Мис Англия остави короната, за да лекува заразени с коронавирус
Не достигат медици на Острова, над 100 починаха
Великобритания се изправя пред сериозна криза на медицински кадри, след като броят на починалите от коронавирус болнични служители надхвърли 100, а стотици са принудени да се самоизолират заради симптоми или болен в семействата им.
Заради извънредната ситуация дори Мис Англия 2019 прекъсна благотворителната си обиколка по света и се върна към лекарската професия. На световния конкурс за красавици миналата година Бхаша
Мухерджи прегледа
счупения пръст
на българската
си колежка
сред хубавиците
и превърза крака на представителката на Гърция. Сега е сменила короната си с предпазен шлем и от няколко дни е в отделение за заразени с коронавирус. Споделя, че с колегите си действат като корпус за бързо реагиране. Имат малко време да хапнат дарена храна и никаква възможност за почивка. Началото на епидемията свари Мухерджи в Индия, но тя бързо се върна във Великобритания, за да помага. Наложи се да изкара 14 дни в самоизолация, за да е сигурна, че е здрава.
Вестник “Гардиън” разкри, че откритата на 7 април в лондонски изложбен център болница с 4000 легла е успяла да приеме едва около 50 души заради липса на персонал. Повечето болни със симптоми на коронавирус масово се насърчават да останат вкъщи и да търсят лекарска помощ само ако състоянието им стане критично, което намалява шансовете им да се справят с болестта. 30 от настанените в новата болница са били докарани от други здравни заведения, в които също има недостиг на медици.
Успоредно с това бяха изнесени данни, че пациенти с инсулт и инфаркт е трябвало да чакат над два часа за линейка, а повечето рутинни операции са отменени за срок от три месеца. В момента британската спешна помощ реагира най-бавно, откакто се води статистика за нейната работа. Причината е, че има много повече работа заради епидемията, а част от персонала е болен.
Критиките към правителството, че не прави достатъчно, за да осигури предпазни средства за хората, борещи се с епидемията, се засилиха, след като стана ясно, че то е отказало оферта на Брюксел да се включи в европейската схема за купуване на предпазни средства и респиратори за болниците, в които се лекуват заразените с коронавирус. По този начин Великобритания се е оказала в неизгодна позиция да се състезава сама на световния пазар и напрактика в невъзможност да осигури защитни средства на медицинските служители. В медиите се появиха снимки на медицински
сестри, които
са получили
дъждобрани,
с които да работят, докато пристигне самолет със защитни престилки от Турция. Една от тях дори написа писмо до здравния министър Мат Ханкок, в което му разказа как 8-годишната ѝ дъщеря със сълзи на очи я моли да не ходи на работа, защото има нужда да остане жива, и тя трябва да я лъже, че разполага с всичко необходимо за защита.
Съсловните организации на лекарите и сестрите пък ги информираха, че могат да отказват поемане на смени, ако не разполагат със защитни облекла.
Още в началото на епидемията правителството призова пенсионирани лекари и сестри да се върнат на работа и стотици го направиха, като някои от тях дори вече загубиха живота си. Сред тях бе
84-годишната
Маргарет Тапли, която
прави по три нощни смени
като сестра въпреки напредналата си възраст. Тя осъзнаваше всички рискове, но не можеше да си представи да изостави болницата си, която смята за свое второ семейство, разказа нейната внучка Катрин Макленън.
Маргарет е работила като сестра 40 г. и последният ѝ ден в отделението е бил на 10 април. Девет дни по-късно умира, като е прекарала в болнично легло само три от тях.