Педиатри: Забавянето на ваксините с месец-два не е фатално

10.04.2020 11:37 Йоана Русева
ДОЦ. ГЕРГАНА ПЕТРОВА
ДОЦ. ДИМИТЪР КАЛАЙКОВ

Поне час на терасата при хубаво време, упражнения, овесена каша, риба, плодове и зеленчуци подсилват имунната система на децата в карантината, съветват специалистите

Проявяват ли децата по-различни симптоми при зараза с COVID-19, как ще се отрази забавянето на имунизациите и каква грижа да прилагат родителите по време на карантината – на тези и други въпроси отговориха пред “24 часа” доц. Гергана Петрова, която е пулмолог в Клиниката по педиатрия в Александровска болница, и зам.-директорът на детската болница “Проф. Иван Митов” и член на експертния съвет по педиатрия към министъра на здравеопазването доц. Димитър Калайков. 

- Различават ли се симптомите на новия коронавирус, когато се проявяват при деца, и колко често боледуват те?

Доц. Гергана Петрова: Не. Симптомите, които се докладват до момента, навсякъде са стандартни и при деца, и при възрастни - висока темепратура, кашлица, затруднено дишане, дразнене в гърлото. Разбира се, всяко дете, което е неразположено, отказва да се храни, отпаднало е, не е спокойно, плаче повече и е раздразнително.

Доц. Димитър Калайков: Данните са много оптимистични, защото при децата болестта се среща само в няколко процента от всички случаи. Точна статистика още няма. Да,

има и смъртни

случаи, но в

света те са

не повече от 10

Но както е и при възрастните, причината за това може да не е непосредствено коронавирусът, а да е имало и някакво друго заболяване. Като цяло детската възраст е пощадена от този вирус. При конферентна връзка с педиатри от цяла Европа попитах колега от Испания, който обясни, че в болницата им се лекуват 96 пациенти от коронавирус, от които само две са деца. Проучване в Китай пък сред 33 новородени деца, при които е установен коронавирус, показва, че всички с изключение на 3 са го прекарали леко. Освен това са дали положителен резултат на 2-4-ия ден от заразяването, а на шестия ден резултатът е вече отрицателен.

Иначе симптомите са същите като при възрастните, но в медицината има едно правило и то е, че няма двама еднакво болни пациенти. При всеки е различна тежестта на изявата на дадена симптоматика – при някои се проявяват всички симптоми, а при други – само някои. Може би единствената разлика спрямо другите вируси, засягащи дихателните пътища, е, че при тях обикновено има хрема и по-влажна кашлица, докато

при коронавируса

кашлицата е

суха, а хрема

рядко се

появява

- Хроничните заболявания също ли са рисков фактор, както е и при възрастните?

- Д. К.: Да, има по-голям риск за децата с хронични заболявания, но ако болестта е добре компенсирана, т.е. се регулира с добро лечение, това помага, но трябва да се пазят повече. Много висок обаче е рискът при децата с онкологично, ревматологично заболяване или претърпели трансплантация, защото приемат медикаменти, които отслабват имунната система.

Проучванията досега показват, че едно често срещано хронично заболяване като астмата например, което засяга бронхите, не е установено да е причина за по-голяма смъртност при зараза с коронавирус както при деца, така и при възрастни.

- Едно от големите притеснения на родителите са отложените ваксини. Може ли да създаде проблеми това?

Г. П. : 1-2 месеца забавяне не е фатално. Не трябва обаче да се стига до дълго изместване във времето, защото това води до непоставяне на ваксини, които са за болести, които все още не са изчезнали. Типичен пример е морбили, от което наскоро пак имаше висока заболеваемост. Миналата година също имахме малка епидемия. А всяка ваксина се поставя в определен ред и следващата не може да се направи, ако ги няма предишните.

Д. К.: Забавянето засега не е проблематично, защото и по принцип, в нормално положение, първото условие за поставяне на ваксина е детето да е здраво. Нерядко се случва към момента, когато трябва да се постави ваксината, децата да боледуват и тогава ваксинирането се отлага, докато оздравее, което понякога може да продължи месец и повече.

- Какви други вируси върлуват в момента, които също могат да разболеят децата?

- Г. П.: В момента

върлува

респираторно-

синцитиален

вирус, който

също засяга

дихателните

пътища и

наподобява

коронавируса

Симптомите започват с хрема, кашлица, температура, затруднение в дишането, свиркане в гърдите. Има и друг вирус, който протича само с разстройство и температура. Иначе втората вълна на грип Б вече отмина.

- Нужно ли е сега да се дават допълнителни витамини на децата за подсилване на имунната система, включително и заради това, че са ограничени в излизането?

Г.П.: Родителите да дават повече плодове и зеленчуци. Вече плодове има. Това е по-добрият вариант, отколкото да се дават проверени и непроверени субстанции. По никакъв начин не вреди, ако детето приема някакви витамини, към които се знае, че не прави алергична реакция, но не трябва да се прекалява в количеството, защото всичко в повече вреди. Не трябва да се преминава препоръчителната дневна доза, както и да се дават 28 витамина например, а да се избере един оптимален.

- Кои са храните, особено важни и полезни сега?

Г. П.: Пълнозърнести храни като овесената каша, гъбите, соевото и бадемово мляко, тофу, истинско сирене, черен дроб, мазните риби – сьомга, скумрия, жълтък са сред богатите на витамин Д храни, които могат да са полезни сега. Моркови за витамин А, ябълки и други плодове за витамин С. Всякакви зеленчуци също често трябва да присъстват в менюто.

- Терасата е единственото към момента препоръчително място навън за всички, включително и за децата – колко време е добре да прекарват там на ден?

Г. П.: Минимум 10-15 минути на ден, като това е наистина минимум. Слънцето е важно и за настроението, защото без него се потиска секрецията на мелатонин и хората са потиснати и депресирани. Не искаме депресирани деца, затова колкото повече седят на терасата, особено при хубаво време, толкова по-добре. Ако през целия ден с прибиране и излизане сумарно се постигнат и 3-4 ч, е най-добре.

- Дългият престой на затворено малко или много отслабва имунната система, може ли това да доведе до увеличаване на заболеваемостта сред децата от други вируси след края на извънредното положение?

Д. К.: Вероятно ще има отрицателен ефект, но колко ще е съществен за здравето на децата, никой не може да каже. Освен това през пролетно-летния период циркулацията на вирусите намалява значително.

- Какво още съветвате родителите като грижа за децата във време на карантина?

Г. П.: Важно е да говорят с децата си и да ги успокояват. Те са малки, но трябва да им се обяснява всичко спокойно.

Имаме много

психосоматични

оплаквания –

деца, които

казват, че не

могат да дишат,

че ръцете им

треперят

- това е, защото седят затворени вкъщи и са много тревожни. Родителите също са тревожни, особено ако са загубили работа. Ако се опитаме да съхраним съзнанието и психиката на децата, това е съответно и индикаторът за нашата психика, че ще се преборим по-лесно с това, което е пред нас и което изживяваме в момента.

 

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>