ТЕСТ: Лесно ли се поддавате на стреса?

20.04.2020 03:00 Владислава Вацова

1. Имайки предвид сегашното извънредно положение, разпространението на коронавируса и бъдещата иконимическа криза, трудно ли заспивате вечер?

а) Да, постоянно обмислям какво може да се случи и дали има някакъв начин да предотвратя негативните ситуации.

б) Понякога, ако преди това съм говорил с някой близък или познат, който се е разболял или е загубил работата си.

в) Почти винаги заспивам спокойно. Притеснявам се, но има някои неща, които няма как да променя.

2. Усещате ли, че се карате все по-често с приятели, семейство и колеги за неща, които по принцип смятате за маловажни?

а) Да, имам чувството, че всеки най-малък проблем може да ме накара да реагирам остро, а попринцип съм спокоен човек.

б) Да, усещам, че съм станал/а по-нервен/а и отказвам да правя компромиси за другите.

в) Не, ситуацията всъщност подобрява връзките с приятели, семейство и колеги, защото те са моя опора.

3. Работодателят ви намалява заплатата. Не може да си позволите наема на квартирата си и се налага се да се върнете да живеете при родителите си. Как ще се почувствате?

а) Ще плача дни наред, докато се почувствам добре.

б) Ще се разстроя, ще се самосъжалявам известно време, но ще започна да мисля какво мога да правя от тук нататък.

в) Ще помисля, че е за добро, може би трябва да рестартирам някои неща в живота си.

4. Напоследък чувствате ли се по-отпаднали от преди?

а) Да, сякаш нямам желание да стана сутрин от леглото. Освен това почти всеки ден се събуждам с главоболие.

б) Да, защото излизам само когато се налага, прекарвам повечето време легнал/а или седнал/а. Така не се поддържа добър тонус на тялото.

в) Не, редовно тренирам вкъщи. Не позволявам на тялото си да се отпусне.

5. Често ли имате усещането, че не може да направите нищо за случващото се около вас?

а) Да, това все повече ме притеснява. Обичам да имам контрол върху всяка ситуация. Усетя ли, че ми се изплъзва, лесно се паникьосвам.

б) Да, на моменти усещам, че съм част от едно голямо море, чиито вълни ме водят през живота.

в) Да, но това не ме притеснява. Има неща, които не може да контролираме, важното е да даваме най-доброто от себе си във всяка ситуация.

6. Станали сте част от спор на работното място. Премисляте ли след това всяка дума, която сте казали?

а) Да, с дни обмислям цялата ситуация в главата си и как е могло да реагирам по най-добрия начин.

б) Понякога, ако спорът е бил важен за мен.

в) Почти никога. Знам, че не трябва да се връщам към минали моменти и ситуации, на които няма как да повлияя.

7. Мислите ли, че напоследък ви е по-трудно да се концентрирате?

а) Да, определено, започвам да върша едно нещо, а се сещам за още 10, които трябва да направя. Накрая нито едно не е напълно готово.

б) Има дни, в които концентрацията е мисия невъзможна, тогава обикновено мисля за проблемите си.

в) Много рядко, в повечето случаи не позволявам на лични проблеми да влияят на работата и задачите ми.

8. В последните седмици улавяте ли се, че прекалявате с употребата на нещо - алкохол, цигари или храна, за да понижите усещането си за стрес?

а) Да, придобивам нови навици, макар и вредни. С тях не мисля толкова за промените, които могат да се появят.

б) Понякога прекалявам с употребата им, но не всеки ден.

в) Не, чувствам се достатъчно добре, за да не прекалявам с тези неща.

РЕЗУЛТАТИ

Най-много отговори “а”

Вие определено много лесно се огъвате в стресови ситуации. Това е така, защото имате ниско самочувствие за себе си и смятате, че изникне ли нещо неочаквано, няма да може да го преодолеете. Склонни сте да се съсредоточавате върху проблемите, а не да мислите за тяхното решение. В същото време искате по всякакъв възможен начин да се разсеете от лошите неща. Затова сте склонни да започнете или да прекалявате с алкохола и цигарите, или да преяждате с вредна, но вкусна храна. Замислете си как това ви помага. По-добре вложете енергия в правенето на неща, които наистина ще ви успокоят, като медитация, тренировка вкъщи, а защо не започнете да пишете и собствен роман. Просто се разсейте по здравословен начин.

Най-много отговори “б”

Вие сте склонни да изпитвате стрес, когато се появи криза. Въпреки това, след като мине известно време и осъзнаете какви ще са реалните последици от нея, се вземате в ръце и продължавате напред. Проблемът е, че сте загубили време и енергия да се самосъжалявате или да създавате всевъзможни абсурдни сценарии, вместо да оправите ситуацията. Следващия път, когато усетите, че сте потънали в размишления около проблемите си, се фокусирайте над въпроса какво може да направите, за да намалите последиците им.

Най-много отговори “в”

Вие много трудно се поддавате на стрес. Причината е, че сте организирани и много добре си давате сметка за силните и слабите си черти. Отказвате да гледате на себе си като на жертва. Напротив, в момент на криза се фокусирате над позитивните неща, колкото и малко да са те. Не падате духом и не търсите вреден начин, с който да се разсеете, което буди възхищение у околните. Не губете това си качество.

Как да запазите здрава психиката си по време на самоизолация

1. Не се оставяйте да бездействате

Макар че вероятно работите от вкъщи, е препоръчително да не се оставяте, без да вършите нещо. Може да е физическо занимание - поправка на някой шкаф в кухнята или лампа в хола, а защо не и четене на книга. Всеки има списък със заглавия, които е искал да прочете, но все не му е оставало време. Още по-добре е да научите онлайн ново умение - готвене, плетене, а защо не изкарате курс по графичен дизайн или създаване на електронна музика. Заради борбата с коронавируса много от тях в момента могат да се намерят напълно безплатно.

2. Общувайте колкото се може повече с близките си

По време на изолация вкъщи не трябва да се подценява влиянието на общуването с близките ви хора. Макар да не трябва да се виждате физически, е съвсем лесно да им звъннете по телефона или да направите видеочат. Освен това може да си нагласите напомняния в телефона всяка вечер от седмицата да се чувате с ваш приятел. Хубаво е разговорите ви да са свързани с теми извън коронавируса и карантината.

3. Фокусирайте се над правилните неща

Запомнете, че самоизолацията не е наказание за вас, а форма на алтруизъм. Съсредоточете се върху факта, че постъпвате правилно, като си стоите вкъщи и предотвратявате разпространението на коронавируса. Хората около вас са благодарни за това, както и вие сте благодарни на другите отговорни.

Други от Оживление

Телешки скалопини с богат винен сос

Вашата любима рецепта може да спечели 20 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен

Георги Георгиев, който подрежда с кауза София

“Да подредим града с Георги Георгиев” - ето така общува със софиянци председателят на СОС Георги Георгиев. Той направи подкаст, в който разказва за всичко - от това как да помогнем на децата със

Силвия Лулчева и Васил Бинев участват във втория филм на Яна Титова – “Диада”

В главната роля във втория филм на Яна Титова - “Диада”, е 19-годишната актриса Маргарита Стойкова, позната от сериала “Татковци”. Тя играе Дида, която е на 16 години и живее в малък град

Въпросът за условията на труд в киното е на дневен ред в Кан

Въпросът за условията на труд в киното е на дневен ред в Кан, съобщи АФП. Да се работи в киноиндустрията е мечта, която все по-често се превръща в кошмар във Франция

Евелин Костова на 30: Влизам в новото ниво с много мечти, малко планове и с верни приятели

Актрисата Евелин Костова отпразнува 30-годишнината си, обградена от любимите си хора. За това сподели самата тя в инстаграм профила си, като сподели снимки със семейството си

>