Съдебната палата дори е издържала бомба, но още един клип няма да понесе
Ще му просветне
ли на чиновника,
че сградата е символ
и това е по-важно
от блажно договорче
с някой продуцент
Не знам кой точно чиновник е разрешил в Съдебната палата да се снима видеоклип на песен с подобни “ъндърграунд” мотиви, но да допуснеш в сградата, която символизира държавността, да се “чепят” полуголи девойки и тежковъоръжени “гангстери”, си е простотия.
Знам, че
думата
“простотия”
е правно
ирелевантна,
както казват юристите, но в случая си е много точна.
Тук не виня авторите на клипа, макар че на един средно интелигентен човек би следвало да му хрумне, че не е редно подобни снимки да се правят в подобна сграда. Да приемем, че младото поколение гледа на тази палата като на прекрасен декор, а не като на монументалната постройка с двата лъва, която всъщност изразява суверенитета и върховенството на съдебната власт и на българската държава.
Идеята за нейното построяване е още от далечната 1880 г. През 1912 година е обявен международен конкурс, който обаче се отлага заради войните, които води България. Автор на окончателния проект на палатата е големият ни архитект Пенчо Койчев. Той ръководи и самото построяване.
Строежът започва в гладната и трудна 1929 г. в тежките времената на Голямата депресия, а сградата е открита чак през 1941 г. През всичките тези 12 години този гигантски строеж и национално усилие всъщност са монументалният израз на желанието на българите да забравят поражението в Първата световна война, да победят страха, унижението и глада и да се устремят отново към идеалите за национално обединение.
Така че това не било просто сграда за съда, тази палата е олицетворявала стремежа на дедите ни към ново величие. Заради това тя е изградена в този имперски римски стил, за да характеризира връзката между Царство България и могъществото на Първата и Втората българска империя, за да покаже на комшиите ни и света, че ние сме наследници на амбициите на Симеон Велики и Иван Асен Втори. Това е първата сграда в подобен стил у нас и благодарение на нейния успех по-късно в София се появяват и постройките на БНБ и
Националната библиотека.
И сега на фона на цялата тази история как ви изглеждат въртящите дупета момета и напомпаните юноши с автомати, които дефилират под надписа на български и латински “Правосъдието е основа на държавите. Нека се подчиняваме на законите, за да бъдем свободни”.
Всъщност Съдебната палата е издържала даже пряко попадение от бомба по време на англо-американските удари през 1944 г., но трудно ще издържи “имиджово”, ако продължи да се използва като декор за подобни “суперпродукции”. Не си представям в САЩ да пуснат даже световни знаменитости като Еминем или Доктор Дре да снимат клип например в сградата на Върховния съд.
Някак си не ми се вярва, но у нас май всичко е възможно. Преди доста години в аулата на Софийския университет беше снимана някаква поредна, сигурно 15-а нискобюджетна версия на “Кървав спорт”.
Беше доста странно после да гледаш как във въпросния филм Алма матер беше използвана като вила на могъщ руски олигарх, аулата беше арена за боеве до смърт, а стъклените витражи със светите братя Кирил и Методий бяха представени като изображения на някакви
строги светци, закрилници
на руската мафия
За зрителя по света може и да е изглеждало екзотично, но за всеки нормален българин си беше голяма простотия.
Така че ние имаме традиции в това да “закопаваме” монументалните символи на българската държавност. Дано преди поредните снимки в някоя емблематична сграда на някой чиновник му просветне, че има неща по-важни от блажното договорче с някой продуцент за някакво клипче или филмче.