60/40 да стане 60/0 предлага асоциация на работодателите
Мярката 60/40 да стане 60/0, предлага Асоциацията на индустриалния капитал в България. Това означава държавата да покрива 60 на сто от осигурителния доход на работник и това да е всичко, бизнесът с преустановена дейност или с непълно работно време да не се ангажира останалите 40%.
Предложението е част от мерките за смекчаване на икономическите последици от извънредното положение, които предлага асоциацията, с председател на УС Васил Велев, в писмо до вицепремиера Марияна Николова и социалния министър Деница Сачева, изпратено на 16 април, но оповестено днес. Мотивът е, че тази мярка не насърчава заетостта, а напротив, стимулира съкращаването на работници, тъй като на борсата те получават почти пълно обезщетение. Повтарят тезата, че неработещите при сегашната ситуация живеят много по-добре от работещите.
Според бизнеса малките и средни предприятия, в който са заети ? от работещите българи, нямат финансови средства, за да доплатят до нетното възнаграждение на работника, че и осигуровки върху него. 344 000 фирми имат спестявания до 1000 лв., а това са именно малките компании с до няколко служители. Първите резултати потвърждават тезата – заявилите желание да ползват мярката предприятия са под 1%, а вече регистрираните безработни са в пъти повече от тези, които разчитат на подкрепата, за да запазят работата си. И вместо да се търсят аргументи защо този провал е успех, по-добре да се коригира навреме по примера на другите държави от ЕС и ОИСР, пишат от асоциацията.
От АИКБ настояват и за извънредна еднократна безвъзмездна помощ от 1000 лв. за самонаети, микропредприятия с до 9 заети, включително т.нар. независими работещи. Мотивът е, че правителството е обявило подпомагането на артисти в размер на три месечни минимални работни заплати и осигуровките върху тях. „Считаме, че в същата степен са засегнати и всички самонаети лица и микропредприятия и предлагаме същата мярка да бъде разпростряна и към тях“, смятат от асоциацията. При оптимистична прогноза това би струвало 170 млн. лв., при най-песимистичната – 277 млн. лв.
Да не се плащат данък сгради и таксата за битови отпадъци за затворени обекти и предприятия за периода, в който са прекратили дейността си, е друга мярка, предложена от асоциацията. Един от мотивите е, че при прекратена дейност не се генерират отпадъци.
Сред мерките им за насърчаване на туризма е облекчено издаване на визи на основните групи туристи – примерно руски и турски, при пристигането им в България, разрешаване на дейността на малки семейни хотели, при спазване на санитарните изисквания, да се осигурят средства за наеми на неработещи обекти, а за общински и държавни имоти да не се дължи наем за срока на извънредното положение.
Ваучерите за храна пък, които са 720 лв. на година, да се използват за почивка минимум 7 дни в хотел в България.