Млади след COVID-19 с най-малко антитела - лесни за повторна зараза
Около една трета от излекуваните от COVID-19 остават с твърде малко антитела срещу вируса, което ги прави уязвими за повторна зараза и способни да разпространят болестта отново. Това показват последни проучвания на учени от университета Фу-тан в Шанхай, Китай, ръководени от проф. Хуанг Джингхе, цитирани от чешкия сайт lidovky.cz.
Според изследователите това означава, че принципът за колективен имунитет, който трябва да спре прогресията на епидемията, може да не работи за новия коронавирус. „Нашите открития са клинични наблюдения от фронтовата линия. Данни от други части на света също ще са необходими, за да се направят заключения“, подчертава Джингхе. Проучването е публикувано във временна база данни, но все още не е било подложено на проверка, пише сайтът.
Сведения за хора, които са се възстановили от COVID-19 и след няколко седмици отново са се заразили, идват от Китай не от сега. Не винаги обаче е ясно дали възстановяването им е доказано с абсолютна сигурност, защото външните симптоми на болестта изчезват, но вирусите продължават да циркулират в тялото.
Настоящото проучване в университета Фу-тан работи със 175 възстановени от COVID-19 пациенти. Сред тях у 10 не са открити антитела на по-късна дата, а при други 42-ма нивата на антитела в кръвта са били толкова ниски, че лекарите са били скептични дали тези стойности биха им осигурили додсатъчна защита при нова атака на вируса. Факт е и друго - че за новия коронавирус все още не е възможно да се каже със сигурност какъв дял антитела е нисък и какъв - достатъчен, пише електронното издание.
Според публикуваните китайски изследвания, младите хора във възрастовата група 15-39 години са били с най-ниски нива на антитела. В сравнение с тях тройно по-високо ниво на антитела в кръвта имали хората във възрастовата група 60-85 години.