Борисов: Ще орязваме европрограмите в наша полза
Можем да орязваме част от европрограмие в наша полза, отговори премиерът Борисов на въпрос на "24 часа" с колко ще намалеят структурните и кохезионни фондове за България, ако в следващата многогодишна финансова рамка се създаде фонд срещу заразата.
"Трудно ще ни даде някой повече пари. Бюджетът е по-малък след като Великобритания излезе. За целта според мен ще ни дадат по-голяма гъвкавост от различни оперативни програми да прехвърляме пари към повече социални мерки. Кохезионната политика не трябва да се спира, защото и това ни е социална мярка. Хиляди работят в строителството. Като спреш кохезионната политика, това означава ЖП, магистрали, всичко това да спре, а не можем да си го позволим", каза премиерът.
Според него членките от ЕС няма да се разберат по темата с тегленето на общ европейски заем
"Ние подкрепяме да имаме кохезионна политика и по европейски бюджет това, което сме договорили да не е по-малко. Гъвкавостта на фондовете ще даде възможността да излезем от кризата. После икономиката ще дръпне много силно напред след кризата. До тогава ще наваксаме", отвърна той на въпрос каква е позицията на България и дали подкрепяме общия европейски заем.
Към днешна дата 7,5% от БВП е разрушен или това са 3 млн., а единственият начин за справяне с кризата е само като Европа е единна, заяви премиерът Борисов след онлайн срещата с лидерите на страните членки от ЕС тази вечер.
Тече спор, който винаги си е текъл за грантове или кредити. Малките икономики предпочитат грантове, а големите кредит. Големите казват на малките страни: "Ако искате грантове си направете данъците си като в нашите страни, добави премиерът и обясни, че не очаква бърз консенсус по спора.
Следващата онлайн среща с лидерите на страните членки ще е на 6 май. Тогава отново ще се преговаря по финансовата рамка за излизане от кризата.
От май малките фирми ще могат да се възползват от 173 млн. евро грант, който може да помогне на над 20 хил. фирми в затруднено положение със спад 20%. Кандидатстването ще става чрез системата ИСУМ. Трябва да се помисли как да не се злоупотребява с това с тази помощна мярка, която се отпуска от фонда за иновации и конкурентоспособност. Мисли се и за помощ на средния бизнес, отбеляза премиерът.
От юли ще можем да влезем в чакалнята за еврозоната. Всичко необходимо е направено и документите са напълно подготвени, посочи още Борисов.
"От снощи е отворена суап линия за 2 млрд. евро за колкото време трябва. Надявам се да не ни трябва, на много страни не им дадоха. България се дава за пример с изрядни финанси и още не сме вземали заем, защото караме с това, което сме спестили. Не сме теглили заем", каза премиерът.
"Решихме и настояваме още пари да се дават за проучването на ваксините и лекарства, които влияят положително на болните от коронавируса", обясни премиерът и добави, че според еврокомисар Мария Габриел през август може да са готови първите най-надеждни ваксини в Европа.
Борисов реагира остро на това, че БСП сезира Конституционния съд за текстът от извънредния закон, който позволява телефоните на хората под карантина да бъдат следени.
"В Гърция не можеш да излезеш от вкъщи, а в България можеш да излезеш 10 пъти ако искаш", каза той и обясни, че е възложил тази неделя съм да се проведат огледи и разучаване как да се отворят парковете и планините като се сложат указания и табели.
У нас се разработва и едно от най-добрите лекарства, което помага срещу заразата, но скоро ще бъде обявена повече информация.
Борисов обърна внимание и на големия проблем с мигрантския поток в момента в европейските страни. "Напълнени са с мигранти, а никъде не могат да ходят. Гърция и Кипър имат много мигранти, а в България са 0."
Бойко Борисов поздрави МВР и прокуратурата за работата им в разкриването и залавянето на извършителите на побоя над Слави Ангелов.