Коронавирусът - тест за отношенията между властта и обществото в Русия

10.04.2020 08:59
Кадър от Москва Снимка: Ройтерс

Коронавирусната криза подлага на изпитания отношенията между властта и обществото в Русия, пише в. "Росийская газета".

Според експерти, цитирани в руския официоз, обществото засега е сплотено около властта, но по-нататъшното доверие към нея ще зависи от икономическите последици от епидемията.

Данни от анкети показват, че делът на хората в Русия с положително мнение за мерките на правителството е нараснал за петте дни до 2 април от 52 на 63 процента, а доверието към президента Владимир Путин - от 56 на 62 на сто.

Социолозите регистрират и спад в протестните нагласи - готовност за участие в протести до месец-два са изразили само 20 процента от участниците срещу 27 на сто в началото на март, предаде БТА.сs

В друг материал вестникът цитира интервю на руския здравен министър Михаил Мурашко, според когото след сдържането на Ковид-19 в някои страни вече се очертава нова вирусна вълна.

Няма ли да се превърне тя в "девета вълна", пита "Росийская газета" по повод предстоящите "дни и седмици" самоизолация, "абсолютно необходима, но толкова непривична" за общителните хора в Русия. Една "нова дупка на колана е нещо неизбежно", обяснява всекидневникът.

Руската армия "започва да дезинфекцира военностратегически градове" - поделенията, местността и важни социални обекти, информира в. "Независимая газета".

Министерството на отбраната съобщило, че войски за радиационна, химическа и биологическа защита обеззаразяват сгради и улици в Санкт Петербург и редица други градове, където са разположени военни щабове със стратегическо значение. Междувременно тече пролетният набор, но окръжията засега общуват с наборниците онлайн и по телефона.

Въоръжените сили на Русия държат в 48-часова готовност над 170 специални части, 6 мобилни лаборатории и повече от 1000 единици специална техника за дезинфекция, се казва в статията.

Кратка, но много сурова карантина в Русия ще е по-ефикасно средство за борба с Ковид-19 от меките мерки, смята вирусологът Павел Волчков, говорил пред в. "Известия".

Големият брой заразени трябва да се приеме като свършен факт, но същевременно да се води борба за живота на всеки тежко болен. От тази гледна точка руските лекари със сигурност се справят днес по-добре от тези в Испания, Италия и САЩ - "но има какво да научим от Германия, Южна Корея и Китай", заявява специалистът.

"Русия се превръща в джунгла, където оцелява по-силният" - предприемачите не вярват в мерките за подкрепа на населението и бизнеса, предложени в сряда от Владимир Путин, пише онлайн изданието "Свободная преса".

Бизнесменът Борис Титов, оглавяващ извънпарламентарната Партия на растежа, дава положителна оценка за предложението да се реструктурират дълговете на фирмите, но изтъква "пълната неяснота откъде да се вземат пари за заплати". От своя страна той предлага властта "да отърве малкия бизнес от данъци за три години (. . .), за да реши основната социална задача, поддържайки заетостта".

По време на епидемията трудовите борси в Русия едва се справят с наплива на безработни, констатира в. "Новая газета".

Заради множеството желаещи да получат повишени помощи за останалите без работа в началото на април се срина сайтът на Московската служба по заетостта. При над 100 000 посещения за няколко дни техниката не издържа, коментира директорът Роман Шкут. По данни от февруари в Москва тогава е имало 115 400 безработни, добавя всекидневникът.

Самоизолацията отвори очите на мнозина работодатели за икономическите предимства на дистанционната работа. Голям дял от тях са готови да оставят част от служителите да работят от вкъщи, дори щом бъде отменен режимът на повишена готовност за извънредна ситуация в Русия, отбелязва електронното издание "Взгляд".

Отдалечената работа има и недостатъци - както за организациите, така и за самите служители, признава онлайн вестникът. Той обаче цитира прогноза на експерта по трудови ресурси Алексей Захаров, че щом животът в страната се нормализира, от 10 до 70 процента от персонала, според вида на компанията, няма вече да се върнат в офиса.

Все повече московчани пренебрегват самоизолацията. Трудно се издържа между четири стени и само рискът да бъдат глобени, да изгубят пари, може да предпази хората от нехайство, посочва в. "Труд".

Изолацията се спазва едва от половината жители на Москва, сочат последни данни за "разходките по време на чума" на базираната в Русия интернет фирма "Яндекс". Сред тъмните страни на изолацията са повишеният брой разводи и растящото домашно насилие "както в света, така и в ред страни от ЕС", допълва всекидневникът, като цитира комюнике на Европейския парламент.

В Русия се заговори за изгубено поколение деца - коронавирусът ги затъпява, защото руските ученици окончателно минаха на дистанционно обучение, пише в. "Московский комсомолец".

Учители, директори и родители на практика са единодушни - масовото онлайн образование е фикция, само насърчаване на децата, та поне малко да си размърдат мозъка, нещо поне да правят и да не затъпеят съвсем от анимация и компютърни игри, обяснява изданието. Според психолози обаче е твърде опасно, че децата свикват да гледат на учебния процес "несериозно, като на леко развлечение".

След като в полунощ срещу сряда приключи първата в света карантина заради коронавируса, в китайския мегаполис Ухан, предстои примерът му да бъде последван и от други страни. Вчера бяха частично вдигнати ограниченията в Чехия, разхлабване на мерките чакат жителите на Австрия, Норвегия, Дания и Индия, пише в. "Комерсант".

Европейската комисия е подготвила проект на стратегия за постепенно отслабване на карантинните мерки в ЕС, съобщава всекидневникът в друг материал. Предвижда се първо локално смекчаване и откриване на най-важните предприятия, после на училищата и магазините, но при стриктно спазване на дистанция. По данни на германския в. "Велт" Брюксел се надява, че страните членки ще склонят да координират помежду си решенията, които взимат.

Руският лекар Александър Мясников, популярен в страната с изяви по централната телевизия и ЮТюб, "предсказа коронавирус у най-малко половината жители на Земята", информира "Лента".

Медикът подчерта, че инфекцията няма да изгуби значение, докато 60 на сто от хората на планетата не прекарат болестта. Рестрикциите според него целят да се избегне експлозивно разпространение на Ковид-19 и ръст на смъртността, добавя онлайн изданието.

Други от От страната и света

Зам.-кметът на Лондон по транспорта се повози в автобус в София и остана впечатлен

Заместник-кметът на Лондон по транспорта се повози в столичен автобус. Себ Данс пристигна в България за форум за зелени инициативи на британски и български компании

Европейските борси затварят търговията с понижения на фона на напрежението около Русия

Водещите индекси на основните фондови пазари в Европа закриха днешната търговия на негативна територия на фона на инвеститорска предпазливост, продиктувана от ескалация на геополитическото напрежение

3 януари ще е неучебен ден и в Добрич

Кметът на Добрич Йордан Йорданов съобщи в официалния си профил в социалните мрежи, че ще използва правото си да обяви със своя заповед 3 януари за неучебен ден за учениците от общината

Ружа Игнатова се оказа свързана със световноизвестния боксьор Тайсън Фюри

Ружа Игнатова се оказа свързана със световноизвестния боксьор Тайсън Фюри. Той е рекламно лице и вложител в криптоплатформата "Минго", в която са вложени много пари от съдружник в OneCoin с цел да

Протестиращи от софийския район „Изгрев“ блокираха за кратко кръстовище

Протестиращи граждани от район „Изгрев" блокираха за кратко кръстовището на бул. „Драган Цанков" и ул. „Фредерик Жолио – Кюри". С лозунги „Искаме дървета

>