2908 легла за заразени с коронавирус в общинските болници у нас
2908 легла от общо 7 400 са осигурени в общинските болници в страната. В 79 общински лечебни заведения има и 233 легла за интензивно лечение и наблюдение на пациенти с COVID-19, съобщиха от Националното сдружение на общините в България.
Кметовете са предприели нужните мерки за привеждане на общинските болници в готовност за осигуряване на лечение на пациенти с COVID-19. Средствата за ремонт, реконструкция, обзавеждане и оборудване на медицинските заведения засега се осигуряват от общинските бюджети, за сметка на други дейности, и от дарения.
НСОРБ изготви интерактивна карта на общинските болници с актуални данни за откритите дарителски сметки. Картата е достъпна на сайта namrb.org.
Сред най-често срещаните проблеми, за които алармират местните власти, е липсата на достатъчно обучени медицински специалисти, тъй като и в момента общинските болници работят с минимума от нужния им персонал, голяма част от който попада в рисковата група – пенсионери. В сериозен риск са болниците в Белоградчик и Гоце Делчев, където част от медицинския персонал е подал оставка. Не достигат специализирана медицинска апаратура и оборудване в по-малките болници в страната. Не навсякъде в пълен обем могат да бъдат покрити изискванията за утвърждаване на медицински стандарт "Инфекциозни болести", информират общините.
Затова от НСОРБ са пратили писмо до здравния министър Кирил Ананиев министъра и Националния координационен щаб, в което се изразява надежда, че част от ресурса, пренасочен от оперативните програми „Развитие на човешките ресурси“ и „Региони в растеж“ към МЗ за подобряване на капацитета на здравната система и за стимулиране на медицинския персонал, ще достигне и до общинските болници.
Иначе в Троян с дарения е изградена нова приемна за пациенти във филиала на "Спешна помощ", оборудвана с видеонаблюдение и дистанционна комуникационна система с медицинския екип. Но в града са нужни предпазни облекла за многократна употреба за медиците.
Спешен ремонт пък е започнал в болницата в Дупница, където се лекуват трима заразени. Община Варна отпусна 580 хил. лв. от бюджета за нуждите на МБАЛ "Света Анна“. В Карнобат строителна фирма е ремонтирала безплатно болницата, за да се осигурят 15 легла за интензивно лечение и още 25 - за пациенти с леки и средно тежки случаи.
В Казанлък вече са поръчани 3 респиратора за МБАЛ „Д-р Христо Стамболски”. Единият ще бъде закупен със средства от бюджета на общината, а другите два - с дарения, съобщи кметът Галина Стоянова.
Най-голямата болница в област Велико Търново - МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов" ще получи безвъзмездно от „ПРЕСТИЖ-96“ АД 2 апаратa за изкуствена белодробна вентилация и 2 монитора на водещи европейски производители. Дарението, осъществено със съдействието на кмета на община Велико Търново и председател на управителния съвет на НСОРБ Даниел Панов, включва и средства за закупуването на лекарства, консумативи и предпазни средства за лекарите в болницата и е на стойност 50 000 лева.
От НСОРБ припомнят и жестът на най-добрия български тенисист Григор Димитров, който дари респираторни апарати на болницата в родния си Хасково за борба с пандемията с коронавирус.
В извънредната ситуация община Добрич е готова да подкрепи с 50 000 лв. Многопрофилната болница за активно лечение, съобщи кметът Йордан Йорданов.
Общинските съветници и кметския екип на община Генерал Тошево приеха решение да подпомогнат с 20 000 лв. добричката болница. Община Генерал Тошево притежава 3,30% от капитала на МБАЛ - Добрич АД, като след закриване на общинската болница в града, лечебното заведение е една от основните алтернативи за стационарно лечение на жителите на общината, обясни кметът Валентин Димитров.
В кампанията за болницата в Добрич се включи и 10-годишният Божидар Христов, който дари спестените си 62 лв. за тротинетка, а второкласникът от свиленградското училище „Иван Вазов“ Джем Ариф Едже занесе в местната болница 174 лева.