Земеделците трябва да са с достъп за извършване на сезонните мероприятия
На всички земеделските стопани трябва да се осъществи достъп до техните ниви, овощни градини, лозя, оранжерии и други земеделски земи, както и до животновъдни обекти, пчелини, водни обекти за отглеждане на аквакултури, за да извършват необходимите мероприятия по сеитба, пръскане, почвообработка, грижи за животните, рибата и други. Това съобщиха от министерството на земеделието, храните и горите.
За тази цел всички земеделски стопани и животновъди следва да се пропускат през контролно-пропускателните пунктове /КПП/, въведни с извънредното положение за ограничаване опасността от разпространение на коронавирус, след представяне на необходимите документи.
На първо място това е попълнена декларация /налична на интернет страницата на МВР: https://www.mvr.bg/press/, както и на един от следните документи: Удостоверение за регистрация по Наредба 3, като земеделски стопанин /зелено картонче/. Ако не е заверено за 2020 година, важи заверката и за 2019 г.; Удостоверение за регистрация на животновъден обект /ферма, рибовъден обект или пчелин/, како и служебна бележка, издадена от земеделски производител, удостоверяваща че преминаващото лице е негов служител.
Това съобщават на страницата си от Министерството на земеделието, храните и горите.
Допуска се преминаването на превозни средства, които превозват семена, посадъчен материал, торове, препарати, ветеринарно-медицински продукти, фуражи, поливна техника и др., необходими за извършване на земеделските, животновъдни и рибовъдни дейности.
Земеделските стопани и животновъдите ще се допускат до областните центрове при необходимост от подаване на документи в ОД "Земеделие", ОС "Земеделие", ОД на ДФ "Земеделие" и Областните дирекции по безопасност на храните, или при необходимост от посещаване на агро-аптеки, обекти за търговия с фуражи и ветеринарно-медицински продукти, магазини за резервни части, техника и оборудване, както и други, необходими за осъществяване на земеделската им дейност, уточняват от МЗХГ.
Всички граждани, заети в сектор "Земеделие" при извършване на дейността си следва да спазват изискванията за социална дистанция от 1,5 - 2 метра.
Попълнените декларации ще се събират от служителите на КПП с цел контрол на изпълнението на мярката и възможност за проверка на попълнените в нея данни, допълват от ведомството. От МЗХГ посочват още, че фирмите превозвачи в сектора могат да следят актуалната информация за обстановката по границите, свързана с налагането на ограничения, произтичащи от разпространението на COVID 19 в Европа на следния линк: rta.government.bg.
Министерският съвет определи граничните пунктове на българска територия, през които ще се осигурява безпрепятствено преминаване на стоки. Планът за осигуряване на "зелени коридори" по европейската пътна мрежа е предложен от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков и е съобразен с насоките на Европейската комисия от 16 март 2020 г.
На границата с Гърция за основни гранични пунктове са посочени Кулата и Капитан Петко войвода, а като резервен - Илинден. Основните пунктове с Румъния са при Видин и Русе, а резервни са Оряхово и Силистра.
Определени са и точки за преминаване с държавите от Западните Балкани и Турция, за които Европейският съюз също е предприел действия за координиран подход. Между България и Сърбия е определен ГКПП Калотина, към Турция - ГКПП Капитан Андреево, а към Северна Македония - ГКПП Гюешево.
Преминаването през тези гранични пунктове на "зелени коридори", включително всякакви проверки и здравни прегледи на транспортните работници, не бива да надвишава 15 минути по вътрешните сухопътни граници. Граничните преходи на "зелени коридори" трябва да бъдат отворени за всички товарни превозни средства, превозващи всякакъв тип стоки, посочват от земеделското министерство.