През март: 17% от фирмите мислят да затворят
Над половината компании у нас отчитат спад на приходите, но за около 10% те са се увеличили
17,2% от бизнеса почнал да съкращава, но засега повечето режат заплати и пускат в отпуск
От данните може да се прогнозира, че коронакризата ще остави без работа поне 100 хиляди българи
Въпреки кризата в извънредното положение и намалелите приходи само 15,4% от ръководителите на фирми възнамеряват да преустановят временно работа. Едва 2% спират за постоянно, а 1,8% твърдят, че ще променят дейността си, за да се нагодят към новите условия на работа.
Това показва експресно проучване на Националния статистически институт сред бизнеса. Данните са за март и са взети от анкета, в която са участвали 1348 предприятия с над 88 хиляди заети.
Повече от половината от фирмите – 53,5%, отчитат намалели приходи от продажби още през март, като този проблем засяга повече най-малките и най-големите. При средните - тези с между 50 и 99 наети лица, процентът на пострадалите от намаляване на приходите е най-малък – 49,6%. При средните има и необичайно висок процент на фирми, чиито собственици твърдят, че в кризата приходите им дори са се увеличили. Така са отговорили 12,2% от мениджърите им, докато при малките и при онези, които имат над 100 души персонал, този процент е под 10.
Над 1/3 от
фирмите не са
усетили
намаление в
продажбите,
или поне не през март, за когато се отнасят данните.
Любопитно е да се види кои сектори от икономиката са пострадали най-много. Противно на очакванията в търговия, транспорт и ресторантьорство 12% от фирмите отчитат увеличение на приходите, а не намаление. Малко по-зле от тях се чувстват в сектора на IT и далекосъобщенията, където делът на фирмите, отчитащи увеличение на приходите в условията на кризата, е 11,2%. В този бранш има и най-малък дял на фирми, които отчитат намаление на продажбите - едва 38,8%. За почти половината от IT бранша кризата не е довела до никакви промени в продажбите и приходите.
Всъщност
най-зле е
ситуацията в
търговията с
недвижими
имоти
и в областта на организирането на културни и спортни мероприятия. Сред брокерите няма нито един, който да отчита увеличение на приходите през март, а в областта на културата и спорта тези фирми са незначително малко - едва 1,5%.
Трябва да се отбележи обаче, че в анкетата участват само предприятия от нефинансовия сектор, т.е. не са анкетирани банки и застрахователи. Хотелиерите са анкетирани отделно (виж карето).
Фирмите са реагирали по различен начин на ситуацията през март. Само на 5,2% от тях им се е наложило да наемат още хора, най-вероятно защото забраните и ограниченията в други дейности са вдигнали силно продажбите им. Много повече – 17,2%, са онези, които са съкратили персонала си още през март. Все пак най-много фирми – 41,8% от анкетираните, се реагирали на кризата, като са пуснали служителите си в платен отпуск, а 24,4% - в неплатен. 28% са организирали дистанционна работа.
Много от мерките могат да бъдат съчетани една с друга. Например
11,3% от
фирмите са
минали към
непълно
работно време
за служителите си, а 6,5% са намалили възнагражденията, но това може да са едни и същи фирми.7,6% от анкетираните са се възползвали от мярката 60/40.
Очакванията на собствениците и мениджърите на фирми за най-близкото бъдеще по отношение на персонала са доста интересни. Точно 1/4, или 25% от тях, прогнозират, че ще трябва да съкращават хора в близкия един месец, т.е. до края на май.
От друга страна новите безработни от 13 март до третата седмица на април са 85 403 души, т.е. със сигурност може да се прогнозира, че коронакризата ще остави без работа поне 100 хиляди българи. Делът на фирмите, които тепърва ще наемат допълнително хора и тези, които са оставили въпроса без отговор, е незначителен – общо 2%. 73% от анкетираните ще запазят поне в краткосрочен план сегашния си персонал.
Горе-долу такива са и очакванията на собствениците и управителите на фирмите изобщо за дейността им в бъдещето. 80,6% не виждат друга перспектива, освен да продължат с досегашната си дейност. 15,4% предвиждат временно да я прекратят и само 2% да закрият фирмите си. 1,8% възнамеряват да оцелеят, като променят досегашната си дейност.
62% от хотелите в България намаляват цени
Повече от половината хотелиери в България имат намерение да намалят цените, показват данните от експресна анкета, която е направил НСИ през април сред 1088 мениджъри на места за настаняване.
52,1% от разпитаните имат намерение да намалят цената на нощувките, а 62,5% да коригират надолу цените на пакетните услуги, които предлагат, сочат данните.
В краткосрочен план, т.е. до май, 42,6% от хотелиерите очакват временно да преустановят дейността си, 35,4% смятат да продължат да работят макар и с намален обем, а 14,6% очакват да продължат дейността си, както преди извънредното положение. Едва 6,3% прогнозират изцяло да затворят хотелите.
Основната причина за евентуално затваряне е, че собствениците на хотели не могат без чужда помощ да покрият разходите си. 42,9% от тях твърдят, че ще могат да обслужват до 50% от разходите за дейността си със собствени средства, 18,0% от тях - „до 100%“, а 38,2% от анкетираните посочват, че изобщо няма да могат да се справят сами.
При хотелиерите намалението на приходите е обхванало 72,2% от анкетираните. Само 24,5% от тях посочват, че няма промяна.
Основните мерки спрямо персонала са съкращения или пускане в неплатен отпуск. От мярката за подкрепа на работните места 60/40 са се възползвали около 18% от хотелиерите.