Васил Велев: Недомислица е да се плаща 100% възнаграждение на хора, които не работят
В Германия държавата плаща 60% и това е всичко, дава пример председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България
Остава тази недомислица, да се плаща 100% възнаграждение на хора, които не работят. Работник, който се труди 8 часа и този, който е на 4 часа или пък е на дивана вкъщи ще получат 100% заплата. Излиза, че който не работи, ще живее по-добре. Това заяви председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев по повод приетите на второ четене мерки за действията при извънредно положение.
Държавата поема осигуровките на работодателите по схемата 60/ 40, но плащането на тези 40% няма как да се случи, тези пари ги няма, когато не се работи, няма откъде да се вземат, заяви Велев и отсече – няма да работи тази мярка.
Според него е трябвало да се направят три крачки, а се е направила третата. „Предложихме на база на европейския опит работникът да се обезщетява за отсъстващия доход както в Германия, на 60%, или както е в Австрия, където е по-висок процентът, а при нас се приема да е 100%. Само че друг да плати, а този друг няма откъде да вземе парите.
Велев дава пример за погасяване по модела на Германия. Ако работникът е на половин работен ден, за 4 часа той ще получи половината си заплата, за другите 4 часа държавата покрива 60%. При 1000 лв. заплата, той изработва 500 лв., за другите 50% държавата плаща 300 лв. и това е всичко. Няма доплащане от бизнеса.
При все държавата плаща на съкратените, на безработните и няма да влезе с по-голям разход, а хората ще имат самочувствието, че са на работа докато отмине бурята. В приетия вариант мярката 60/40 не работи и опашките пред бюрата по труда няма да намалеят, е неговото становище.
По повод безлихвените кредити от 1500 лв. за работниците в неплатен отпуск и за свободните професии той коментира, че уточняването на сроковете за 3 до 5 години гратисен период и 10 г. срок за погасяване прави мярката работеща.