейности, докато не се появи ваксина и не се извърши масова ваксинация. В момента в различни части на света се тестват и безпилотни превозни средства.

Отдавна набира скорост и дистанционното медицинско наблюдение. Колко по-трудно би било да се справят лекарите, ако стотици пациенти с потвърден COVID-19, но с леки симптоми, не се бяха подложили на лечение у дома под дистанционно медицинско наблюдение. И трябва да се очаква, че посткарантинната телемедицина ще бъде активно популяризирана, разширявайки възможностите на услугата, включително на законодателно ниво.

Впрочем тенденцията „всичко е възможно онлайн“, зададена от карантината, показателите за продажба на наркотици от разстояние ще се увеличат, прогнозират анализатори.

Експертите прогнозират също, че маските - средство за защита, с което буквално сме се сраснали по време на самоизолацията, твърдо ще влязат в живота ни и „ще станат по-умни“. През февруари китайската компания Xiaomi патентова маска, която не само пречиства вдишания въздух, но и оценява неговото качество. За това продуктът има вградена памет, процесор за обмен на данни и батерия.

Пандемията припомни още един момент: когато съществува заплаха за ръчния труд, автоматизацията е необходима. Японски учени от Университета в Хирошима ще предоставят на лекари от цял свят скици за отпечатване на апарати за изкуствена вентилация на 3D принтер. Остава само да бъдат написани инструкции за печат и сглобяване на устройството.

Други от От страната и света

Защо ВКС намали на 4 г. присъдата на шофьор, убил трима младежи на заден ход край Цалапица

Колата, която блъснал Ваклин Хъмчев, се движела с превишена скорост Делото продължило 5 г., съдът реши, че случаят не е особено тежък Вече е в затвора 50-годишният професионален шофьор Ваклин Хъмчев

С нови забавления ще изненада и тази година Ледената пързалка в Русе

И през настоящия зимен сезон обновената Ледена пързалка в Русе ще предложи на русенци и гости на града множество забавления за малки и големи. На площада пред Държавна опера Русе „Общински пазари"

Вижте какво пише в споразумението, което ни отваря вратите за Шенген

България и Румъния ще продължат поне с 6 месеца прилагането на граничен контрол по сухопътните си граници след влизането им в Шенген по суша. Това се съдържа в подписаното днес в Будапеща

С 13% поевтиня токът за българския бизнес за утре

При средна цена от 217,44 лева (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент "Ден напред"

Спипаха двама да шофират дрогирани в Русенско

Двама млади мъже са заловени за два дни в Русенско да шофират след употреба на наркотици. Това съобщи регионалният говорител на МВР в Русе Даниела Малчева

>