Таня Георгиева: БЧК все повече помага на останали без доходи семейства с деца
Десетки доброволци се организираха през последните дни в Пловдив и областта. Сред тях са неформални структури, фен-клубовете на "Ботев" и "Локомотив", доброволното формирование "Пловдив 112" и други.
Те пакетират и разнасят храни и медикаменти на бедстващи хора. Водеща роля играе доброволческата структура на най-голямата хуманитарна организация у нас - БЧК. Председателят на Червения кръст за Пловдивска област Таня Георгиева разказва за усилията на участните в хуманитарните акции.
- Г-жо Георгиева, как се промени животът на служителите и доброволците на БЧК през последния месец?
- На всеки един от нас коренно се промени начинът на живот. И излизайки от пандемията, ще се промени и начинът на мислене. Нищо няма да е същото, ние самите няма да сме същите.
В Пловдив ситуацията е изключително динамична. Адекватни са мерките и поведението на хората. Единствено липсва позитивност. В криза трябва има бързи и светкавични реакции. За пръв път обществото се докосва до толкова неизвестни и се касае за спасяване на човешки животи.
Но никога досега не сме се сблъсквали с ограничение на движението на хората. Все още няма хуманитарна криза, защото не сме допуснали хора да останат без храна или без дом. Нямаме такива сигнали в БЧК.
Налице е изключително висока гражданска ангажираност.
Преди няколко години по време на големите наводнения в страната имаше подобна мобилизация, но сега вече в рамките на месец се наблюдава сериозно участие на гражданите при решаването на остри социални проблеми.
- Кризата е проверка за доброволците на БЧК?
- Тези дни са проверка за реакция на институциите и на обществото, и са най-голямо изпитание за хуманитарните организации като БЧК.
Аз съм изключително позитивно настроена. Щом толкова много млади хора се включват, и то съзнавайки, че рискуват здравето си.
Всеки ден те работят - купуват медикаменти, пакетират храни и ги разнасят.
И това се случва във всички общини на Пловдивска област. Виждаме адекватни реакции и добра симбиоза между общинските структури и доброволческите организации. Затова съм оптимист, че ще се справим, колкото и дълго да продължи, каквото и да се наложи да правим.
- Как си взаимодействат различните доброволчески структури - сред тях са фен-клубовете на "Ботев" и "Локомотив", "Пловдив 112" и други.
- Приветствам всяка доброволческа инициатива - гражданска, организирана или неорганизирана. Работим в условията на пандемия. най-важното е, че имаме добър тон и добра координация. Има и много активни хора, които членуват в няколко организации.
Изключително важно в този момент е всяка структура и семейство да си направи оценка на ресурсите. Никой не знае колко дълъг период ще бъдем в тези екстремални условия. Апелът ми е към всички партньори и институции. Нека си съгласуваме действията. Нека се сменяме, за да дадем отдих на хората, които работят и нека да пазим доброволците, защото те наистина са на първа линия след лекарите и социалните работници.
Само нашите доброволци в Пловдив са над 200, а всички групи вероятно наброяват над 600 души.
- Има рязък скок на безработицата. Увеличи ли се броят на хората, които търсят хранителна помощ от БЧК?
- Увеличават се. Виждаме, че профилът на хората, които търсят хранителна помощ, са променя. Започнаха да ни търсят семейства, останали без доходи.
Ето например сега ни пише семейство с две малки деца. Мъжът е останал без работа, а жената взима 380 лв. майчински.
В началото на кризата ние гледахме да защитим възрастните самотно живеещи хора. Но сега вече включваме като рискова група семейства с деца без доходи.
Тази пандемия ще ни учи. Ние трябва да си променим подходите
Имаме също така и хора под карантина, които нямат средства. Например на една жена в инвалидна количка всеки ден й носим храна.