Радио Китай: Обвиненията срещу Китай няма да прикрият провалите на САЩ при овладяване на епидемията
С нарастване броя на заразените и жертвите на COVID-19 в САЩ се засилват и опитите на редица високопоставени американски политици да прехвърлят вината за собствените си провали върху Китай. От държавния секретар Майк Помпео, през търговския съветник на Белия Дом Питър Наваро, до сенаторите Том Котън и Линдзи Греъм, всички те повтарят неспирно как вирусът е „китайски", как Китай е укривал информация за епидемията, опитвайки се да принудят Пекин да поеме отговорност за разпространението ѝ, а някои от тях отидоха още по-далеч, настоявайки за компенсации.
Фактите обаче са налице. Това как Китай се справи с епидемията стана пред очите на целия свят и получи одобрението на международната общност, включително СЗО. Особено показателен в това отношение е неотдавнашен коментар на известното научното списание Nature, в който то се извини, че е свързало първоначално вируса с Ухан и Китай, и призова въпросът да не се политизира.
Така че антикитайските заявления на американски политици едва ли ще подведат останалите страни, както и няма да прикрият собствените им провали в антиепидемичните мерки.
Първият подобен провал е, че невежеството и арогантността доведоха до подценяване на заплахата от COVID-19, с което Вашингтон изгуби близо два месеца. Още през декември миналата година Пентагонът е получил информация от Китай за новия коронавирус, а в началото на януари Вашингтон започна да следи по-внимателно ситуацията с разпространението на заразата. На 3 януари директорът на Центъра за контрол и превенция на заболяванията Робърт Редфийлд е имал телефонен разговор с китайските власти, по време на който те са го предупредили за реалната опасност, но до 18 януари здравният министър Алекс Азар не е докладвал на президента.
Вторият провал е, че борбите между демократи и републиканци в страната изместиха общественото внимание от епидемията. В материал на вестник „Ню Йорк таймс" се посочва, през целия януари местните политици са обсъждали други въпроси и са пренебрегнали предупрежденията на експерти за опасността от разпространението на вируса в страната. През февруари най-близките до президента хора отправяха послания, че няма нужда от безпокойство, в резултат на което не бяха предприети никакви реални мерки, за да се избегне настоящата здравна криза.
И третият провал е, че курсът на Тръмп за „Америка над всичко" нанесе сериозни щети на сътрудничеството в борбата с епидемията.
Генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус посочи, че вирусът не познава граници и борбата с него се нуждае от единство и сътрудничество между всички страни. Действията на САЩ обаче са странни и демонстрират национален егоизъм. Сегашните политици във Вашингтон считат, че „САЩ са на първо място", както и при овладяване на епидемията. Реалността обаче е друга и показва, че не може една отделна държава да се справи с глобална епидемия. Вашингтон не се интересува от спасяването на животи и прави редица грешки, което е основната причина за хаоса с епидемията, който в момента изпитва страната.
(От "Радио Китай")